Wściekłość i duma

Tłumaczenie: Krzysztof Hejwowski
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci (tom 1)
Wydawnictwo: Cyklady
La rabbia e l'orgoglio
mad28

Dziennikarka słynąca z kontrowersyjnych wypowiedzi analizuje stosunki łączące i dzielące świat Europy i Bliskiego Wschodu. Fallaci rozprawia się z tematami będącymi konsekwencją islamskiego terroryzmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

talia44 | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

w miare upływu czasu wiele wydarzeń zaciera się w naszej pamięci.Lecz chyba nigdy nie zapomnimy obrazów,które ogladaliśmy 11.09.2001roku podczas czterech ataków przeprowadzonych rano na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich.Nie da się też zapomnieć o kolejnych doniesieniach o planowanych zamachach.
Ileż trzeba mieć w sobie nienawiści,żeby planować takie ataki.
Nikt nie próbował sensownie wyjaśnić przyczyn tych strasznych wydarzeń.
Podjęła się tego Oriana Fallaci w swojej ksiązce "Wściekłość i duma",którą warto przeczytać.

Andy | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Oriana Fallaci była wspaniałą i odważną kobietą, nieustraszoną dziennikarką, która nie unikała poruszania tematów trudnych i bolesnych. Również takich, które ze względu na panującą w mediach cenzurę tzw. "poprawności politycznej" mogą być źle odebrane i skrytykowane przez różne kręgi osób. Głównym powodem napisania książki "Wściekłość i duma" było nasilenie się islamskiego terroryzmu, którego symbolem stał się zamach na WTC w dniu 11 września 2001 roku. Ten spektakularny zamach oraz następne, które nastąpiły w Europie (Madryt, Londyn) w dość krótkim okresie czasu, przelały czarę goryczy, która wzbierała w Orianie od lat. Fallaci obserwowała postępujący napływ do Europy imigrantów z krajów arabskich, ich brak chęci do asymilacji z rdzenną ludnością, brak poszanowania kultury i cywilizacji krajów ich przyjmujących, jak również próby narzucenia swoich własnych porządków obywatelom krajów ich goszczących. Oriana znała bardzo dobrze historię Włoch i Europy. Doskonale wiedziała jak rodzi...

Leeloo_Dallas | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Ta książka to jeden wielki zawód. Liczyłam na odważną ale obiektywną ocenę zjawiska terrozmu a dostałam potoczysty wywód naszpikowany inwektywami i oskarżeniami pod adresem islamu.
Sama autorka mówi o tej książce, że to kazanie, a ja nie potrzebuję słuchać kazania tylko potrzebuję informacji.
Tekst powstał bezpośrednio po atakach 11 września na wieże WTC w Nowym Yorku i w obliczu śmiertelnej choroby autorki i chyba dlatego jest taki stronniczy czy wręcz nienawistny. Uważam jednak, że dziennikarz nawet w takiej sytuacji powinien ważyć słowa lub milczeć.
Gdy czytam: "...jeśli zatem w krajach muzułmańskich kobiety są tak głupie, że noszą czadory i burki, jeśli są tak niemądre, że akceptują fakt, iż są mniej warte od wielbłąda, jeśli są tak tępe, że wychodzą za mąż za rozpustnika, który chce mieć cztery żony, tym gorzej dla nich..." to... No właśnie, jak to skomentować? Pani Fallaci i ja żyłyśmy chyba na innej planecie.
Nie podobało mi się również, że analizując ekspansję terytorialną...

jatymyoni | 2015-02-20
Przeczytana: luty 2015

Tekst napisany pod wpływem ataku 11 września na WTC w Nowym Yorku. Autorka bardzo emocjonalnie podchodzi do pojęć wolności, tolerancji, poprawności politycznej. Książka w jakiś sposób prorocza, jak widzimy dzisiejsze wydarzenia i zamachy terrorystyczne w Europie. Ciekawe są rozważania na temat Ameryki i Włoch. Czytając o Włoszech, niestety odnajdywałam bardzo dużo podobieństw do Polski. Bardzo krytycznie wypowiada się na temat Unii Europejskiej i wyznawców islamu. Książka kontrowersyjna, ale dlatego powinno się ją przeczytać, aby samemu zastanowić się nad Europą i islamem wkraczającym do Europy. Gdzie są granice wolności, tolerancji i poprawności politycznej?

