Templariusze. Mity i rzeczywistość

Tłumaczenie: Małgorzata Słabicka
Książka jest przypisana do serii/cyklu "HiT Historia i tradycja". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Die Tempelritter. Mythos und Wahrheit
83-7384-044-3
historia
gall21

Zakon, którego losy znalazły swój tragiczny finał przed ponad 600 laty, do dziś żyje w wielu sercach i umysłach. W licznych kręgach panuje wręcz przekonanie, że zakon nadal istnieje, chociaż w 1314 roku został rozwiązany, a jego przywódcy spaleni. Już za czasów istnienia zakonu krążyły liczne legendy o dumnych rycerzach przyodzianych w biel, którzy w bitwie za nic mieli śmierć, a na co dzień...

Już za czasów istnienia zakonu krążyły liczne legendy o dumnych rycerzach przyodzianych w biel, którzy w bitwie za nic mieli śmierć, a na co dzień kryli się za murami swoich twierdz. Książka weryfikuje te fantazje...

Paździoch | 2018-09-01

Podtytuł "Mity i rzeczywistość" od pierwszych stron ustawia narrację tej książki. Autor, czasem nieco kpiącym tonem rozprawia się z mitami i hipotezami głownie na zasadzie dedukcji i kojarzenia faktów, sam jednak nie podaje nowych źródeł, odkryć, które poparłyby jego wersję. Może dobrze, może źle ale na pewno jest to inne spojrzenie na temat, który obrósł legendami i mitami. Uprzedzam, nie ma o tajnych szyfrach, skrytkach i skarbach :)

O templariuszach dowiadujemy się w zupełnie inny sposób niż to podała Regine Pernaud - link do mojej opinii http://lubimyczytac.pl/ksiazka/97087/templariusze/opinia/45798901#opinia45798901

Gdybym miał porównać książkę Bauera z jej dziełem, to "Templariusze" Pernaud określiłbym jako świetną do czytania opowieść historyczną (oczywiście nie w sensie, że fabularyzowaną).
U Bauera jest więcej analizy faktów ale czyta się to równie dobrze, bez wrażenia natłoku dat i nazwisk.
Minusem jest mała ilości grafiki (są tylko 2 mapki)- to zdecydowanie za mało...

Bukiet_stokrotek | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

Autor podszedł do tematu rzetelnie, przedstawił mnóstwo faktów ale i zostawił miejsce na puszczanie wodzy fantazji. Z zainteresowaniem czyta się, jak Zakon stworzony do ochrony pielgrzymów szybko przestawił się na bycie skarbnikiem królów, bankierem z między innymi usługą przypominającą działaniem dzisiejszy bankomat, powiernikiem tajemnic. Kusił synów ze szlacheckich rodów do wstępowania w szeregi, otrzymywał liczne i znaczne donacje, szybko urósł w potęgę.
Polecam.

eR_ | 2017-05-05
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 01 maja 2017

Najbardziej osławiony zakon, to templariusze, chyba wszyscy się z tym zgadzają. Na temat ich ponoć niewyobrażalnego bogactwa i wpływów napisano mnóstwo dzieł. Są wdzięcznym tematem także dla filmowców oraz różnego rodzaju twórców. Co jest takiego w tym zakonie, że od tylu wieków rozpala wyobraźnię kolejnych pokoleń?

Martin Bauer stara się obalić mity związane z tymi rycerskimi mnichami. Czy rzeczywiście bez strachu podchodzili do każdej potyczki. Czy ich skarby były niewyczerpane. I czym narazili się wielmożom, że uknuli taki spisek przeciw nim?
Przekonajcie się sami.
Zakon, o którym nie sposób zapomnieć. Wyobrażamy ich sobie jako niezłomnym żołnierzy Pana, stojących na straży wiary. Ale czy rzeczywiście tak było? Autor stara się obalić niektóre mity, o tym zakonie, a jednocześnie potwierdza pewne fakty.

Ciekawa książka-nie ukrywam. Jednak zabrakło mi w niej bardziej szczegółowego opisania, tych wszystkich zmagań Zakonu z przeciwnościami losu. Bo powiedzmy sobie szczerze,...

Saudyjskie-Wielbłądy | 2017-03-24
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 24 marca 2017

Chyba żaden inny zakon rycerski nie obrósł taką ilością mitów, legend i teorii spiskowych.
Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona rozpala wyobraźnie zarówno zwyczajnych miłośników historii, jak i poważnych (lub czasami – mniej poważnych) badaczy i historyków.
Książka Martina Bauera jest rzetelną, teutońską, trzymającą się faktów opowieścią o powstaniu, czasach chwały i potęgi, a także niesławnym końcu templariuszy.

