Krucjaty północne

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Historia najmniej znanych krucjat - prowadzonych przeciw ludom pogańskim zamieszkującym wybrzeża Bałtyku.Zachęceni papieskim wezwaniem do świętej wojny skandynawscy władcy i niemieccy rycerze zakonni podbili i zasiedlili najpierw Finlandię, Estonię i Prusy, a później zaatakowali prawosławne księstwo Nowogrodu i pogańską Litwę. Te tak zwane krucjaty północne nie zaistniały w historycznej świadomości tak powszechnie jak bliskowschodnie, za to były znacznie skuteczniejsze. Ogromne nowe terytoria znalazły się i pozostały w sferze wpływów chrześcijaństwa. Książka Erica Christiansena, zrewidowana po kilkunastu latach od pierwszego wydania i wzbogacona o nowe odkrycia badaczy średniowiecza bałtyckiego oraz skandynawskiego, jest wyważonym, ale też fascynującym źródłem wiedzy o tej burzliwej epoce.Eric Christiansen, urodzony w Danii i wykształcony w Wielkiej Brytanii, jest profesorem New College w Oksfordzie i zajmuje się przede wszystkim historią północnej Europy w wiekach średnich. Wykładał w Londynie, Kopenhadze i na Florydzie, przełożył na angielski kroniki Saksona Gramatyka i Dudona z Saint Quentin.

źródło opisu: Matras

Tomasz | 2017-02-18
Przeczytana: 10 lutego 2017

Christiansen w ciekawy i bardzo przystępny sposób opowiada nam o początkach chrześcijaństwa w krajach nadbałtyckich. Poznajemy losy Słowian przed i w trakcie przymusowej chrystianizacji. Krucjaty te były jednocześnie wyprawami łupieżczymi i dążącymi do podboju nowych ziem przez Kościół. Dowiadujemy się też, jak powstawały ówczesne państwa. Jest to też częściowo historia naszego państwa.
Polecam.

Krzysiek88 | 2017-04-03

Pewnie każdy słyszał o wyprawach krzyżowych do Ziemi Świętej, ale ciekawe czy ktoś co nieco wie o krucjatach w północno-wschodniej Europie. No tak krucjaty północne przecież tak nie zaistniały jednak w historycznej świadomości jak bliskowschodnie. Nie były tak widowiskowe, mniej kosztowne były, ale zmiany spowodowane przez nie przetrwały na długo.Książka Christiansena bardzo wyraźnie pokazuje nam, że północne wyprawy krzyżowe wywarły kluczową rolę w kształtowaniu polityki i kultury regionu bałtyckiego. Napisana przystępnym językiem i solidnie skonstruowana powinna być dla każdego bogatym źródłem informacji o tamtych wydarzeniach.

doliwaq | 2011-12-13

Spodziewałem się książki, która opisze mi dokładne dzieje podboju Słowian Połabskich, Prusów, Letgalów, Estów, Finów, Karelów i innych ludów, ale dostałem coś znaczenie bardziej rozbudowanego. Podczas czytania książki nie mogłem pozbyć się negatywnych myśli na temat Kościoła, który pozwalał na takie rzeczy w imię wiary i nawracania. Nawet w Lewancie krzyżowcy odnosili się z szacunkiem do pokonanych Arabów i religii islamskiej. O krzyżakach tego nie można powiedzieć.

zbyszek | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 20 lutego 2014

"Krucjaty północne" to historia zmagań nad Bałtykiem świata pogańskiego i chrześcijaństwa wschodniego z chrześcijaństwem zachodnim.Były to wojny ,podboje ,konfrontacje militarne z poganami i prawosławnymi (schizmatykami).Ale też pokazany jest proces budowy nowego społeczeństwa ,nowych struktur politycznych na bazie chrześcijaństwa w oparciu o miejscowych tubylców i napływowych kolonistów-głównie niemieckojęzycznych.Autor opisuje współpracę handlową z potężnymi ruskimi republikami kupieckimi Nowogrodu,Połocka ,Pskowa jak również konflikty zbrojne z nimi i ich wpływ na podział wśród samych krzyżowców.Historia zaczyna się w 1147 roku krucjatą na Słowian Połabskich a kończy hołdem pruskim złożonym królowi Polski Zygmuntowi Staremu w 1525 r. i sekularyzacją Zakonu NMP a w Inflantach wojną z Moskwą w 1502 i póżniejszą sekularyzacją tegoż Zakonu.
Autor w swojej pracy szczegółowo przedstawia uwarunkowania geograficzne,wartość gospodarczo-handlową,stosunki społeczno-polityczne przyszłych...

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia

Ciekawa rzecz. Podbój Słowian, Prusów i Bałtów w pigułce.
Rozbroiły mnie opisy rejz krzyżackich stanowiących niemal przemysł turystyczny dla zachodnioeuropejskich rycerzy.

Język sprawny, tłumaczenie znośne, nic tylko czytać.

tomasz | 2016-02-04

Bardzo dobre opisy podbojów i potęgi zakonu Krzyżackiego. Czyta się dobrze i ciekawie. Polecam.

rasilio | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Własne, Szafa 3a

Ciekawa książka. Rozwiała moje złudzenia, że podbój Prusów przez Polskę był możliwy.

Adrian Spajder | 2015-08-11

Fajnie opisane zjawisko wypraw krzyżowych. Łyka się jednym tchem.

Aztek_Anonim | 2017-04-28
Ezys | 2017-03-18