Książki mojego życia

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
The Books in My Life
83-88459-72-4
Henry Miller, książki życia

Żywiołowa, zmysłowo ekspresyjna proza Henry'ego Millera niekiedy ukrywa swoje głębokie tło intelektualne - erudycyjne wręcz oczytanie pisarza. W tej dziedzinie autor Zwrotników był właściwie samoukiem: lektury odbywał nie pod dyktando uniwersyteckich wykładowców, ale z własnej szczerej potrzeby poznania najcenniejszych dokonań literatury światowej, zgłębiania tajników sztuki pisarskiej najróżniejszych stylów.
Tom ten zawiera szkice poświęcone pisarzom, których dokonania Miller przeżył najgłębiej, w tym wspaniałe portrety literackie jego artystycznych powierników i przyjaciół, francuskich pisarzy Blaise'a Cendrarsa i Jeana Giono, oraz postaci szczególnie go intrygujących, jak Louis Salavin. Niezmiernie interesujące będzie też przestudiowanie listy stu książek, które wywarły najsilniejszy wpływ na Millera - wykaz ten dowodzi, jak oryginalną osobowością artystyczną odznaczał się autor Różoukrzyżowania, jak chłonnym i wrażliwym był czytelnikiem i interpretatorem innych mistrzów pióra.

knie | 2016-10-02
Przeczytana: 20 listopada 2014
radek87pl | 2014-11-03
mirum_stupri | 2014-06-08
lila2103 | 2014-03-03
Tam, gdzie mól chodzi piechotą

W 1772 roku radny Antwerpii, Adrien van den Bogaert, nabył posiadłość w centrum miasta. Jako bibliofil miał dość nietypową prośbę wobec architekta: chciał, aby miejsce, które odwiedza kilka razy dziennie, dopasowano do jego książkowych upodobań.

Jedno pytanie: co czytać?

Życie jest zbyt krótkie, by czytać złe książki. Powiedzieć tak to nic nie powiedzieć – tak bardzo wydaje się to oczywiste. No dobrze, ale skoro nie warto marnować czasu na kiepską literaturę, to jak znaleźć tę wybitną?