Wyprawy wikingów

Okładka książki Wyprawy wikingów Farley Mowat
Okładka książki Wyprawy wikingów
Farley Mowat Wydawnictwo: Książnica historia
historia
Westviking
Książnica
2008-01-01
1972-01-01
Wacław Niepokólczycki
wyprawy wikingowie farley mowat odkrywcy Ameryka

Tytuł książki może wprowadzić w błąd nie jednego amatora mrożących krew w żyłach opowieści o podbojach rzezimieszków z rogatymi hełmami. Otóż treść tej fascynującej pracy to próba egzegezy najstarszych sag skandynawskich pod kątem możliwości żeglarskich Normanów i tego, czy i gdzie byli w stanie dotrzeć. Autor, sam będąc wybitnym praktykiem w sprawach żeglugi, analizuje drobiazgowo każdy wątek tychże sag, wyjaśniając z wielkim znawstwem wszelkie problemy ówczesnych podróży (także techniczne). Źródła jakimi dysponuje nauka mają przede wszystkim walor literacki, także wyłuskiwanie z nich wiadomości z których można odtworzyć dalekie morskie podróże nie jest rzeczą prostą. Autorowi się to udaje, ponieważ talent literacki oraz krytyczną smykałkę połączył z rzetelną wiedzą, co w efekcie prowadzi do zdumiewających często rezultatów. Ale jak już wyżej wspomniałem, próżno tutaj szukać gonitwy za historyczną sensacją.
A więc nie ma się co spodziewać wartkiej akcji, a tym bardziej opisów brutalnych zmagań i gwałtów. Niemniej jednak kto podejmie się lektury, na pewno nie straci. Próba spojrzenia na Wikingów pod kątem wielkich odkryć może być ciekawsza niż obiegowa opinia o roli jaką odegrali w historii.

Ciężko mi odnaleźć jakiekolwiek pozytywne elementy tej książki. Opisuje bogato historię z islandzkich sag, ale poza kilkoma efektownymi fragmentami wcale nie bardziej przystępnie niż średniowieczni Islandczycy. Z drugiej strony pokazuje dość wątły kontekst historyczny i nie do końca można to uzasadniać okresem w jakim Mowat ją napisał, bo zrobił to już po kilku świetnych pracach chociażby Guriewicza. Na domiar złego momentami autor wartościuje chociażby kulturę islandzką, nie patrząc kategoriami ówczesnego świata, ale XX-wiecznego, nie potrafiąc docenić roli, jaką odegrała ona w historii Europy.

Dobra praca naukowa. Dokumenty. Archeologia. Dobrze czytać dobre książki

Dobra praca naukowa. Dokumenty. Archeologia. Dobrze czytać dobre książki

Pozycja ciekawa dla wszystkich którzy interesują się Wikingami. Książka skupia się na aspekcie wypraw morskich do Islandii, Grenlandii, Ameryki i pod tym katem jest wyczerpująca i rzetelna.
Czytając książkę naszła mnie refleksja, że jakby osadom na Grenlandii udało się przetrwać jeszcze 100 lat, to byłyby to pierwsze ciągle i udokumentowane osady Europejczyków w Ameryce Północnej, a tak pozostaje mgła tajemnicy, co tylko pobudza wyobraźnie i domysły. Na marginesie ta sytuacji ze zniknięciem osad, pokazuje jak niewiele wiemy o historii najbliższych obszarów, a co dopiero o innych regionach Świata, przez to często źle interpretujemy wydarzenia minionych epok.

Opinia została umieszczona przy wydaniu książki Monata w Państwowym Instytucie Wydawniczym, edycja z 1972 r.

