Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
A sentimental journey through France and Italy
literatura angielska

Inne wydania

Drugie, obok "Życia i myśli JW Pana Tristana Shandy'ego", wybitne dzieło Laurence'a Sterna. Obecne wydanie zawiera poprawiony i uzupełniony wstęp.

Voudini | 2015-04-06

Styl, dowcip i pogoda ducha - te przymioty Sterne'a sprawiają, iż nawet książkę kucharską skreśloną jego piórem czytałbym z nieskrępowaną przyjemnością. I choć "Podróż sentymentalna" nie dorównuje moim zdaniem "Tristramowi Shandy'emu", jednej z najlepszych powieści w historii literatury, gdyż jest momentami - cóż za zaskoczenie - zbyt sentymentalna, a jej bohater - efekt nierównego kompromisu między przemyceniem na papier osoby autora a pisarską kreacją - zapomina się chwilami w uwielbieniu dla siebie, to walory literackie i wyjątkowość stylu Sterne'a każą mi umieścić jego ukończone krótko przed śmiercią dzieło w tych partiach domowej biblioteki, które sytuują się blisko sufitu.
Może i zresztą nazwanie "Podróży sentymentalnej" ukończoną jest z mojej strony nadużyciem, skoro urywa się ona, nim nasz podróżnik osiąga słoneczną Italię; sytuacja, w której się urywa, najlepsza z możliwych, stanowi jednak godziwą rekompensatę za niespełnienie tytułowej obietnicy oraz kilka pomniejszych...

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2015

UWAGA! PIĘKNA KLASYKA, LECZ TYLKO DLA WYBRANYCH. INNYCH ZNUDZI
Sterne (1713 -68) ważny pisarz angielsko – irlandzki, był anglikańskim pastorem, twórcą sentymentalizmu i gruźlikiem. To ostatnie było powodem podróży przez Francję i Włochy w celu poszukiwania łagodniejszego klimatu, wskazanego dla osób dotkniętych, tą wtedy nieuleczalną chorobą. Niewiele to mu pomogło, bo zaraz umarł. Warto wiedzieć parę słów o nim, więc przepisuję z Wikipedii:

"Powieść "Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy" dała nazwę jednemu z głównych kierunków literatury XVIII wieku. Bohater odbywa podróż, której celem jest jednak nie poznawanie nowych miejsc, zabytków czy krajobrazów, lecz innych ludzi, a zwłaszcza ich uczuć. Świat wartości ukazany w tej powieści jest wynikiem przyznania prymatu ludzkim uczuciom. Pisarza szczególnie interesuje rodzenie się miłości i subtelne świadectwa tego uczucia, odczytywane z gestów i spojrzeń. Sterne buduje...

maszynistaGrot | 2017-06-04

Właściwie tytuł mógłby brzmieć „Myśli sentymentalne” , gdyż nie tyle istotne są miejsca owej „Podróży sentymentalnej” co myśli, emocje jej towarzyszące.

Ta niedługa powieść stanowi subtelny i wnikliwy obraz relacji międzyludzkich, charakteryzujący się całkiem sporym poczuciem humoru np.(„To nikt tylko mój mąż”).

Książka jest dość niestandardowo, ekscentrycznie skonstruowana – w kulminacyjnym momencie ma miejsce nagłe zakończenie, urwanie akcji, co może sprawiać wrażenie niedokończenia utworu. Jednak zdaje się to być celowym zabiegiem autora, aby wywołać u czytelnika wrażenie autentyczności, wydarcia z rzeczywistości.

Istotę powieści stanowi przede wszystkim warstwa emocjonalna; odczucia, wrażenia, namiętności narratora. Wynotowałem sobie podczas lektury kilka błyskotliwych bon motów;

„Nienawidzę wszelkich zimnych pojęć, tak samo jak małostkowych myśli, które je rodzą”

„Bądźcie pozdrowione drobne, powszednie uprzejmości, gdyż wy to
czynicie gładką drogę życia”

„Krzywda...

Tak sentymentalna, że aż śmiertelnie nużąca. Może kiedyś uda mi się przy niej nie przysnąć i doczytać do końca.

Świetna, dowcipna (!) i wciągająca powieść Sterne'a to idealna propozycja na na nudne popołudnie. Czyta się ją bardzo szybko i wbrew obiegowej opinii naprawdę jest się z czego pośmiać!

Gabrielle | 2013-05-27

Małe cudeńko! Na tych niewielu stronach zawarta została cała natura XVIII-wiecznego sentymentalisty.

gapiesiewsufit | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Ta książka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że własne, dziwaczne (ażeby nie napisać sentymentalne) przemyślenia należy zachowywać dla siebie.
Tylko będąc niesłychanie wrażliwym, bądź niesłychanie próżnym można odczuwać przyjemność z czytania takich osobistych wywodów.

Goszka | 2015-01-12
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Ciężki początek, a czytanie dodatkowo utrudniają francuskie wtrącenia. Ale na pocieszenie powiem, że im dalej, tym lepiej. "Podróż sentymentalna" potrafi wciągnąć, choć jednocześnie zniechęca głównym bohaterem. Yorick pozostaje w moich oczach przewrażliwionym i baaaaardzo kochliwym mężczyzną, który - na dłuższą metę - nudzi. Sądzę jednak, że warto przeczytać - chociażby dla tych kilku trafnych spostrzeżeń o ludzkiej naturze.

Mikosek17 | 2015-07-06

Sięgnąłem po dzieło Sterne'a z kilku powodów. Jednym z nich był fakt, iż jest to jedna z pierwszych powieści w historii literatury i miała duży wpływ na rozwój tego gatunku w okresie oświecenia. Poza tym w trakcie czytania "Ostatnich listów Jacopo Ortisa" Uga Foscola, główny bohater cytował tę książkę, przytaczając słynne zdanie "Przypływy i odpływy moich humorów rządzą moim światem". Po przeczytanie tego cytatu dopowiedziałem sobie o jakim charakterze może to być książka i stwierdziłem, że może to być strzał w dziesiątkę. Może strzałem w dziesiątkę nie było sięgnięcie po tę lekturę, ale z pewnością nie żałuję, że przeczytałem "Podróż sentymentalną". Ze słabszych stron książki muszę wspomnieć o treści - przygody Yoricka nie należą do najciekawszych. Nie wiem czy to wpływ wszystkich relacji z podróży z XX czy XXI wieku, które są wypełnione po brzegi wciągającymi historiami i anegdotami; za to wydarzenia opisywane przez Sterne'a są lekko denne. Oczywiście poza tym mankamentem można...

mała | 2016-12-10

Sterne zaskoczył mnie pod wieloma względami - osobistym postrzeganiem czasu i przeplatanką wydarzeń przeszłych, zaburzeniem chronologii, ale także samą konstrukcją utworu, licznymi dygresjami i przemilczeniami. Szczególnie fragment, w którym Yorick pisze przedmowę do swych wspomnień z podróży (poziom meta aż krzyczy!), który autor przytacza i raptownie urywa, gdy podróżny nawiązuje rozmowę z dwoma Anglikami. Charakter narracji zresztą jest adekwatny do wspomnień z podróży i uzasadnia informacje niejako wybiegające w przyszłość, które dopełniają historii mnicha czy pasztetnika. Świadomość obecności czytelnika wprowadza nas w fascynujący klimat tej powieści i z czytelników właśnie zamienia nas w świadków wrażeń i przygód Yoricka, w swoistych powierników historii podróży jego serca "w poszukiwaniu NATURY i tych uczuć, które z niej się biorą i uczą nas kochać się wzajemnie - i kochać świat lepiej, niż go dotychczas kochamy".