Krucjaty północne

Wydawnictwo: Rebis
historyczna

Historia najmniej znanych krucjat - prowadzonych przeciw ludom pogańskim zamieszkującym wybrzeża Bałtyku.Zachęceni papieskim wezwaniem do świętej wojny skandynawscy władcy i niemieccy rycerze zakonni podbili i zasiedlili najpierw Finlandię, Estonię i Prusy, a później zaatakowali prawosławne księstwo Nowogrodu i pogańską Litwę. Te tak zwane krucjaty północne nie zaistniały w historycznej świadomości tak powszechnie jak bliskowschodnie, za to były znacznie skuteczniejsze. Ogromne nowe terytoria znalazły się i pozostały w sferze wpływów chrześcijaństwa. Książka Erica Christiansena, zrewidowana po kilkunastu latach od pierwszego wydania i wzbogacona o nowe odkrycia badaczy średniowiecza bałtyckiego oraz skandynawskiego, jest wyważonym, ale też fascynującym źródłem wiedzy o tej burzliwej epoce.Eric Christiansen, urodzony w Danii i wykształcony w Wielkiej Brytanii, jest profesorem New College w Oksfordzie i zajmuje się przede wszystkim historią północnej Europy w wiekach średnich. Wykładał w Londynie, Kopenhadze i na Florydzie, przełożył na angielski kroniki Saksona Gramatyka i Dudona z Saint Quentin.

źródło opisu: Matras

zbyszek | 2014-03-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Historia
Przeczytana: 20 lutego 2014

"Krucjaty północne" to historia zmagań nad Bałtykiem świata pogańskiego i chrześcijaństwa wschodniego z chrześcijaństwem zachodnim.Były to wojny ,podboje ,konfrontacje militarne z poganami i prawosławnymi (schizmatykami).Ale też pokazany jest proces budowy nowego społeczeństwa ,nowych struktur politycznych na bazie chrześcijaństwa w oparciu o miejscowych tubylców i napływowych kolonistów-głównie niemieckojęzycznych.Autor opisuje współpracę handlową z potężnymi ruskimi republikami kupieckimi Nowogrodu,Połocka ,Pskowa jak również konflikty zbrojne z nimi i ich wpływ na podział wśród samych krzyżowców.Historia zaczyna się w 1147 roku krucjatą na Słowian Połabskich a kończy hołdem pruskim złożonym królowi Polski Zygmuntowi Staremu w 1525 r. i sekularyzacją Zakonu NMP a w Inflantach wojną z Moskwą w 1502 i póżniejszą sekularyzacją tegoż Zakonu.
Autor w swojej pracy szczegółowo przedstawia uwarunkowania geograficzne,wartość gospodarczo-handlową,stosunki społeczno-polityczne przyszłych...

doliwaq | 2011-12-13

Spodziewałem się książki, która opisze mi dokładne dzieje podboju Słowian Połabskich, Prusów, Letgalów, Estów, Finów, Karelów i innych ludów, ale dostałem coś znaczenie bardziej rozbudowanego. Podczas czytania książki nie mogłem pozbyć się negatywnych myśli na temat Kościoła, który pozwalał na takie rzeczy w imię wiary i nawracania. Nawet w Lewancie krzyżowcy odnosili się z szacunkiem do pokonanych Arabów i religii islamskiej. O krzyżakach tego nie można powiedzieć.

tomasz | 2016-02-04

Bardzo dobre opisy podbojów i potęgi zakonu Krzyżackiego. Czyta się dobrze i ciekawie. Polecam.

Krzysiek | 2015-05-30
Na półkach: Historia, Posiadam, Przeczytane

Ciekawa rzecz. Podbój Słowian, Prusów i Bałtów w pigułce.
Rozbroiły mnie opisy rejz krzyżackich stanowiących niemal przemysł turystyczny dla zachodnioeuropejskich rycerzy.

Język sprawny, tłumaczenie znośne, nic tylko czytać.

rasilio | 2014-12-29
Na półkach: Własne, Szafa 3a, Przeczytane

Ciekawa książka. Rozwiała moje złudzenia, że podbój Prusów przez Polskę był możliwy.

Adrian Spajder | 2015-08-11

Fajnie opisane zjawisko wypraw krzyżowych. Łyka się jednym tchem.

keres1372 | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016