Wariacje pocztowe

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Czytelnika". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Czytelnik
83-07-02749-7

Barwny, epistolarny apokryf, w którym autor (zmarły 11 III 2000 roku w Paryżu) w kolejnych listach ojców do synów i synów do ojców przedstawia losy rodziny na tle burzliwych dziejów polskich od roku 1770 po rok 1970. Listy pełne anegdot, przygód i zaskakujących point nawiązują do klimatu opisywanych epok, często bawią, ale i zmuszają do refleksji. Proza niespodzianek fabularnych, pisana z narracyjną weną i kunsztownie stylizowana.

Voudini | 2016-12-28

Większości książek, które kupiłem jeszcze w XX wieku, nigdy już nie przeczytam; człowiek nie jest kamieniem, tylko wodą płynącą. Popełniłbym jednak ogromny błąd, gdybym w tym gronie pozostawił „Wariacje pocztowe”. Brandys zabiera czytelnika w podróż po węzłowych momentach relatywnie nowej polskiej historii i pokazuje ich wpływ na zbiorową świadomość narodu. Dość brutalnie te dzieje demitologizuje, obnażając mechanizm tworzenia mitów oraz ich trywialną podstawę. Bardziej niż historiozoficzny, ma powieść charakter psychologiczny i socjologiczny, bo Brandysa interesuje przede wszystkim proces powstawania i umacniania się postaw patriotycznych, zakorzeniania dogmatycznych, lecz słabo zweryfikowanych przekonań.
Przy czym przyczyna tej rewizji jest w moim przekonaniu patriotyczna właśnie. Oczywiście, powierzchowna i gwałtowna recepcja „Wariacji pocztowych” każe sądzić przeciwnie.
Ale i w warstwie literackiej spisał się Brandys przednio. Na większe procesy nakładają się bowiem jakże...

tivrusky | 2018-09-24
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 24 września 2018

Podczas ostatniej wizyty we Wrocławiu widziałem się z Utracjuszem i gdy książkowa dyskusja o tym, co aktualnie czytamy, czym gardzimy a co uwielbiamy wybuchła na dobre, powiada mój rozmówca: „Wariacje pocztowe Brandysa, to jedna z lepszych książek jakie czytałem!”. A jako, że to jegomość szalenie powściągliwy i ostrożny w wydawaniu podobnych, otwarcie superlatywnych opinii, od razu po powrocie do domu przeczesałem internet i książkę zamówiłem.

Książka Brandysa jest w swojej formie tworem cokolwiek egzotycznym, to powieść epistolarna – narracja odbywa się tutaj na kartach kolejnych listów. Autor maluje rozciągającą się na przestrzeni trzech wieków korespondencję ojców i synów, epizodyczne, fragmentaryczne losy kolejnych pokoleń rodziny Zabierskich. List ojca do syna, odpowiedź i przeskok do kolejnego pokolenia, oto rytm Wariacji.

Specyficzne tworzywo jakim jest list, oraz zażyłość relacji między synami a ojcami, sprawiają, że snutym opowieściom towarzyszy szczególna intymność,...

Kapitan Human | 2015-06-21
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 czerwca 2015

Stylistyczne majstersztyki, anegdotyczne smakołyki.

Przekrojowy przegląd pola poprzez szmat historii Europy, opowiedziany z jajem i gawędziarskim sznytem. Wielopokoleniowa wymiana listów pomiędzy ojcem a synem, który z kolei do swego syna pisze... Pomysł diabelnie błyskotliwy, możliwości rozszerzane z każdym kolejnym listem. I te smakowite uszczypliwości względem kolegów po piórze, stanu świadomości kolejnych epok. Znakomite!

Szkoda, że nie wszystkie rozdziały trzymają równy poziom, a czasem potrafią wręcz pondudzić. Co prawda za moment dłużyzna zostanie zniwelowana z nawiązką, lecz niesmaczek po lekturze pozostaje.

Emma | 2015-06-27

Chyba miałam za duże oczekiwania względem tej pozycji i przez to taki zawód :( Nie ten język, nie ten humor, nie ta tematyka, wszystko nie tak... Nawet losy bohaterów, dosyć burzliwe przyznajmy, nie wciągnęły mnie na tyle bym mogła uznać tę książkę za ciekawą. To nie jest zła literatura, ale najwidoczniej Kazimierz Brandys nie jest dla mnie ;)

Kasia | 2018-09-27

>pokrewieństwo z małpą
>wielopokoleniowe ujęcie w fabule
>kilka całkiem zabawnie opisanych sytuacji
>losy bohaterów momentami są naprawdę bardzo zajmujące i ciekawe

>od połowy czułam znużenie
>zbyt długie i szerokie bajdurzenie
>a gdzie kobiety? (no tak babka małpa)

Kasia | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Świetna książka. Niesamowicie barwna, zabawna, ciekawa, pełna anegdot, żartów, zaskakujących rozwiązań akcji. Nie jest nudna - wręcz przeciwnie, wciąga i miło przy niej posiedzieć.
Powieść ukazuje w zarysie dzieje rodu Zabierskich, poczynając od Prota kończąc na Jacku - ostatnim synu, do którego pisze list jego ojciec, Zymand. Niejednokrotnie śmiałam się na całe gardło, byłam zaskoczona kunsztem pisarskim - świetnie odwzorowane słownictwo i styl; zdarzyło się zasmucić, przestraszyć czy zafrapować. Książka ukazuje także we wspaniały sposób stan Polaków w ważniejszych wydarzeniach historycznych.
Polecam, warto przeczytać. Zwłaszcza, jeśli jest to lektura, i nie wiadomo, czy sięgnąć...:)

Chudi_X | 2014-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2014

Trochę czasu zajęło mi zmęczenie tej książki. Napisana ciężkim lecz niezwykle barwnym językiem (i ze względu na to warto było ją przeczytać). Poruszająca różnoraką tematykę - od miłości rodzinnej, choroby cielesnej i umysłowej, miłości do patriotyzmu i spraw związanych z religia. Kilka miejsc zmuszających do refleksji też się znalazło. Świetny przegląd zachowań Polaków na przestrzeni dziejów, niekiedy zupełnie nieróżniący się od tego, czego współcześnie możemy doświadczyć w kontaktach z innymi ludźmi.

kajdan | 2012-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2012

"Wariacje pocztowe" - korespondencja z jednej strony wariacka (motyw choroby psychicznej pojawia się nie raz), a z drugiej pozwalająca na podglądnięcie przez czytelnika ukrywanych w epistołach ciemnych zakamarków "duszy polskiej". No i skłania do zapytania, czy w historii również naszych przodków nie znalazłby się jakiś przykład "samojedztwa"...

Weronika | 2013-06-16

Moja recenzja:

whodo | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2015, Polska
Przeczytana: 19 października 2015

Literacka szarada w duchu grupy OuLiPo. W koncepcie i stylu godna mistrzostwa Italo Calvino.