Prawda kłamstw. Eseje o literaturze

Wydawnictwo: Rebis
Verdad de las mentiras
8371206402
eseje

Jest to zbiór esejów traktujących o dwudziestu pięciu najważniejszych powieściach XX wieku, od książek Joyce'a i Manna po dzieła Faulknera, Nabokova czy Lampedusy. Każda z nich rozpatrywana jest we właściwym sobie kontekście: w niektórych przypadkach Llosa kładzie nacisk na osobę autora i odbicie jego osobowości w dziele, w innych ważniejsza jest sytuacja polityczna i społeczna towarzysząca powstaniu utworu. Pisarz wybiera najciekawsze jego zdaniem elementy powiązane z utworem. Np. esej o "Zwierzeniach klauna" traktuje o moralności i o powojennych Niemczech, a rozdział o "Blaszanym bębenku" koncentruje się na magii Gdańska.

źródło opisu: http://www.rebis.com.pl/

źródło okładki: http://www.rebis.com.pl/

PMat | 2013-06-13
Na półkach: Non - fiction, Przeczytane
Przeczytana: 1999 rok
Leśna_czytelnia | 2014-03-20
Przeczytana: 20 marca 2014

"Mario Vargas Llosa w swoich esejach o literaturze udowadnia, że ma wszystko to, czego mi brakuje. Oprócz bycia wybitnym pisarzem, jest także wnikliwym czytelnikiem i krytykiem literackim, potrafiącym zwerbalizować swoje myśli i ująć je w odpowiednie słowa. A przy tym robi to niezwykle sugestywnie. Prawda kłamstw. Eseje o literaturze to rozważania Llosy dotyczące dwudziestu pięciu największych dzieł XX wieku. Pisarz analizuje utwory osadzając je w różnych kontekstach – społecznych, kulturowych, politycznych. W zależności od dzieła skupia się na jego istocie – kreacji bohaterów, biografii pisarza i jego śladów obecnych na kartach utworów czy przedstawionej historii."

Zapraszam do zapoznania się z całą opinią:

Defenestracja | 2016-08-02
Lea | 2016-05-27