Imperia i barbarzyńcy

Tłumaczenie: Janusz Szczepański
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Historia". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
Empires and barbarians
978-83-7510-281-9
barbarzyńcy, imperium
historia
Krzysiek W

Doskonałe połączenie rzetelnej analizy historycznej z barwną, potoczystą opowieścią Kiedy w dalekim palestyńskim miasteczku rodził się Chrystus, Europa była podzielona na dwa krańcowo różne światy. Krąg śródziemnomorskich wybrzeży, zjednoczony pod rzymskim panowaniem, był światem filozofii, ponadczasowej literatury, zawodowej armii, olśniewającej architektury i sprawnej kanalizacji. Resztę...

Kiedy w dalekim palestyńskim miasteczku rodził się Chrystus, Europa była podzielona na dwa krańcowo różne światy. Krąg śródziemnomorskich wybrzeży, zjednoczony pod rzymskim panowaniem, był światem filozofii, ponadczasowej literatury, zawodowej armii, olśniewającej architektury i sprawnej kanalizacji. Resztę kontynentu zamieszkiwali rolnicy produkujący na własne potrzeby, zorganizowani w drobne związki polityczne, w większości należący do germańskiej grupy językowej, którzy nie znali pisma ani kamiennych budowli.

Tysiąc lat później Europa wyglądała już zupełnie inaczej. Jej wschodnie regiony opanowali Słowianie, ludy germańskie częściowo zajęły dawne domeny Rzymian i Celtów, przede wszystkim zaś na dobre została przełamana dominacja basenu środziemnomorskiego, choć wiele wzorców kulturowych - w tym tak istotne jak chrześcijaństwo, pismo, sztuka murarska - trafiło do najdalszych zakątków kontynentu. Jak doszło do tego, że Europa stała się areną masowych migracji, że w tym tyglu wykuwały się nowe struktury państwowe i kulturowe, że przestała być barbarzyńska?

Heather z rzadkim wśród uczonych talentem narracyjnym łączy rzetelną analizę historyczną z barwną, potoczystą opowieścią. Niczym jeden z ostatnich rzymskich cesarzy z determinacją dąży do uporządkowania biegu historii, która w każdej chwili grozi rozsypaniem się w chaotyczny bezład - jednakże w przeciwieństwie do nich udało mu się to wspaniale.

Peter Heather jest profesorem historii średniowiecznej w King's College w Londynie, wcześniej zaś wykładał w oksfordzkim Worcester College i na Uniwersytecie Londyńskim. Przełożona na wiele języków jego wcześniejsza książka, Upadek cesarstwa rzymskiego (wyd. polskie REBIS, 2006), godny następca pomnikowego dzieła Gibbona, spotkała się z entuzjastycznym przyjęciem zarówno w kręgach naukowych, jak i wśród czytelników w wielu krajach.

książek: 1937

Jak nasi zachodni sąsiedzi widzą narodziny średniowiecznej Europy i ekspansję Słowian? Okazją by się o tym przekonać jest książka Petera Heathera. Heather, profesor Oxfordu, opisuje czasy pojawienia się u granic Rzymu tzw. ludów barbarzyńskich, ich wędrówki i podboje, tworzenie się państw, upadek Imperium Rzymskiego, aż do względnego ustabilizowania się "dzikich" ludów w Europie. Swoje osobne miejsce na łamach książki znaleźli Germanie, Hunowie, Frankowie i Anglo-Sasi, wikingowie i, co nie powinno być najmniej interesujące, w jednym rozdziale (właściwie dwóch) także Słowianie.

Nasza wizja historii cały czas ulega pogłębieniu i na plus Heatherowi należy poczytać to, że recenzuje jej najbardziej współczesną wersję (polskie wydanie otrzymaliśmy już w rok po wydaniu oryginalnym!). Z drugiej strony odzywają się głosy rodzimych historyków, że książki tej nie można zaliczyć do przełomowych, dlatego też lepiej byłoby zapoznać najpierw polskiego czytelnika z wybitnymi pracami H. Wolframa,...

Michał_Kuźniar | 2014-01-15
Przeczytana: 12 stycznia 2014

Przerażająca objętościowo książka, która utwierdziła mnie w przekonaniu, że kurs szybkiego czytania nie jest wcale takim głupim pomysłem. Po świetnym odbiorze poprzedniej cegły Petera Heathera jaką był epicki "Upadek Cesarstwa Rzymskiego" nadchodzi czas na rzadziej poruszany w literaturze okres V-X w.

Autor na siedmiuset stronach dokonuje karkołomnej, ale moim zdaniem skutecznej sztuki połączenia skąpych przekazów z tamtego okresu ze zdrowym rozsądkiem tworząc przed nami realistyczną, chociaż na pewno niekompletną wizję narodzin Europy jaką znamy.

Z mojego punktu widzenia zdecydowanie najciekawsza jest końcówka, gdzie na blisko stu stronach rozgrywają się po raz kolejny narodziny Słowiańszczyzny, które ze względu na irytujący brak źródeł pisanych zawsze były najbardziej tajemnicze i narażone na mistyfikacje historyków narodowych. Handel niewolnikami w państwie wczesnych Piastów czy nordyccy ojcowie chrzestni na Rusi to tylko niektóre z tematów tutaj poruszanych.

Świetny styl...

haLina | 2016-04-30
Przeczytana: 25 kwietnia 2016

Bardzo długo czytana, ale ciekawa historia praktycznie nieznanej epoki w historii Europy. Chwilami zbyt dużo szczegółów archeologicznych, albo polemik z innymi badaczami, ale barwny język, przekonywująca narracja.
Wymaga cierpliwości, ale warto przeczytać.

oureion | 2015-01-07
Przeczytana: 06 stycznia 2015

Do lektury „Imperium i barbarzyńców” Heathera przystąpiłem praktycznie z rozbiegu jeszcze, z niewielką przerwą na Bernharda – zanim skończyłem czytać wyborny „Upadek Cesarstwa Rzymskiego” tegoż właśnie autora już przebierałem nogami i zamawiałem kolejne jego dzieło, z wielką nadzieją na równie wyśmienitą lekturę. Nadzieje te niestety nie zostały zrealizowane, co nie znaczy, że książka jest kiepska lub niewarta wysiłku związanego z przebrnięciem przez 700 stron, nie, po prostu jest książką całkowicie odmienną od „Upadku…”.
Biorąc do ręki „Imperium i barbarzyńców” liczyłem na kontynuację wątków z „Upadku…”: mamy rok 476 (lub wcześniej czy później, zależy od tego, która data jest dla nas decydująca), zachodnie Imperium Rzymskie jest w agonii. Liczyłem na to, że Heather podejmie wątki z poprzedniej książki i w swój wyśmienity technicznie sposób będzie kontynuował opowieść, by dotrzeć w końcu w okolice X. wieku. Liczyłem w zasadzie na opowieść o historii Europy po upadku Imperium,...

grego1980 | 2014-03-21
Na półkach: Przeczytane, Historyczne

Bardzo wciągająca książka i napisana przystępnym językiem. Można dowiedzieć się masy rzeczy o naszym kontynencie.

enduraczek | 2016-10-29
greggreg86 | 2016-10-11