Wyprawy wikingów

Wydawnictwo: Książnica
Westviking
historyczna
megiddovl

Nazywani wikingami żeglarze skandynawscy przez kilka stuleci wczesnego średniowiecza siali postrach w całej Europie, łupiąc nadmorskie tereny i z biegiem rzek wdzierając się w głąb lądu. Niewiarygodną ekspansję ułatwiła im niezwykła sprawność żeglarska, obycie z morzem, znajomość nawigacji według gwiazd, umiejętność budowy szybkich i wytrzymałych statków. Z podbitych terenów wypierali miejscową ludność i zakładali własne osady, które szybko się rozrastały, stając się bazami wypadowymi dla kolejnych pokoleń Normanów. Ze zdobytej w X wieku Islandii wyruszyli do Grenlandii, stamtąd zaś dalej na zachód, aż do Ameryki Północnej, jako pierwsi odkrywcy tego kontynentu. Tym właśnie fragmentem ich dziejów zajął się w Wyprawach wikingów kanadyjski pisarz Farley Mowat, autor wielu książek popularyzujących wiedzę, doświadczony żeglarz i rybak.

Jacek | 2016-02-25
Na półkach: Historia, Mam, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2016

Nowsze wydanie tej książki dokonało wydawnictwo Książnica i tam inne uwagi innych czytelników.
W opisie tomu podano, że wydano go w 1972 r. W przybliżeniu. To akurat błędne określenie, bo data się zgadza - tylko, że polskiego przekładu. Oryginał pojawił się na rynku wydawniczym Kanady w 1965 r. To ważne, bo od tego czasu pojawiło się wiele prac i przede mną leży nieco przestarzałe opracowanie. W dodatku z nieznanych powodów oryginalny tytuł (Zachodni wikingowie) zamieniono na "Wyprawy wikingów", co jest bardzo mylące. Autor bowiem skupił się na tych - znanych sobie - wyprawach Normanów, które dotarły do kontynentu amerykańskiego. Niewiele więc tu informacji o innych dokonaniach wikingów, nawet kolonizacja Islandii i Grenlandii stanowią temat ledwie zaznaczony. W dodatku autor skupił się na krótkim, bo trwającym od około 970 do 1007 r. okresie, inne wydarzenia traktując wyraźnie po macoszemu. Uzasadnił to dostępnością źródeł i zakresem tematycznym pracy.
Autor nie był zawodowym...

Jacek | 2016-02-25
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 25 lutego 2016

Opinia została umieszczona przy wydaniu książki Monata w Państwowym Instytucie Wydawniczym, edycja z 1972 r.

mitloff | 2014-03-05

Po prawdzie liczyłem, że w tej pozycji znajdę wyprawy zbrojne, łupieżcze i grabieżcze w wykonaniu wikingów. Niestety nie, w zamian dostajemy opisy zasiedlania Islandii, Grenlandii i odkrywaniu innych lądów. Sama książka jest napisana przyzwoitym językiem, wszystkie fakty są interpretowane na podstawie sag. Osoby zainteresowane tematyką skandynawskich piratów mogą czuć niedosyt jako ja czuję, ale warto sięgnąć po tą książkę gdyż znajdziemy w niej dużo ciekawych opisów życia codziennego w skandynawskich klimatach.

IlmarinenKowal | 2013-06-23

Znakomita pozycja! Niewiele jest książek naukowych które czyta się tak lekko :) Bardzo dobrym posunięciem autora było wcielenie się w postaci z sag, dzięki temu łatwiej czytelnikowi zrozumieć realia kolonizacji wikińskiej i lżej jest przyswoić tzw. "suche fakty" tamtego okresu.

Łukasz | 2013-02-28

Bardzo ciekawie opowiedziana historia. Można sporo dowiedzieć się zwyczajach wikingów, minusem jest fakt, że wydano ją w 1965 roku i od tego czasu przypuszczam, że istotna część materiału się zdezaktualizowała.

Mimo wszystko podobał mi się sposób w jaki autor przedstawiał życie i podróże wikingów.

Fascynującą historia odkrycia i kolonizacji Islandii, Grenlandii i Ameryki Północnej przez Normanów.

matisia | 2012-11-29

Juz zamowilam!