A jak królem, a jak katem będziesz

Książka jest przypisana do serii/cyklu "ABC Klasyka dla każdego". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
tadeusz, nowak, król, kat, królem, katem, jabłko

Inne wydania

Powieść utrzymana w stylu i klimacie baśni ludowej, napisana w formie wyznania głównego bohatera, opowiadająca o życiu chłopca, który wkracza w dorosłość przed wybuchem wojny; jako rekrut bierze udział w kampanii wrześniowej 1939r., a potem walczy w partyzantce. Motywem przewodnim, symbolicznym jest tu przejęty z tradycji biblijno-ludowych znak jabłka: atrybutu katowskiego i jednocześnie królewskiego. Jabłko katowskie symbolizuje sprzeczności tkwiące w ludzkiej naturze, w której walczą siły dobra i zła. Jabłko królewskie symbolizuje dobro, władzę i pomyślność.

Arturion | 2017-03-18

Dla mnie Tadeusz Nowak to wybitny poeta. Ta książka, niby powieść, paradoksalnie potwierdza to mniemanie. Dużo wiejskiego przedwojennego i wojennego realizmu. Dużo emocji "wewnętrznej", bo fabuła nie tu znaczenia. Jest w tym prawda. No i poezja. Chociażby w postaci dzielenia szablą jabłek i chleba... Pojedynek w wyniku którego brzoza pokazuje swoją wykrzywioną twarz... I ta przepiękna scena wspólnej kąpieli w stawie wypełnionym czerwonymi jabłkami...
Zbójowanie, rosół z kradzionych kur, zaloty, ojcostwo... W sumie magia.
Nowak jest twórcą wiejskiej mitologii - od zbójów do świątków, od odpustów do zapustów. Z jednej strony opisuje wieś, której nigdy nie było, z drugiej - taką, jaką być powinna. Nie tylko w wyobraźni mieszczucha, lecz także chłopskiego dziecka. Czysta rozkosz.
Przypominam, że pieśni Nowaka wspaniale wykonał Marek Grechuta.

Wieś sielska, anielska... Podszedłem do niej z wielkim dystansem na początku. Jednakże pochłoneła mnie ta wieś przyroda, jakaś tajemniczosć z niej płynąca. No i jabłka... Przez cały czas roznosi sie zapach i smak jabłek. Czułem w sobie obłed Piotra aż do szczęśliwego zakończenia książki. Wtedy wraz z bohaterem odczułem ulgę. Jedna z wielu książek, które przeżywałem całym sobą. Polecam gorąco.

książek: 1980

Warto tę książkę przeczytać, aby dowiedzieć się, o co chodzi z tytułem (dlaczego wymienia się króla i kata jednocześnie). Poza tym to najbardziej oryginalna pozycja dotycząca wsi, chłopów i wojny, jaką miałam w ręku.

biomycha85 | 2014-12-05
Przeczytana: 13 października 2014

Polska wieś, polska przyroda, kat, król i wszechobecne jabłka - czuć ich zapach z każdej kartki praktycznie, piękne, soczyste jabłka.

mko | 2014-06-03
Na półkach: Przeczytane, Chcę mieć
Przeczytana: 30 kwietnia 2014
Haneczka | 2013-08-02

Nie pamiętam zbyt dobrze tej książki, bo dawno temu ją przeczytałam, ale pamiętam że warta była zachodu.
Niezapomniany opis jabłek kąpanych w stawie...

Ledarg1916 | 2016-01-03

Ta książka wciągnęła mnie bez reszty, nie umiem tego wytłumaczyć, ma w sobie coś magicznego... Nie spodziewałem się tego! Rzadko kiedy aż tak żyłem wraz z bohaterami i niemal uczestniczyłem w tych strasznych, ale i pięknych wydarzeniach... To pozycja obowiązkowa dla tych, którzy kochają literaturę!

Vertica | 2016-07-27
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 26 lipca 2016

Historia Piotra to coś pomiędzy "Chłopami" a opowiadaniami Schulza - czyli oniryczne opisy wsi, dziejów i przeżyć bohaterów obejmujące czasem II wojnę światową i okolice. Niestety, jak dla mnie zbyt duża dawka tego oniryzmu; początkowo czułam się nim znużona. Jednak wytrwałam i niczego nie żałuję - po pewnej liczbie stron czułam się uzależniona od atmosfery i bardzo chciałam poznać zakończenie, nawet jeśli drażniło mnie zachowanie głównego bohatera zakrawające na chorobę psychiczną. Piękna symbolika, plastyczne opisy i liryczny sposób radzenia sobie z okrucieństwem i tragediami wojny czynią z dzieła Nowaka coś, przez co warto przebrnąć, by na końcu, spoglądając na całość, zachwycić się całokształtem utworu.

Mosiek | 2015-02-06

Jedna z moich ulubionych książek, do której wracam i będę wracać. Piękna i tajemnicza jak polska wieś. A piękna dlatego, że nie do końca uchwytna i zrozumiała. Poetycki język, napełniony po brzegi symbolami niezmiennie mnie urzeka. Nigdy nie spotkałam się z bardziej magicznymi opisami miłości od tych, które zawarł w tej książce Nowak. Niesamowita.

Marcin Białasek | 2017-02-11
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 11 lutego 2017

Ta utrzymana w konwencji baśniowej konwencji powieść pochłonęła mnie bez reszty. Znalazłem ją przypadkowo na półce w kawiarni i sięgnąłem po nią z zamiarem przekartkowania. Najbardziej przemawia do mnie zawarta w niej afirmacja wiejskiego życia, szacunek dla natury i przyrody. Później w miarę upływu akcji, głównemu bohaterowi towarzyszą rozterki związane z odpowiedzialnością za swoje czyny. Towarzyszące mu poczucie winy i próby poradzenia sobie z nim, to drugi element przesłania, jakie ta książka ze sobą niesie. Według mnie autorowi, pod pozorem prostej wiejskiej historii, udało się stworzyć bardzo dojrzały traktat o winie, odpowiedzialności i miłości.