Wściekłość i duma

Tłumaczenie: Krzysztof Hejwowski
Cykl: Trylogia Oriany Fallaci (tom 1)
Wydawnictwo: Cyklady
La rabbia e l'orgoglio
mad28

Dziennikarka słynąca z kontrowersyjnych wypowiedzi analizuje stosunki łączące i dzielące świat Europy i Bliskiego Wschodu. Fallaci rozprawia się z tematami będącymi konsekwencją islamskiego terroryzmu.

źródło opisu: Wydawnictwo Cyklady, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

SeVIIen | 2017-05-29
Przeczytana: 29 maja 2017

"Pierwszym z ludzkich praw jest wolność od strachu. Nie bójcie się." - Rudolph Giuliani

Nie można obiektywnie ocenić Wściekłości i Dumy nie dając wcześniej wyczerpujących danych na temat autorki. Oriana Fallaci była florentynką zamieszkałą w Nowym Jorku. Jako korespondentka relacjonowała niemal wszystkie konflikty zbrojne naszych czasów - od Wietnamu, aż do Powstania Węgierskiego. Mimo bogatego życiorysu, najbardziej jednak zasłynęła jako krytyczka Islamu i o tym w główne mierze jest niniejsza książka.

Wściekłość i Duma została napisana zaraz po tragicznych wydarzeniach z World Trade Center w 2001. Autorka przerwała pakt milczenia i napisała bardzo pokaźny i dość subiektywny list w którym obnaża głupotę "lewactwa" i dokładnie opisuje ideologię Mahometa. Kunszt autorki jest wyśmienity i mimo trudnego tematu jej wywody się przyjemnie czyta.

Jak już wspomniałem "Wściekłość i Duma" jest bardzo osobistą i emocjonalną refleksją autorki na temat problemu terroryzmu i bezmyślności...

talia44 | 2013-09-11
Przeczytana: 11 września 2013

w miare upływu czasu wiele wydarzeń zaciera się w naszej pamięci.Lecz chyba nigdy nie zapomnimy obrazów,które ogladaliśmy 11.09.2001roku podczas czterech ataków przeprowadzonych rano na terytorium Stanów Zjednoczonych za pomocą uprowadzonych samolotów pasażerskich.Nie da się też zapomnieć o kolejnych doniesieniach o planowanych zamachach.
Ileż trzeba mieć w sobie nienawiści,żeby planować takie ataki.
Nikt nie próbował sensownie wyjaśnić przyczyn tych strasznych wydarzeń.
Podjęła się tego Oriana Fallaci w swojej ksiązce "Wściekłość i duma",którą warto przeczytać.

Andy | 2015-07-28
Przeczytana: 28 lipca 2015

Oriana Fallaci była wspaniałą i odważną kobietą, nieustraszoną dziennikarką, która nie unikała poruszania tematów trudnych i bolesnych. Również takich, które ze względu na panującą w mediach cenzurę tzw. "poprawności politycznej" mogą być źle odebrane i skrytykowane przez różne kręgi osób. Głównym powodem napisania książki "Wściekłość i duma" było nasilenie się islamskiego terroryzmu, którego symbolem stał się zamach na WTC w dniu 11 września 2001 roku. Ten spektakularny zamach oraz następne, które nastąpiły w Europie (Madryt, Londyn) w dość krótkim okresie czasu, przelały czarę goryczy, która wzbierała w Orianie od lat. Fallaci obserwowała postępujący napływ do Europy imigrantów z krajów arabskich, ich brak chęci do asymilacji z rdzenną ludnością, brak poszanowania kultury i cywilizacji krajów ich przyjmujących, jak również próby narzucenia swoich własnych porządków obywatelom krajów ich goszczących. Oriana znała bardzo dobrze historię Włoch i Europy. Doskonale wiedziała jak rodzi...

Leeloo_Dallas | 2015-01-22
Przeczytana: 22 stycznia 2015

Ta książka to jeden wielki zawód. Liczyłam na odważną ale obiektywną ocenę zjawiska terrozmu a dostałam potoczysty wywód naszpikowany inwektywami i oskarżeniami pod adresem islamu.
Sama autorka mówi o tej książce, że to kazanie, a ja nie potrzebuję słuchać kazania tylko potrzebuję informacji.
Tekst powstał bezpośrednio po atakach 11 września na wieże WTC w Nowym Yorku i w obliczu śmiertelnej choroby autorki i chyba dlatego jest taki stronniczy czy wręcz nienawistny. Uważam jednak, że dziennikarz nawet w takiej sytuacji powinien ważyć słowa lub milczeć.
Gdy czytam: "...jeśli zatem w krajach muzułmańskich kobiety są tak głupie, że noszą czadory i burki, jeśli są tak niemądre, że akceptują fakt, iż są mniej warte od wielbłąda, jeśli są tak tępe, że wychodzą za mąż za rozpustnika, który chce mieć cztery żony, tym gorzej dla nich..." to... No właśnie, jak to skomentować? Pani Fallaci i ja żyłyśmy chyba na innej planecie.
Nie podobało mi się również, że analizując ekspansję terytorialną...

