Charaktery i pisma

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
978-83-244-0076-8
charaktery, pisma, Wilde, Gide, Léautaud
dona

Oscar Wilde, André Gide, Paul Léautaud – trzej pisarze, trzy indywidualności, trzy różne drogi życiowe. Postaci ciekawe, tragiczne, bulwersujące, kontrowersyjne. Odważne w życiu i literaturze, poszukujące własnej tożsamości w rozdarciu między religią a erotyką. W czasach, gdy w Polsce dokonywała się transformacja polityczna, Kazimierz Brandys chciał włączyć się do dyskusji o kształcie demokracji. Jako pisarz odwołał się w tym celu do literatury. Zafascynowany życiem i twórczością owych trzech literackich nonkonformistów postanowił przedstawić ich sylwetki, by przypomnieć, że w prawdziwie wolnym państwie najważniejszy powinien być człowiek. Eseje, wydane po raz pierwszy w Londynie w roku 1991, mogą służyć jako memento w dobie homogenizacji kultury, gdy zwyciężają tendencje do ograniczenia wolności jednostki według różnych kluczy, kiedy dokonują się próby unifikacji wszystkich i wszystkiego, gdy dochodzi do głosu ludzkie pragnienie, by dostosować się do innych, co z kolei prowadzi do utraty indywidualności.

Voudini | 2017-01-12

Pisarz, który nie musi już nikomu niczego udowadniać, może sobie pozwolić na styl bardzo zrelaksowany. I właśnie luz charakteryzuje tę krótką książkę, sprawia, że eseje o żywotach trzech ludzi pióra czyta się tak dobrze. Podejmuje tu Brandys próbę dotarcia do człowieka, do czynników warunkujących jego indywidualność, do zderzenia tej indywidualności z normami społecznymi i w końcu mniej lub bardziej kompromisowych reakcji na to zderzenie. Zadaje zatem odwieczne pytanie o granice wolności człowieka, zastanawiając się zarazem, czy w pytaniu tym można postawić znak równości między człowiekiem a artystą.
Rezonują tu oczywiście także wątpliwości związane z własną postawą autora wobec komunizmu. To wszystko, podkreślam ponownie, napisane jest jednak lekko, a dodatkowo okraszone licznymi i bardzo niekiedy pieprznymi anegdotami. Nic, tylko czytać i od czasu do czasu się rumienić.

MARSCORPIO_TRUD | 2016-05-23

Trzy rewelacyjnie napisane eseje o życiu i twórczości Wilde'a, Gide'a i Leautauda. Z takich książek warto uczyć się polszczyzny.

EnfantTerrible | 2011-12-28
Przeczytana: 27 grudnia 2011

Po książkę z półki sięgnęłam tylko i wyłącznie dlatego, że autor napomknął o życiorysie Wilde'a - wobec tego nie mogłam jej sobie odmówić. Początkowo podchodziłam doń dosyć sceptycznie, mając w zamiarze przeczytanie wyłącznie ustępu o Oscarze, reszta wydawała mi się - ! - niezbyt interesująca. Jakież zatem było moje zdziwienie, gdy na jednym wydechu 'połknęłam' cały rozdział o wymienionym wyżej panu, by z niegasnącą ciekawością przejść do omówienia kolejnego bohatera. Trzy postaci, jakich życiorysy udało się uiścić w tekście, pozornie nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, poróżnia ich tematyka dzieł, nawet gatunek literacki, żyją w zupełnie odmiennych warunkach, czasach, wyznają odrębne założenia. A jednak - udało się sklecić historię każdego z osobna w całość, a my w końcu zaczynamy dostrzegać pewne analogie, podobieństwa oraz, oczywiście, łatwo zauważalne antagonizmy, które paradoksalnie czynią opowieści bardziej spójnymi. W dodatku - pióro autora jest barwne, nie epatuje on...

Alexandra | 2017-02-22
Amused | 2015-04-26