Świadkowie albo nasza mała stabilizacja

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Beata

Tadeusz Różewicz w swojej twórczości, zarówno poetyckiej, jak dramaturgicznej i prozatorskiej doskonale diagnozuje problemy i kryzysy współczesnych mu czasów. Podobnie , jak w szeroko znanym, powojennym wierszu ,,Ocalonym" pokazuje dylematy moralne osób, które przeżyły wojnę, tak w dramacie ,,Świadkowie albo nasze mała cywilizacja" mówi o trudnej sytuacji historycznej i kulturowej lat sześćdziesiątych XX wieku.

Ta pochodząca z 1962 sztuka, jest jedną z najważniejszych w bogatym dorobku scenicznym Różewicza.

źródło opisu: Literackie, 1986

źródło okładki: www.wbibliotece.pl

Mgła | 2014-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2014

37 stron czystej esencji.
Jestem zdumiona, ta niepozorna książeczka to koncentrat tego, co może dotyczyć człowieka, jego życia i otaczającego go świata.

Rzecz o radości i strachu, szczęściu i cierpieniu, spokoju i niepokoju, miłości i nienawiści, bliskości i samotności, litości i okrucieństwie, wolności i niewoli, nadziei i beznadziei, czułości i brutalności, obojętności, bezradności, wierze, stabilizacji, bólu istnienia, niemożności porozumienia, o świecie w jakim przyszło żyć, o zmniejszeniu wymagań, o więzach, których nie ma a przecież są, o tym co nienazywalne a przecież tak ważne... i wiele, wiele więcej.

Nigdy dotąd nie przyszło mi nawet do głowy, że wystarczy tylko 37 stron.
Tu jest wszystko. Trudno uwierzyć? Trzeba przeczytać.

Nastka | 2014-08-18
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Klasyka, 2014
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Dla mnie to dramat pełen goryczy. Tym gorzej, że wciąż jest aktualny. Mentalność ludzka się nie zmienia. Przykro mi było, gdy bardzo brutalnie zaprezentowano ludzką krótkowzroczność, znieczulice na drugiego człowieka i szeroko pojętą głupotę. Gdy Różewicz tworzył dzieło, być może obwiniał za taki stan rzeczy trudne doświadczenia wojny i komunizmu. Ale teraz...? Nie znajduję usprawiedliwienia. Smutny utwór, ale sztuka teatralna na najwyższym poziomie.

DyingFetus | 2013-06-21

Wymowne.

"TRZECI: Mówisz, że smród cię dusi.
DRUGI: Może przywyknę."

Esencjonalny wyciąg z codzienności. Tej powojennej, ale do tej pory niewiele stracił on na aktualności.

Jak zwykle chylę nisko czoła nad genialną świadomością Różewicza, jeśli chodzi o formowanie wypowiedzi. Cudowna trafność słów, idei, całych scen. Tyle symboliki, tyle gry skojarzeń, tyle...

Eh. I te wszystkie zabiegi tylko po to, by uświadomić ludziom w jakiej fikcji żyją. Żyjmy naprawdę!

Gosia | 2013-10-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 2010 rok

Dziwne.
Tajemnicze.
Chwilami masakryczne.

Czasami zastanawiam się, czemu każą nam to czytać.
Nic nie wnosi.
Choć ten mętlik w głowie i próba zrozumienia sensu dramatu może własnie coś wnosi?

Nie wiem, czy polecam. Mam mieszane uczucia.

szimus | 2015-08-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Teraz już odczytuję tą sztukę na innym poziomie, niż to było z czytelnikami w latach 60. czy 70., ale wciąż wydaje się dziwnie współczesna i aktualna. Chociaż tak chciałoby się, by było inaczej.

milogro | 2014-10-08

Ach....