książek: 1991

Można o 'Wściekłości i dumie' Oriany Fallaci powiedzieć wiele: że to rasistowski i islamofobiczny tekst, za bardzo subiektywny, że wiele faktów historycznych jest przemilczanych, że autorka posługuje się stereotypowymi wyobrażeniami, że skupia się tylko na swoich racjach, ignorując to, co mają do powiedzenia inni na temat islamu itd. itp. Jedno pozostało niezmienne - Oriana tym artykułem sprzed wielu już lat zmusza do dyskusji i myślenia, tak jak tego (poniekąd) chciała.
Dla mnie 'Wściekłość i duma' to tekst, o którym będę myślała bardzo, ale to bardzo długo. Zawiera w sobie - nie ukrywajmy - sporo racji, ale z całą pewnością trudno o nim się jednoznacznie wypowiedzieć. Tak mam z większością książek tej autorki - im bardziej poznaję twórczość Oriany, tym, bardziej podziwiam jej odwagę i bezpośredniość, ale zawsze ciężko mi je ocenić. Obecnie, ze względu na aktualne wydarzenia na świecie, Oriana Fallaci jest i będzie jeszcze wielokrotnie powoływana w dyskusjach. A ten tekst warto...

| 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Powtórka z lektury po ponad 10 latach - ważny głos w kwestii przyszłości cywilizacji Zachodu w kontekście islamskiego fanatyzmu i rosnącej fali emigrantów z krajów muzułmańskich do Europy i USA.
Trafne uwagi o niewłaściwym pojmowaniu zasady poprawności politycznej.

Karolina | 2014-03-11
Przeczytana: 08 marca 2014

Książka obok, której nie można przejść obojętnie. Wymaga od czytelnika skupienia i zmusza do refleksji. Budzi skrajne emocje. Czasem oszałamia, czasem zachwyca. Czasem budzi smutek, czasem oburzenie. Ale nie ma tu fałszu. Za to cenię Fallaci. Za jej upór, bezkompromisowość i wiarę we własne przekonania.
I czasem, razem z nią, płaczę choć moje oczy wolne są od łez...

Tina | 2015-01-18
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Genialna kobieta, dziennikarka, autorka. Człowiek-wyrocznia. W świetle ostatnich wydarzeń warto wrócić do jej ksiażek i wyciągnąć wnioski. Mój ideał dziennikarza: nieustraszona, nieugięta, posiadająca własne zdanie i broniąca go za wszelką cenę.

ciociasamozloeluta | 2015-09-08

Nie bede tu podniecac sie tym, ze islam nas zaleje, ze kalifat nadchodzi, ze muzulmanie nas zabija. To mam juz na co dzien. Nie daje przyzwolenia na zle traktowanie wszystkich. Istnieja dobre jednostki jak i zle. W obecnych wydarzeniach, gdy kazdy jest na nie, zaczynam sie bac i nie bac zarazem. Katastrofa demograficzna i uchodzcy, z ktorych nie wiadomo czy wsrod nich jest ktos zly czy nie? To zostawiam wodzie na mlyn.
Dziekuje jednoczesnie autorce za wylanie swego zalu w ksiazce. Zrobila to co umiala najlepiej. Za pomoca piora ostrzegala przed tym co nadchodzi. Ksiazka powstala po reakcji na wydarzenia 11 wrzesnia 2001 roku. Zmasakrowany atak muzulmanow na swiat zachodni stal sie faktem. Zlosc autorki na zasmiecanie i awantury we Florencji, rowniez mialy uzasadnienie. Fallaci w swej ksiazce w formie pamfletu, poddala krytyce islam i nikonfrontacje chrzescijan wobec wschodu. Krytykuje organizacje partyjne, panstwowe i kosciol za uleglosc wobec islamistow.
Wielu moze Fallaci...

Maryśka | 2011-12-15
Przeczytana: 2008 rok

Świetna książka!

W sposób bezkompromisowy i bez owijania w bawełnę przedstawia wpływ imigrantów z krajów islamskich na codzienne życie Europejczyków we wszystkich aspektach: politycznym, ekonomicznym, kulturowym i społecznym. Wskazuje na zagrożenia jakie wypływają z polityki multi-kulti, opisuje fiasko procesów asymilacyjnych imigrantów z Afryki i Azji, a także głupotę europejskich polityków uwikłanych w reguły "political correctness". Każdy RDZENNY Europejczyk powinien ją przeczytać i zastanowić się do czego doprowadza polityka ustępstw i dyplomatycznych ukłonów wobec tych,którzy z zachodnich zdobyczy cywilizacyjnych uczynili narzędzie do narzucania własnych reguł, poglądów, kultury, religii i obyczajów.

Dobrze wyjść z pisarzem: Oriana Fallaci

15 września przypada 10. rocznica śmierci włoskiej dziennikarki i pisarki, Oriany Fallaci. Z tej okazji próbuję przypomnieć sobie, co mnie w tej pisarce kiedyś fascynowało i czy ślady tej fascynacji jeszcze we mnie pozostały, czy może już się wyczerpały.