Prawda kłamstw. Eseje o literaturze

Okładka książki Prawda kłamstw. Eseje o literaturze Mario Vargas Llosa
Okładka książki Prawda kłamstw. Eseje o literaturze
Mario Vargas Llosa Wydawnictwo: Rebis Seria: Konstatacje publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
1999-01-01
8371206402
Małgorzata Lewicka
eseje

Pisarz nie wyszedł ze swojej skóry czytając XX-wieczną klasykę. Zaproponował uwagi pisarza, moim zdaniem ciekawe, aczkolwiek często techniczne. O wiele bardziej miałbym ochotę przeczytać coś intrygującego, głębszego na temat tych książek. Poza tym nie przyjmuję do wiadomości, że pewne gatunki pisarstwa(biografie, historia, eseje literackie) mają być pisane bezbarwnym językiem, a taki tu znalazłem. Odczytanie przez Vargasa Llosę kilku słynnych dzieł jest dla mnie zdecydowanie przeciętne i z perspektywy wymagającego czytelnika jest to kandydat na (wieczne może nawet) odroczenie lektury. Jeśli ktoś się uprze (ja w końcu jednak książkę przeczytałem),bo szuka drogowskazów po ścieżkach XX-wiecznego kanonu, to jest to raczej pozycja do przekartkowania. Sam wybór dzieł nie jest kontrowersyjny. Warto pamiętać, że jest to klasyka XX wieku do lat 60., więc wybrana jakby pół wieku temu. Ponieważ autor mieni się jako wielki zwolennik opowiadania i fabuły w powieściach, dużo miejsc poświęca przedstawieniu treści książek. Z racji tej wątpliwej zalety "Prawdy kłamstw" można się nieco zorientować przy planowanych lekturach. Rekomendacji brak.

Ciekawe opowieści o książkach, opowiedziane z odrobiną humoru.
Możemy dowiedzieć się w jaki sposób Vargas-Llosa widzi innych pisarzy i co myśli o ich utworze.
Polecam zdecydowanie!

Ciekawe opowieści o książkach, opowiedziane z odrobiną humoru.
Polecam zdecydowanie!

• Historia literatury