Wściekłość i duma

Okładka książki Wściekłość i duma Oriana Fallaci
Okładka książki Wściekłość i duma
Oriana Fallaci Wydawnictwo: Cyklady Cykl: Trylogia Oriany Fallaci (tom 1) reportaż
reportaż
Trylogia Oriany Fallaci (tom 1)
La rabbia e l'orgoglio
Cyklady
2003-01-01
2003-01-01
Krzysztof Hejwowski
publicystyka włoska islam trylogia Oriany Fallaci

Jak zawsze Fallaci bez zbędnej elegancji trafia w punkt. Krótko ale na temat. Polecam

Zdecydowanie jedna z najważniejszych książek rodzącego się trzeciego tysiąclecia. Pozycja obowiązkowa. Emocjonalna, agresywna, pisana pod wpływem chwili. Ten frenetyczny wybuch oskarżeń przepełnionych dumą to zdecydowanie jedna z najlepszych pozycji jaka wyszła spod ręki najsłynniejszej włoskiej dziennikarki w historii. Nie każdy czytelnik zgodzi się z wszystkimi odważnymi twierdzeniami Oriany - żaden czytelnik nie przejdzie jednak obok nich obojętnie - i właśnie ta emocjonalna burza, którą zostawia w głowie ta książka, czyni z niej arcydzieło.

Z jednej strony autorka ma sporo racji w tym co pisze (pomijam to jak przekoloryzowuje, ale powiedzmy, że to ars poetica; środek stylistyczny). Z drugiej jednak, popełnia sporo błędów.
Ot, przykładowo - apoteoza R.Giulianiego, który miał na swym koncie tyle, że absurdem jest jego wychwalanie.
W ogóle amerykanocentryzm w wykonaniu autorki jest nieco oderwany od rzeczywistości.
Ale krytyka Islamu jest jak najbardziej na miejscu, tyle, że do podobnych wniosków może łatwo dojść każdy, kto choćby odrobiny historii się uczył i obserwuje świat w miarę obiektywnie. I / albo przeczytał Koran, czego nie polecam - szkoda na niego czasu.

W ogóle amerykanocentryzm w wykonaniu autorki jest nieco oderwany od...

Koniecznie do przeczytania w parze z Listami przeciwko wojnie Tiziano Terzaniego.

Już dawno żadna książka nie wywołała we mnie tak skrajnych i tak silnych emocji. Momentami wręcz gotowałam się ze złości, myśląc - co ta baba pieprzy, przecież w każdej narodowości zdarzają się chorzy fanatycy, nie każdy Niemiec jest Hitlerem, nie każdy Muzułmanin jest Bin Ladenem, oprawcą, czy terrorystą. A po kilku kolejnych zdaniach przychodziła refleksja-zaraz, zaraz, w zasadzie tu masz rację. W ciągu całej lektury emocjonalny rollercoaster!
Zdecydowanie pozycja warta przeczytania, skłaniająca do myślenia, niełatwa w odbiorze.

Czytałam dwugłos islamski w odwrotnej kolejności i być może z tego powodu większe wrażenie wywarła na mnie siła rozumu w której w dużej mierze rozwijane są zalążki myśli które pojawily się przy pisaniu wściekłości i nie miały szansy wybrzmieć w pełni w tej krótkiej formie. Wbrew nazewnictwu druga część robi wrazenie bardziej radykalnej i odważnej niż wściekłość. Tutaj Oriana mimo widocznych juz mocno spolaryzowanych poglądów Amerykofilki i antykomunistki nie miota jeszcze tak celnie faktami dającymi obraz położenia w jakim znalazła się Europa. Ciekawym jest też rewidować jej prognozy z perspektywy upływu kolejnych 20 lat. Szkoda że sama nie może opatrzyć komentarzem tego w którą stronę potoczyły się dzieje świata.

Rewelacja. Oriana Fallaci była genialną dziennikarką, nie bała się zadawać trudnych pytań. W swojej książce też nie bała się trudnych tematów. Z pewnością "Wściekłość i duma" nie jest książką dla idiotów (żeby zacytować noblistkę :)

Obnażenie problemów z islamizacją Europy. Ale trochę za dużo lamentowania i pretensji, a za mało konkretów.

Odkąd przeczytałam pierwsza książkę Oriany Fallaci na zawsze stałam się jej wyznawczynią. Jej wrażliwości i buta, odwaga i pewność siebie inspirują mnie każdego dnia. Wszystkie jej książki pięknie tłumaczą świat, pokazują jakim jest naprawdę i pomagają zrozumieć nawet to, czego pojąć się nie da.

Pani Fallaci wielką dziennikarką była. To niezaprzeczalny fakt. Nie zawsze podzielam jej poglądy, również zawarte w tej książce, jednak jest ona napisana jest wspaniale - z pasją, z autentyczną wściekłością, która nie dziwi i ogromnym temperametem charakteryzującym Panią Fallaci. Koniecznie trzeba przeczytać.

• Literatura faktu
  • Publicystyka