Nowsze wydanie tej książki dokonało wydawnictwo Książnica i tam inne uwagi innych czytelników.
W opisie tomu podano, że wydano go w 1972 r. W przybliżeniu. To akurat błędne określenie, bo data się zgadza - tylko, że polskiego przekładu. Oryginał pojawił się na rynku wydawniczym Kanady w 1965 r. To ważne, bo od tego czasu pojawiło się wiele prac i przede mną leży nieco przestarzałe opracowanie. W dodatku z nieznanych powodów oryginalny tytuł (Zachodni wikingowie) zamieniono na "Wyprawy wikingów", co jest bardzo mylące. Autor bowiem skupił się na tych - znanych sobie - wyprawach Normanów, które dotarły do kontynentu amerykańskiego. Niewiele więc tu informacji o innych dokonaniach wikingów, nawet kolonizacja Islandii i Grenlandii stanowią temat ledwie zaznaczony. W dodatku autor skupił się na krótkim, bo trwającym od około 970 do 1007 r. okresie, inne wydarzenia traktując wyraźnie po macoszemu. Uzasadnił to dostępnością źródeł i zakresem tematycznym pracy.
Autor nie był zawodowym historykiem, ale praca jest napisana całkiem poprawnie. Wykorzystał do niej źródła lingwistyczne, głównie sagi, oraz wyniki badań terenowych, zwłaszcza archeologicznych. I tak powstała książka o dawnych Normanach w Grenlandii i Ameryce Północnej (tak brzmi podtytuł, który właściwie niemal wyjaśnia zakres pracy. Niemal, bo losy osadnictwa grenlandzkiego po 1007 r. prawie nie zostały zauważone.
Na dobrą sprawę mógłbym tu zakończyć opis dzieła. Warto jednak pokusić się o ocenę, czy tak dawna praca jest jeszcze coś warta. Nie czuję się kompetentny, by dokonać takiej oceny. Natomiast mogę zwrócić uwagę, że książka składa się z dwóch zasadniczych części. Pierwsza, to kilka rozdziałów opowieści snutej z wykorzystaniem sag i imaginacji autora, czyli próba rekonstrukcji wydarzeń, dość przejrzysta, a nawet miejscami przekonująca. Zapewne dziś nieco nieaktualna. I wydaje mi się, że choć pozornie ciekawsza, ma czytelnikowi mniej do zaoferowania. Część drugą stanowią aneksy i to zdecydowanie bardziej interesująca partia książki. Autor analizuje, rozważa, wyciąga wnioski, prowadzi badania, szuka odpowiedzi, tworzy i udowadnia hipotezy - czyli pokazuje warsztat badawczy. Abstrahując od skuteczności tych działań, same w sobie ukazują skomplikowaną pracę badawczą i żmudne szukanie prawdy. I to główna wartość tej książki.
Wydanie w serii ceramowskiej książki Mowata spowodowało konieczność dostosowania jej do innych pozycji serii. Ale można było umieścić tam dokładną mapę fizyczną tej części świata. Bo ten schematyczny obrazek, który zamieszczono, nie wystarcza czytelnikowi.
I jeszcze uwaga natury ogólnej. Amerykę odkrył Kolumb - tak czytamy w każdym podręczniku historii. Może należy zdefiniować słowo "odkrył". Bo tej (i wielu innych) lekturze pojawia się konstatacja, że długo wcześniej wiele ludów znało ten kontynent - nie tylko ludy autochtoniczne, jak Indianie i Inuici, ale także Celtowie, Normanowie, może Grecy i Fenicjanie, a w okresie wielkich wypraw geograficznych także Francuzi, Anglicy, Duńczycy i wielu innych. Może więc należy zweryfikować listę odkrywców?

Bardzo dobra

Bardzo dobra

Świetna książka, polecam

Świetna książka, polecam

Po prawdzie liczyłem, że w tej pozycji znajdę wyprawy zbrojne, łupieżcze i grabieżcze w wykonaniu wikingów. Niestety nie, w zamian dostajemy opisy zasiedlania Islandii, Grenlandii i odkrywaniu innych lądów. Sama książka jest napisana przyzwoitym językiem, wszystkie fakty są interpretowane na podstawie sag. Osoby zainteresowane tematyką skandynawskich piratów mogą czuć niedosyt jako ja czuję, ale warto sięgnąć po tą książkę gdyż znajdziemy w niej dużo ciekawych opisów życia codziennego w skandynawskich klimatach.

Znakomita pozycja! Niewiele jest książek naukowych które czyta się tak lekko :) Bardzo dobrym posunięciem autora było wcielenie się w postaci z sag, dzięki temu łatwiej czytelnikowi zrozumieć realia kolonizacji wikińskiej i lżej jest przyswoić tzw. "suche fakty" tamtego okresu.

• Średniowiecze
  • Wikingowie