jatymyoni | 2015-02-20
Przeczytana: luty 2015

Tekst napisany pod wpływem ataku 11 września na WTC w Nowym Yorku. Autorka bardzo emocjonalnie podchodzi do pojęć wolności, tolerancji, poprawności politycznej. Książka w jakiś sposób prorocza, jak widzimy dzisiejsze wydarzenia i zamachy terrorystyczne w Europie. Ciekawe są rozważania na temat Ameryki i Włoch. Czytając o Włoszech, niestety odnajdywałam bardzo dużo podobieństw do Polski. Bardzo krytycznie wypowiada się na temat Unii Europejskiej i wyznawców islamu. Książka kontrowersyjna, ale dlatego powinno się ją przeczytać, aby samemu zastanowić się nad Europą i islamem wkraczającym do Europy. Gdzie są granice wolności, tolerancji i poprawności politycznej?

książek: 1979

Można o 'Wściekłości i dumie' Oriany Fallaci powiedzieć wiele: że to rasistowski i islamofobiczny tekst, za bardzo subiektywny, że wiele faktów historycznych jest przemilczanych, że autorka posługuje się stereotypowymi wyobrażeniami, że skupia się tylko na swoich racjach, ignorując to, co mają do powiedzenia inni na temat islamu itd. itp. Jedno pozostało niezmienne - Oriana tym artykułem sprzed wielu już lat zmusza do dyskusji i myślenia, tak jak tego (poniekąd) chciała.
Dla mnie 'Wściekłość i duma' to tekst, o którym będę myślała bardzo, ale to bardzo długo. Zawiera w sobie - nie ukrywajmy - sporo racji, ale z całą pewnością trudno o nim się jednoznacznie wypowiedzieć. Tak mam z większością książek tej autorki - im bardziej poznaję twórczość Oriany, tym, bardziej podziwiam jej odwagę i bezpośredniość, ale zawsze ciężko mi je ocenić. Obecnie, ze względu na aktualne wydarzenia na świecie, Oriana Fallaci jest i będzie jeszcze wielokrotnie powoływana w dyskusjach. A ten tekst warto...

| 2014-08-14
Przeczytana: 14 sierpnia 2014

Powtórka z lektury po ponad 10 latach - ważny głos w kwestii przyszłości cywilizacji Zachodu w kontekście islamskiego fanatyzmu i rosnącej fali emigrantów z krajów muzułmańskich do Europy i USA.
Trafne uwagi o niewłaściwym pojmowaniu zasady poprawności politycznej.

gooner92 | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Fallaci nie oszczędza nikogo. Obrywa się politykom, dziennikarzom, komunistom, faszystom, Amerykanom, papieżowi, muzułmanom, Włochom, Europejczykom, Unii... Włoska dziennikarka oskarża o uległość, hipokryzję, głupotę, ignorancję, tchórzostwo w obliczu zalewającej Europę fali muzułmańskich imigrantów.

Stronniczo i agresywnie skonfrontowane zostały dwie kultury - chrześcijańska i islamu. Konkluzja jest krótka i oczywista - w Europie nie ma miejsca dla muzułmanów, których mentalność, wartości, priorytety są zagrożeniem dla nas i naszej tożsamości. Wszystkie argumenty podane są w postaci dynamicznego, pełnego emocji kazania, czasem nudnawego, często monotonnego.

Książka (początkowo artykuł napisany w odpowiedzi na ataki na WTC) zdaje się być prorocza, gdyż po kilkunastu latach od jej publikacji jesteśmy świadkami niekontrolowanego (czyżby?) napływu synów i córek Allacha oraz serii zamachów w krajach, gdzie jest ich najwięcej.

"Wściekłość i duma" okrzyknięta została mianem...

luelle | 2017-06-12
Przeczytana: 12 czerwca 2017

Słuszna wściekłość i uzasadniona duma. Nie sposób dobrać inne (niż zrobiła to autorka) słowa, łagodniejsze - sprawiedliwy gniew i szał ogarnęły Orianę i ogarniają każdego, kto ma otwarte oczy i umysł. Winnymi wywołania tej wściekłości są ci, którzy zrezygnowali ze swojego człowieczeństwa: islamscy imamowie i terroryści, obojętni muzułmanie, zaprzedani chęci zysku tzw. władcy i przywódcy, a także wszyscy, którzy są... po prostu głupi i bezmyślni, którzy nie chcą nazywać rzeczy po imieniu, którzy wyrzekli się wszelkich wartosci, żeby nie musieć o nie walczyć.

Karolina | 2014-03-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 08 marca 2014

Książka obok, której nie można przejść obojętnie. Wymaga od czytelnika skupienia i zmusza do refleksji. Budzi skrajne emocje. Czasem oszałamia, czasem zachwyca. Czasem budzi smutek, czasem oburzenie. Ale nie ma tu fałszu. Za to cenię Fallaci. Za jej upór, bezkompromisowość i wiarę we własne przekonania.
I czasem, razem z nią, płaczę choć moje oczy wolne są od łez...

Dobrze wyjść z pisarzem: Oriana Fallaci

15 września przypada 10. rocznica śmierci włoskiej dziennikarki i pisarki, Oriany Fallaci. Z tej okazji próbuję przypomnieć sobie, co mnie w tej pisarce kiedyś fascynowało i czy ślady tej fascynacji jeszcze we mnie pozostały, czy może już się wyczerpały.