A jak królem, a jak katem będziesz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "ABC Klasyka dla każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
tadeusz, nowak, król, kat, królem, katem, jabłko

Inne wydania

Powieść utrzymana w stylu i klimacie baśni ludowej, napisana w formie wyznania głównego bohatera, opowiadająca o życiu chłopca, który wkracza w dorosłość przed wybuchem wojny; jako rekrut bierze udział w kampanii wrześniowej 1939r., a potem walczy w partyzantce. Motywem przewodnim, symbolicznym jest tu przejęty z tradycji biblijno-ludowych znak jabłka: atrybutu katowskiego i jednocześnie królewskiego. Jabłko katowskie symbolizuje sprzeczności tkwiące w ludzkiej naturze, w której walczą siły dobra i zła. Jabłko królewskie symbolizuje dobro, władzę i pomyślność.

Wieś sielska, anielska... Podszedłem do niej z wielkim dystansem na początku. Jednakże pochłoneła mnie ta wieś przyroda, jakaś tajemniczosć z niej płynąca. No i jabłka... Przez cały czas roznosi sie zapach i smak jabłek. Czułem w sobie obłed Piotra aż do szczęśliwego zakończenia książki. Wtedy wraz z bohaterem odczułem ulgę. Jedna z wielu książek, które przeżywałem całym sobą. Polecam gorąco.

książek: 1991

Warto tę książkę przeczytać, aby dowiedzieć się, o co chodzi z tytułem (dlaczego wymienia się króla i kata jednocześnie). Poza tym to najbardziej oryginalna pozycja dotycząca wsi, chłopów i wojny, jaką miałam w ręku.

biomycha85 | 2014-12-05
Przeczytana: 13 października 2014

Polska wieś, polska przyroda, kat, król i wszechobecne jabłka - czuć ich zapach z każdej kartki praktycznie, piękne, soczyste jabłka.

mko | 2014-06-03
Na półkach: Chcę mieć, Przeczytane
Przeczytana: 30 kwietnia 2014
Haneczka | 2013-08-02

Nie pamiętam zbyt dobrze tej książki, bo dawno temu ją przeczytałam, ale pamiętam że warta była zachodu.
Niezapomniany opis jabłek kąpanych w stawie...

Vertica | 2016-07-27
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 26 lipca 2016

Historia Piotra to coś pomiędzy "Chłopami" a opowiadaniami Schulza - czyli oniryczne opisy wsi, dziejów i przeżyć bohaterów obejmujące czasem II wojnę światową i okolice. Niestety, jak dla mnie zbyt duża dawka tego oniryzmu; początkowo czułam się nim znużona. Jednak wytrwałam i niczego nie żałuję - po pewnej liczbie stron czułam się uzależniona od atmosfery i bardzo chciałam poznać zakończenie, nawet jeśli drażniło mnie zachowanie głównego bohatera zakrawające na chorobę psychiczną. Piękna symbolika, plastyczne opisy i liryczny sposób radzenia sobie z okrucieństwem i tragediami wojny czynią z dzieła Nowaka coś, przez co warto przebrnąć, by na końcu, spoglądając na całość, zachwycić się całokształtem utworu.

Ledarg1916 | 2016-01-03

Ta książka wciągnęła mnie bez reszty, nie umiem tego wytłumaczyć, ma w sobie coś magicznego... Nie spodziewałem się tego! Rzadko kiedy aż tak żyłem wraz z bohaterami i niemal uczestniczyłem w tych strasznych, ale i pięknych wydarzeniach... To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy kochają literaturę!

Mosiek | 2015-02-06

Jedna z moich ulubionych książek, do której wracam i będę wracać. Piękna i tajemnicza jak polska wieś. A piękna dlatego, że nie do końca uchwytna i zrozumiała. Poetycki język, napełniony po brzegi symbolami niezmiennie mnie urzeka. Nigdy nie spotkałam się z bardziej magicznymi opisami miłości od tych, które zawarł w tej książce Nowak. Niesamowita.

ewenementka | 2015-05-21

Ogromną inspiracją dla całej twórczości Tadeusza Nowaka była wieś. Autor urodził się na ziemi tarnowskiej tworzącej malownicze tło „A jak królem, a jak katem będziesz”. W książce czas nie płynie według zegarka czy kalendarza. Jedynym wyznacznikiem przemijania jest przemierzające niebo słońce, cykle przyrody i następujące po sobie prace w polu. Życie upływa na codziennych rytuałach i obrządkach. Aż do września 1939 roku.
Kampania wrześniowa, której częścią staje się główny bohater nie zostaje szczegółowo opisana. To nie wojna, a jej skutki są najważniejszym wątkiem powieści.

Więcej na:

MissMi | 2014-01-22
Na półkach: Przeczytane, 2014

Klasyk. A jednak nie mój temat, nie mój styl. Czytanie mnie męczyło, nużyło. Ciężko było mi przebrnąć przez lekturę. Pod koniec zaczęła mnie w równej mierze intrygować i niepokoić, jak i irytować. Nie potrafię się zdobyć na wystawienie oceny. Przyznaję za to, iż bardzo spodobało mi się zakończenie.