Wiedeń 1683

Wydawnictwo: Bellona
historia, bitwy, wojny, Wiedeń, Turcja
historia
Łukasz Kuć

Dokładnie opracowana monografia bitwy pod Wiedniem, która rozegrała się w 1683 roku.

Getos | 2014-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Hmmm, ostatnio czytałem "Odsiecz wiedeńską" z serii Osprey autorstwa Simona Millara i zarzuciłem Autorowi, że za mało miejsca poświęcił ukazaniu nakłaniania Jana III do interwencji pod murami Wiednia, dojrzewania króla Polski do tej decyzji, formowaniu wojsk polskich, trasie przemarszu i samej bitwie na prawym skrzydle sprzymierzonych, czyli szarży polskiej jazdy pod wodzą Jabłonowskiego. Ta pozycja uzupełnia świetnie tę lukę i dlatego obydwie książki powinno się przeczytać razem, gdyż tamta z kolei dużo miejsca poświęca oblężeniu Wiednia i walkach Karola ks. Lotaryngii dowodzącego wojskami cesarskimi. L. Podhorodecki pokazał ten konflikt bardziej z polskiej strony, kładąc nacisk na znaczący udział Polaków w rozgromieniu Turków i ogromny wkład Sobieskiego w stworzenie planu bitwy i dowodzenie wojskami sprzymierzonych. Trzeba dodać, że Autor oddaje również zasługi wojsk dowodzonych przez ks. Lotaryngii w tej batalii na lewym skrzydle, które związały wojska tureckie odrwacając uwagę...

Rzadko pamiętamy o tym, że zwycięstwo pod Wiedniem w roku 1683 było wspólnym sukcesem armii polskiej, niemieckiej i habsburskiej. Zarówno strona polska, jak i niemiecko-austriacka mają skłonność do tego, by wkład sojuszników umniejszać, tymczasem trzeba tę bitwę umieć uznać za efekt współpracy wojsk chrześcijańskich. Leszek Podhorodecki w tej pracy staje na takim właśnie gruncie, aczkolwiek mógłby to nieco bardziej zaakcentować. Osobiście odczułem brak spojrzenia „niemieckiego” na całą kampanię. Autor wykorzystał oczywiście źródła polskie, sięgnął także do tureckich (posłużył się w tym celu wyborem źródeł opracowanym przez Zygmunta Abrahamowicza), natomiast pominął źródła z terenów Cesarstwa. Dzięki takiemu ujęciu problemu unika nam wiele istotnych kwestii, a obraz kampanii roku 1683 nie może być uznany za pełny.

Oddać trzeba Autorowi, że i tak poszedł o krok dalej w porównaniu choćby do Damiana Orłowskiego („Chocim 1673”), bowiem odniósł się do przekazów źródłowych proweniencji...

,,Wiedeń 1683" jest z pewnością książką dobrą. Nie tak dobrą jak ,,Chocim 1621" tego samego autora, ale na tle wielu miernych pozycji w serii, broni się łatwością. Czyta się ją lekko, zawiera wyczerpujący opis wojny z lat 1683 - 1699, tło polityczne i przebieg całej kampanii, łącznie z działaniami z przed polskiej interwencji. Nie brakuje w niej również cytatów z tekstów źródłowych. Do pełni szczęścia brakuje jednak opisu stanu polskiej wojskowości za panowania Jana III i jakichkolwiek informacji na temat armii tureckiej.

lazy_turtle | 2016-09-28
Watcher | 2016-07-18