Brzezina i inne opowiadania

Okładka książki Brzezina i inne opowiadania Jarosław Iwaszkiewicz
Okładka książki Brzezina i inne opowiadania
Jarosław Iwaszkiewicz Wydawnictwo: Czytelnik Seria: Z klasyki Czytelnika literatura piękna
Z klasyki Czytelnika
Czytelnik
2014-10-01
2006-01-01

Iwaszkiewicza poznałam dopiero niedawno, ale zachwyciłam się nim od razu. W moim sercu pozostaną na zawsze "Panny z Wilka" i ukochana "Brzezina", do której często powracam.
Iwaszkiewicz w swój unikatowy sposób potrafi oczarować czytelnika językiem, niecodziennymi kontekstami i charakterystyką bohaterów.

Reminiscencje z życia, w którym wszystko, co złe, zostało już za nami. Pogodzenie się z własną śmiertelnością oraz akceptacja procesów niezależnych od nas.

Plus za emocje, mistrzowskie opisy przyrody. Cudowna relacja z dawnej Polski. Minus za zupełny brak akcji przewidywalność bohaterów Iwaszkiewicza

„Wielki to grzech nie umieć spostrzec własnego szczęścia”.

Tym razem wysłuchałam zbioru opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza w bardzo dobrym wykonaniu Romana Felczyńskiego. Dużym sentymentem darzę Panny z Wilka napisane przez autora w 1933 roku. Pamiętam jak czytałam to opowiadanie jako nastolatka i jaki pozostawiło we mnie smutek oraz uczucie melancholii. Jest to opowiadanie o powrocie do przeszłości, konfrontacji wspomnień z teraźniejszością, o snuciu rozmyślań nad przemijaniem. Akcja jak to często u Iwaszkiewicza jest powolna, ma mało zdarzeń ale za to jest głęboko przemyślana, pokazuje jak przeszłość wpływa na naszą teraźniejszość. W mojej ocenie jest to wątek ponadczasowy.
Pozostałe opowiadania, Brzezina i Matka Joanna od Aniołów są dla mnie równie ważne, choć z innym przesłaniem, ale tak samo ponadczasowym. Lubię wracać co kilka lat do dzieł Jarosława Iwaszkiewicza.

„Wielki to grzech nie umieć spostrzec własnego szczęścia”.

Iwaszkiewicz to mistrz emocji. Smutek przelewa się między historiami i wtapia w bohaterów. Wspaniałe opowieści o trudach relacji, miłości, rodzinie i pamięci wojny.

Z Iwaszkiewiczem wiąże mnie jakaś nierozerwalna nić. Miałem budować dom bardzo blisko jego dworu w Stawisku, który został podarowany jego Żonie w posagu. Potem zupełnie niezależnie i przypadkowo kupiłem działkę w miejscu, gdzie spędził lato i napisał jeden z ważniejszych swoich utworów. Pewnie to nic nieznaczący przypadek, ale jakże ciekawy!

Opowiadania Iwaszkiewicza moją dla mnie jakąś szczególną moc. Język jest zawsze prosty, ale nie prostacki. Poetycki, ale łatwy w odbiorze. Proste słowa mają pewną głębię, która zazwyczaj ”dzieje się” pomiędzy dialogami bohaterów. Może dlatego te trudniejsze słowa nie zostają nigdy wypowiedziane, a ja wiem, że one tam były i są do teraz.

Brzezina jest opowiadaniem o umieraniu. Właściwie o sztuce umierania. O tym, że czasami jak przestanie nam zależeć, jak w naszej głowie stracimy wszystko, może się zdarzyć coś niebywałego. W tym wypadku było to piękne, prawdziwe uczucie pomiędzy osobami, które nie były sobie w żaden sposób bliskie.

Podczas lektury, podobnie jak jeden z braci - Stanisław, zaczalem sie zastanawiac nad granicami ludowego wyrażenia chodzić z kimś. Co to właściwie znaczy? Myślę, że każdy z nas może sobie przypomnieć tajemnice, która się za tym wyrażeniem dla nas kiedyś kryła. Pewnie w każdym momencie naszego życia była i jest dla nas czymś innym, by w końcu ujawnić swoje pełne oblicze.

Czytając to opowiadanie miałem okazję obcować z kulturą tamtego czasu, z małymi rytuałami społeczności, zasadami, życiem w Davos. Po lekturze się zdziwiłem, jak to możliwe, że w tak krótkim opowiadaniu było tego aż tyle.

Za mną już “Młyn nad Lutynią” i “Panny z Wilka”. Zamówię więcej, postawię na półce i będę się uśmiechał. Wrócę do Brzeziny jak będę...

Opowiadania Iwaszkiewicza...

Za Brzezinę i Panny z Wilka - dozgonna miłość moja dla Iwaszkiewicza

Za Brzezinę i Panny z Wilka - dozgonna miłość moja dla Iwaszkiewicza

Panny z Wilka - 8/10 (21.02.2021)
Kochankowie z Marony - 6/10 (07.03.2021)

Panny z Wilka - 8/10 (21.02.2021)
Kochankowie z Marony - 6/10 (07.03.2021)

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
choć w opowiadaniu Iwaszkiewicza, to Stach był ukazany jako zmanierowany, MArsjanin , na sielskiej polskiej wsi...
to ....
ja odnalazłam się w ...Stachu ;)
każdy mój powrót do polski pokazuje mi jak bardzo z niej "wyrosłam " jak zmieniło się moje postrzeganie świata i jak niektóre postawy mnie drażnią. Nie należę już do tego świata.
tak jak Stach, wyjechał i nabrał innych doświadczeń, zmieniło się jago postrzeganie świata
czy akurat takie to zmanierowanie ?
a może gnuśność tych, którzy nie ewoluują ?

punkt widzenia zależy od punktu siedzenia
to ....
ja odnalazłam się w ...Stachu ;)

Ocena za 'Brzezinę'. Uwielbiam prozę Iwaszkiewicza.

Ocena za 'Brzezinę'. Uwielbiam prozę Iwaszkiewicza.

• Lektury
  • Studia