Tristram Shandy

Krystyna Tarnowska
powieść angielska XVIIIw.
Inne

więcej Więcej

Zupełnie szalone i zupełnie wspaniałe.

Nie można napisać pełnej autobiografii na serio. Powieściowy traktat filozoficzny o tym, jakie okoliczności zadecydują o naszym najważniejszym momencie w życiu. Mimo humorystycznego tonu, powieść zmaga się z problemem porządkowania hierarchii zdarzeń tonących w istnym grzęzawisku erudycyjnych dygresji.

Nadstawcie dobrze uszu, bo będę Wam pięknie mówił o ładnej księdze. Nie na darmo czytałem Arystotelesa, Lukrecjusza i Slawkoniusza. Zwłaszcza ten ostatni smakował mi wybornie, jako że mało łykowaty i miękki po bokach.
Bo też kto to słyszał, żeby pisarz był kościsty jak, nie przymierzając, jakiś zając. Sztuka uwodzenia czytelnika jest sztuką wymagającą również zaangażowania...

TO po prostu trzeba przeczytać.
Błyskotliwość, erudycja, humor, mądrość, spostrzegawczość, świeżość myśli i przede wszystkim tak wielka, nieokiełznana fantazja! Lekkość pióra (nie mylić z infantylnością), łatwość pisania pozwala autorowi za tą fantazją podążać i nie ograniczać się w żaden sposób. Fabuła? Nie ma większego znaczenia. Choć ja ją uwielbiam, dlatego np. chyba...

UWAGA!! KSIĄŻKA ZNANA TAKŻE POD SKRÓCONYM TYTUŁEM „TRISTRAM SHANDY”

Dość frywolna, humorystyczna, swobodnie napisana powieść. Pod tym względem można doszukiwać się porównań z „Dekameronem” Boccaccia , choć uczciwie trzeba przyznać, że brakuje tu tej finezji, artyzmu, subtelności, wyrafinowania, jakim charakteryzuje się wspomniane arcydzieło Giovanni Boccaccia.

Właściwie...

Przez książkę brnęło mi się dość ciężko. Chociaż momentami była zabawna, to rozprawy filozoficzne lekko mnie nudziły. Ciężko tu mówić o życiu Tristrama bo mamy do czynienia zaledwie z jednym jego dniem. Osobiście irytowało mnie rozpoczynanie wątków historii po czym autor odsyłał nas do dalszych części, które będą napisane gdzieś w przyszłości.
Ogólnie cała koncepcja dzieła,...

Jak dla mnie może troszkę zbyt meandryczne, rozwidlone na setki dróg, ścieżek, ścieżynek, czasem trudno było nadążyć za autorem i wątkiem. Dużo wstawek filozoficznych, opisów militarystycznych, dodatkowych historyjek, moralnych i etycznych aluzji. To trochę tak jakby wybrać się z Warszawy do Krakowa ;) i zamiast podążać prostą drogą, skręcić po drodze np. do Berlina, potem...

trochę niedzisiejsze. Ale trafiają się fragmenty przemiłe i subtelne.

Im lepsza jest powieść, tym trudniej ująć ją w ramy krótkiej, syntetycznej opinii.

A co zrobić, gdy powieść jest genialna i jedyna w swym rodzaju?
Bzdury pan pleciesz, odpowiecie, "Tristram Shandy" powstał w XVIII wieku i z pewnością Sterne znalazł od tego czasu zdolnych naśladowców, którzy uniknęli ponadto powielenia jego wpadek.
Otóż wedle mojej wiedzy, jesteście w...

• Literatura angielska
  • 100 książek wg The Guardian