Matka Królów

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Literatura na ekranie". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Agnieszka

Matka Królów. Jak być kochaną. Dwa najgłośniejsze utwory Kazimierza Brandysa, których wersje filmowe weszły do kanonu polskiego kina. „Matka Królów” to mikrosaga o warszawskiej rodzinie robotniczej. Autorowi udało się dotrzeć do „jądra ciemności” rodzącego się wówczas nowego systemu społecznego, który – jak w antycznej tragedii – najpierw doprowadza do upadku, a potem unicestwienia własne...

Matka Królów. Jak być kochaną.

„Matka Królów” to mikrosaga o warszawskiej rodzinie robotniczej. Autorowi udało się dotrzeć do „jądra ciemności” rodzącego się wówczas nowego systemu społecznego, który – jak w antycznej tragedii – najpierw doprowadza do upadku, a potem unicestwienia własne dzieci. W skondensowanej narracji śledzimy przedwojenne, wojenne oraz tuż powojenne dzieje Łucji Król oraz jej czterech synów, których los zetknął z prostolinijnym komunistą Wiktorem Lewenem. Opowieść doskonale oddaje aurę polityczną późnych lat 50. XX wieku – czasu zawiedzionych, lecz nie przekreślonych jeszcze nadziei.

"Jak być kochaną" to poruszająca opowieść o tragicznej miłości z II wojną światową w tle. Gwiazda radiowego słuchowiska, aktorka, protoplastka dzisiejszych celebrytów, w samolocie do Paryża wspomina własne życie – niespełnioną miłość, nienagrodzone poświęcenie w latach wojny, wielką sławę zdobytą przez przypadek – próbuje niejako tym samym dociec odpowiedzi na tytułowe pytanie: jak być kochaną?

darek_lask | 2016-10-11
Przeczytana: 11 października 2016

Scena z celi więziennej : hitlerowski zbrodniarz tłumaczy , że niczego nie robił z pobudek osobistych - wykonywał tylko to, czego żądała od niego partia.
Już choćby dla tej jednej sceny warto tę wartościową, opisującą okres międzywojnia, II wojny światowej i czarne lata stalinizmu powieść przeczytać.
Ku przestrodze.

rondua | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, 93. Posiadam
Przeczytana: 09 września 2012

Oto historia wdowy, matki trzech synów i czwartego w drodze, która ubogą jest i wiecznie przygnębioną. Dziwić się trudno, bo życie nie pieści: mąż alkoholik - świeć nad nim Panie, pogrobowiec Stanisław na świat przychodzi, wojna nastaje, z synami coraz więcej problemów, bo polityczni się robią, grosza niewiele. Wymienione wyboje na krętej drodze życia Łucji, raz a dobrze zmazują z jej ust uśmiech, a życiu wykradają sens. Mało tego, Królowa jest kobietą, której osobowością jest jej brak, a w miłość do synów trzeba wierzyć na słowo.

Niedaleko pada jabłko od jabłoni, bo latorośle też nie tryskają optymizmem. Rozumie się, że lata, na jakie przypadła ich młodość, do łatwych nie należą. Nie ulega jednak wątpliwości, że są momenty w życiu, kiedy człowiek choćby niechcący bywa radosny - a to randka, a to ślub, a to narodziny dziecka. Królów jednak nic nie rusza. Burość egzystencji, wyjątkowa odporność na emocje, brak więzi rodzinnych poraża podglądaczy życia owego warszawskiego rodu. Ale...

Kamirza | 2014-11-20
Przeczytana: 20 listopada 2014

Nie mogłam się powstrzymać od porównywania jej z filmem. Film o wiele bardziej przypadł mi do gustu, książka sprawia wrażenie bardziej chaotycznej.
Historia niewątpliwie ciekawa i warto ją poznać, bo ukazuje niecodzienne spojrzenie na stalinizm. Z jednej strony niezamożna matka rodzina, a z drugiej intelektualista ślepo zapatrzony w partię. A do tego czterech Królów. Gdzie leży granica między dobrem, a złem? Jak dokonywać wyboru? Czy Twoje słowa i myśli nie obrócą się przeciwko Tobie?

Fox | 2010-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2010

Bardzo przygnębiająca lektura, ale wiedza o Polsce jest niepełna, kiedy się nie zna takich historii.

gorzka | 2010-06-18
Przeczytana: czerwiec 2010

Jest to jedna z ciekawszych pozycji literackich Brandysa. Książka napisana w oszczędnym stylu bez zbędnych opisów i rozwlekłości. Czyta się z ciekawością.

sPinacz | 2014-03-29
Na półkach: Przeczytane, Filologiczne
Przeczytana: grudzień 2012

Pisałam już kiedyś, że nie lubię literatury XX wieku?

Uvertus | 2013-01-30
Przeczytana: 30 stycznia 2013

Dużo jest prawdy w opinii "rondua" poza jednym, przecież wszyscy Królowie, wadzą się z tym światem. Z tą ich rzeczywistością, próbują ją zmieniać, a przynajmniej się w niej odnaleźć i za to płacą wysoką cenę. Bo czasy są takie, że nie wiadomo co jest dobrem, a co złem, co jest prawdą, a co słabością i w końcu jak żyć? Każdy z nich jakoś próbuje na to pytanie sobie odpowiedzieć. Więc co jak co, ale bierności bym im nie zarzucił.

dami251 | 2016-06-06
Janina | 2016-05-05