Zakon, jako pierwszy miał powiązać cnoty mnichów (z którymi w średniowieczu bywało różnie) z cnotami rycerskimi z którymi było jeszcze gorzej, niż w przypadku mnichów.
Dzięki wsparciu ojca chrzestnego templariuszy - Bernarda z Clairvaux, (doktora Kościoła zwanego dzięki swym sławnym kazaniom oraz ogromnej erudycji i zdolnościom oratorskim „Doktorem Miodopłynnym”), zakon uzyskał wpływy, majątki oraz sporą liczbę kandydatów ze szlachetnych i bogatych rodów.
Pierwotnym celem Ubogich Rycerzy Chrystusa była ochrona pielgrzymów do Ziemi Świętej.
Dzięki hojnym...

Elżbieta | 2015-11-12
Przeczytana: grudzień 2014

"Templariusze" Martina Bauera to dobre kompendium wiedzy na temat owianego mgiełką tajemnicy Zakonu Ubogich Braci Chrystusa.
Autor krótko i zwięźle przypomina genezę i okoliczności powstania zakonu, przybliża Regułę templariuszy, opisuje strukturę organizacji i życie codzienne rycerza- zakonnika. Nie brak rzecz jasna również rozdziałów dotyczących spektakularnego upadku zakonu i rozważań na temat jego ewentualnego istnienia w kolejnych wiekach. Pan Bauer (za co mu chwała!) umiejętnie rozprawia się z co bardziej fantastycznymi teoriami spiskowymi, ale zostawia też sporo znaków zapytania przy hipotezach, które mogą być prawdopodobne, lecz na ich poparcie brak dowodów.
Uważam, że książka ta jest dobrym punktem wyjściowym dla osób chcących zgłębić to interesujące zagadnienie, a także dla tych, którzy chcieliby oddzielić prawdę od fantazji, której pełno w literaturze przygodowej i sensacyjnej. Również dla laika w tej tematyce, ale takiego lubiącego historię, pozycja ta będzie ciekawą...

patimaka | 2015-03-16
Przeczytana: 08 marca 2015

"Templariusze. Mity i rzeczywistość" to bardzo dobry przewodnik po Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa. Organizacja założona przez Hugona z Payens od lat wzbudza niemałe emocje wśród historyków i amatorów teorii spiskowych. Templariusze przez wieki postrzegani byli jako: chciwi heretycy, stróże Świętego Graala, uczciwi rycerze i bracia zakonni. Wokół wielkich mistrzów i sławnych zakonników-rycerzy narastały różnorakie legendy; od tych z pogranicza prawdy, i tych z pogranicza opowieści fantasy. Do dziś ci zagadkowi ludzie, którzy tak lubili spowijać się mgiełką tajemniczości, zaprzątają umysły wielu ciekawskich.
Wyżej opisany zakon Templariuszy, który zniknął z powierzchni ziemi(?) uznany za sektę heretyków, dorobił się niejednej znakomitej publikacji. Sięgając po dzieło Martina Bauera spodziewałam się rzetelnego zestawienia faktów i kilku ciekawych teorii; właśnie to też otrzymałam. Choć nie jest to "głębszy" poziom historii templariuszy, to książka idealnie pasuje dla kogoś, kto...

Grzegorz | 2014-07-20
Przeczytana: 20 lipca 2014

książka potrzebna licealiście do napisania referatu. Tylko.

jarr74 | 2014-02-10
Przeczytana: styczeń 2014

Kiedy w 1118 roku Hugo de Payes wraz kilkoma innymi rycerzami (Godfryd de Saint-Omer, Godfryd d’Eygorande, Nicolas de Neuvic, Jean d’Ussel, Jean de Meymac i Pierre d’Orlean) zakładał Zakon Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona, popularnie nazwany templariuszami, nie sądził zapewne iż przetrwa on aż do czternastego wieku ( niektórzy twierdzą że o wiele dłużej), stając się jedną z najbardziej potężnych organizacji średniowiecznego świata. Instytucją posiadającą ogromną władze, bogactwo (zarówno w złocie jak i ziemskich nadaniach), szerokie wpływy i koneksje, budzącą zawiść i strach, niemal samoistnym państwem w państwie z którym liczyć się musieli wszyscy w Europie i poza nią. Aż dziw bierze że paradoksalnie owa wielkość stała u źródeł ich spektakularnego i tragicznego upadku, naznaczonego śmiercią na stosie ostatniego wielkiego mistrza Jaquesa de Molay i usankcjonowaną przez papieża kasatą zakonu. Od początku swojego istnienia otoczony tajemnicą (przypisywano mu...