Wariacje pocztowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Czytelnika". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02749-7

Inne wydania

Barwny, epistolarny apokryf, w którym autor (zmarły 11 III 2000 roku w Paryżu) w kolejnych listach ojców do synów i synów do ojców przedstawia losy rodziny na tle burzliwych dziejów polskich od roku 1770 po rok 1970. Listy pełne anegdot, przygód i zaskakujących point nawiązują do klimatu opisywanych epok, często bawią, ale i zmuszają do refleksji. Proza niespodzianek fabularnych, pisana z narracyjną weną i kunsztownie stylizowana.

Kamasz | 2015-06-21
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Stylistyczne majstersztyki, anegdotyczne smakołyki.

Przekrojowy przegląd pola poprzez szmat historii Europy, opowiedziany z jajem i gawędziarskim sznytem. Wielopokoleniowa wymiana listów pomiędzy ojcem a synem, który z kolei do swego syna pisze... Pomysł diabelnie błyskotliwy, możliwości rozszerzane z każdym kolejnym listem. I te smakowite uszczypliwości względem kolegów po piórze, stanu świadomości kolejnych epok. Znakomite!

Szkoda, że nie wszystkie rozdziały trzymają równy poziom, a czasem potrafią wręcz pondudzić. Co prawda za moment dłużyzna zostanie zniwelowana z nawiązką, lecz niesmaczek po lekturze pozostaje.

Emma | 2015-06-27

Chyba miałam za duże oczekiwania względem tej pozycji i przez to taki zawód :( Nie ten język, nie ten humor, nie ta tematyka, wszystko nie tak... Nawet losy bohaterów, dosyć burzliwe przyznajmy, nie wciągnęły mnie na tyle bym mogła uznać tę książkę za ciekawą. To nie jest zła literatura, ale najwidoczniej Kazimierz Brandys nie jest dla mnie ;)

Chudi_X | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Trochę czasu zajęło mi zmęczenie tej książki. Napisana ciężkim lecz niezwykle barwnym językiem (i ze względu na to warto było ją przeczytać). Poruszająca różnoraką tematykę - od miłości rodzinnej, choroby cielesnej i umysłowej, miłości do patriotyzmu i spraw związanych z religia. Kilka miejsc zmuszających do refleksji też się znalazło. Świetny przegląd zachowań Polaków na przestrzeni dziejów, niekiedy zupełnie nieróżniący się od tego, czego współcześnie możemy doświadczyć w kontaktach z innymi ludźmi.

mikozul | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Wariacje pocztowe" - korespondencja z jednej strony wariacka (motyw choroby psychicznej pojawia się nie raz), a z drugiej pozwalająca na podglądnięcie przez czytelnika ukrywanych w epistołach ciemnych zakamarków "duszy polskiej". No i skłania do zapytania, czy w historii również naszych przodków nie znalazłby się jakiś przykład "samojedztwa"...

Kasia | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Świetna książka. Niesamowicie barwna, zabawna, ciekawa, pełna anegdot, żartów, zaskakujących rozwiązań akcji. Nie jest nudna - wręcz przeciwnie, wciąga i miło przy niej posiedzieć.
Powieść ukazuje w zarysie dzieje rodu Zabierskich, poczynając od Prota kończąc na Jacku - ostatnim synu, do którego pisze list jego ojciec, Zymand. Niejednokrotnie śmiałam się na całe gardło, byłam zaskoczona kunsztem pisarskim - świetnie odwzorowane słownictwo i styl; zdarzyło się zasmucić, przestraszyć czy zafrapować. Książka ukazuje także we wspaniały sposób stan Polaków w ważniejszych wydarzeniach historycznych.
Polecam, warto przeczytać. Zwłaszcza, jeśli jest to lektura, i nie wiadomo, czy sięgnąć...:)

Weronika | 2013-06-16

Moja recenzja:

whodo | 2015-10-19
Na półkach: Polska, 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 19 października 2015

Literacka szarada w duchu grupy OuLiPo. W koncepcie i stylu godna mistrzostwa Italo Calvino.

Magda | 2011-05-16
Przeczytana: 2008 rok
Robert | 2011-02-03

Jedna z moich ulubionych. Książka, w której autor poruszył niemal wszystko co ludzkie - od miłości i relacji rodzinnych, przez tematykę śmierci, w tym samobójczej, po kurioza życia takie jak akt kanibalizmu - niemal wszystko, o czym można pomyśleć i napisać, a napisane jest przepięknie...

RoBaal | 2013-04-28
Na półkach: Polska, Przeczytane, Posiadam

Przerażająco zabawna i prawdziwa. No i źródło jednego z moich ulubionych monologów Piwnicy Pod Baranami: "Ja, Seweryn Zabierski, własną swoją nogę zeżarłem..."

Międzynarodowe Targi Książki w Londynie

The London Book Fair to najpoważniejsza po targach frankfurckich impreza branżowa na świecie i ważne miejsce sprzedaży praw autorskich. W tym roku weźmie w niej udział ponad półtora tysiąca wystawców z ponad stu krajów, wśród nich: wydawcy, agenci literaccy, księgarze, bibliotekarze.