Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
A sentimental journey through France and Italy
literatura angielska

Inne wydania

Drugie, obok "Życia i myśli JW Pana Tristana Shandy'ego", wybitne dzieło Laurence'a Sterna. Obecne wydanie zawiera poprawiony i uzupełniony wstęp.

Voudini | 2015-04-06

Styl, dowcip i pogoda ducha - te przymioty Sterne'a sprawiają, iż nawet książkę kucharską skreśloną jego piórem czytałbym z nieskrępowaną przyjemnością. I choć "Podróż sentymentalna" nie dorównuje moim zdaniem "Tristramowi Shandy'emu", jednej z najlepszych powieści w historii literatury, gdyż jest momentami - cóż za zaskoczenie - zbyt sentymentalna, a jej bohater - efekt nierównego kompromisu między przemyceniem na papier osoby autora a pisarską kreacją - zapomina się chwilami w uwielbieniu dla siebie, to walory literackie i wyjątkowość stylu Sterne'a każą mi umieścić jego ukończone krótko przed śmiercią dzieło w tych partiach domowej biblioteki, które sytuują się blisko sufitu.
Może i zresztą nazwanie "Podróży sentymentalnej" ukończoną jest z mojej strony nadużyciem, skoro urywa się ona, nim nasz podróżnik osiąga słoneczną Italię; sytuacja, w której się urywa, najlepsza z możliwych, stanowi jednak godziwą rekompensatę za niespełnienie tytułowej obietnicy oraz kilka pomniejszych...

Wojciech Gołębiewski | 2015-11-07
Przeczytana: 06 listopada 2015

UWAGA! PIĘKNA KLASYKA, LECZ TYLKO DLA WYBRANYCH. INNYCH ZNUDZI
Sterne (1713 -68) ważny pisarz angielsko – irlandzki, był anglikańskim pastorem, twórcą sentymentalizmu i gruźlikiem. To ostatnie było powodem podróży przez Francję i Włochy w celu poszukiwania łagodniejszego klimatu, wskazanego dla osób dotkniętych, tą wtedy nieuleczalną chorobą. Niewiele to mu pomogło, bo zaraz umarł. Warto wiedzieć parę słów o nim, więc przepisuję z Wikipedii:

"Powieść "Podróż sentymentalna przez Francję i Włochy" dała nazwę jednemu z głównych kierunków literatury XVIII wieku. Bohater odbywa podróż, której celem jest jednak nie poznawanie nowych miejsc, zabytków czy krajobrazów, lecz innych ludzi, a zwłaszcza ich uczuć. Świat wartości ukazany w tej powieści jest wynikiem przyznania prymatu ludzkim uczuciom. Pisarza szczególnie interesuje rodzenie się miłości i subtelne świadectwa tego uczucia, odczytywane z gestów i spojrzeń. Sterne buduje...

Tak sentymentalna, że aż śmiertelnie nużąca. Może kiedyś uda mi się przy niej nie przysnąć i doczytać do końca.

Świetna, dowcipna (!) i wciągająca powieść Sterne'a to idealna propozycja na na nudne popołudnie. Czyta się ją bardzo szybko i wbrew obiegowej opinii naprawdę jest się z czego pośmiać!

Gabrielle | 2013-05-27

Małe cudeńko! Na tych niewielu stronach zawarta została cała natura XVIII-wiecznego sentymentalisty.

gapiesiewsufit | 2014-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2014

Ta książka tylko utwierdziła mnie w przekonaniu, że własne, dziwaczne (ażeby nie napisać sentymentalne) przemyślenia należy zachowywać dla siebie.
Tylko będąc niesłychanie wrażliwym, bądź niesłychanie próżnym można odczuwać przyjemność z czytania takich osobistych wywodów.

Goszka | 2015-01-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 12 stycznia 2015

Ciężki początek, a czytanie dodatkowo utrudniają francuskie wtrącenia. Ale na pocieszenie powiem, że im dalej, tym lepiej. "Podróż sentymentalna" potrafi wciągnąć, choć jednocześnie zniechęca głównym bohaterem. Yorick pozostaje w moich oczach przewrażliwionym i baaaaardzo kochliwym mężczyzną, który - na dłuższą metę - nudzi. Sądzę jednak, że warto przeczytać - chociażby dla tych kilku trafnych spostrzeżeń o ludzkiej naturze.

Mikosek17 | 2015-07-06

Sięgnąłem po dzieło Sterne'a z kilku powodów. Jednym z nich był fakt, iż jest to jedna z pierwszych powieści w historii literatury i miała duży wpływ na rozwój tego gatunku w okresie oświecenia. Poza tym w trakcie czytania "Ostatnich listów Jacopo Ortisa" Uga Foscola, główny bohater cytował tę książkę, przytaczając słynne zdanie "Przypływy i odpływy moich humorów rządzą moim światem". Po przeczytanie tego cytatu dopowiedziałem sobie o jakim charakterze może to być książka i stwierdziłem, że może to być strzał w dziesiątkę. Może strzałem w dziesiątkę nie było sięgnięcie po tę lekturę, ale z pewnością nie żałuję, że przeczytałem "Podróż sentymentalną". Ze słabszych stron książki muszę wspomnieć o treści - przygody Yoricka nie należą do najciekawszych. Nie wiem czy to wpływ wszystkich relacji z podróży z XX czy XXI wieku, które są wypełnione po brzegi wciągającymi historiami i anegdotami; za to wydarzenia opisywane przez Sterne'a są lekko denne. Oczywiście poza tym mankamentem można...

GabrielL Kamiński | 2011-07-23
Przeczytana: 02 września 1976

Życie jako podróż "wewnętrzna" w celu poznawania nie tylko ludzi ale także uczuć, rozpisywanych tu z całą paletą owego sentymentalizmu, całe szczęście że "okraszonego" angielskim poczuciem humoru

asnna | 2011-04-06
Przeczytana: 2010 rok

To jedna z tych książek, w której wynieść można tylko trafne sentencje, niestety.