Tajemna historia pana Musashiego

Bushuko hiwa
830602544X
wojownik, namiętność
Agnieszka A

Tanizaki Jun'ichiro (1886-1965), urodzony w Tokio pisarz japoński, którego działalność pisarska to nieprzerwana seria sukcesów, zalicza się do najwybitniejszych przedstawicieli kultury tego kraju. Porównywany jest do Poego, Wilde'a, Baudelaire'a. W Polsce przetłumaczono tego autora "Dwie opowieści o miłości okrutnej" oraz "Dziennik szalonego starca. Niektórzy wolą pokrzywy". "Tajemna historia...

"Tajemna historia pana Musashiego" to nieznana karta z biografii tytułowego bohatera, słynnego z mądrości, przebiegłości i siły wojownika, żyjącego na przełomie XVI i XVII wieku. Autor, który uważa, że istnienie silnego popędu seksualnego u wojowników jest czymś zupełnie naturalnym, odkrywa, że jego bohater przez całe życie pozostawał w mocy obsesyjnej namiętności.

[PIW, Warszawa 1996]

chiave | 2016-05-17
Przeczytana: 17 maja 2016

Chyba tylko literatura piękna może dać nam pogłębiony i bardziej osobisty wgląd w sedno różnic kulturowych. Opis historyka czy antropologa ślizga się w gruncie rzeczy po powierzchni zjawisk, natomiast zrozumienie ich – w takim stopniu, w jakim jest to możliwe dla uczestnika innego kręgu kulturowego – przychodzi dopiero w chwili, gdy autor wprowadza nas do wnętrza domów, serc i umysłów swoich bohaterów. Tak jest i tutaj. Zabarwiona okrucieństwem i destrukcyjna namiętność jest wszak zjawiskiem ogólnoludzkim, nie przypisanym ani do czasu ani do miejsca – jednak sposób jej opisania jest już ściśle zdeterminowany przez kulturę. A ta japońska w wielu aspektach zasadniczo różni się od naszej. Czytając, mimo woli konfrontowałam opowiedzianą historię z tym, co składa się na mój własny, europejski horyzont kulturowy i jak zwykle trafiałam na więcej różnic niż podobieństw. I to właśnie, bardziej nawet niż formalne mistrzostwo autora, jest dla mnie źródłem nieustającej fascynacji. Japonii, o...

WisemantheWise | 2015-09-26
Przeczytana: 25 września 2015

Świetna pozycja ciekawie napisana, a dla fanów kultury i historii Japonii wręcz obowiązkowa. Poprzez iście kronikarski styl można zagłębić się w wydarzeniach dworu feudalnej Japonii XV w. Poza opisem historycznych zdarzeń mamy też i osobisty opis dumnego bushi dławionego jednak przez namiętność i perwersje powstałą jeszcze w czasie dzieciństwa.
Polecam wszystkim wyznawcom Dalekiego Wschodu

Meszuge | 2014-03-09
Przeczytana: 28 maja 2008

Jeśli w Polsce komukolwiek mówi coś nazwisko Musashi, to zwykle miłośnikom historii samurajskich i ich największego bohatera, mistrza miecza, Musashi Mijamoto.
Tytułowy pan Musashi z „Tajemnej historii...”, zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, nosił w różnych etapach życia (a także po śmierci) różne imiona, a nawet nazwiska. Żadne z nich jednak nie brzmiało Mijamoto. Być może w Japonii nazwisko Musashi nie jest tak popularne, jak u nas Nowak, ale nie ma wątpliwości, że bohaterem powieści Tanizaki Jun’ichiro nie jest „ten” Musashi.

Dorastający chłopak obserwuje rytuał, dość koszmarny z europejskiego punktu widzenia, a polegający na myciu, czesaniu i ozdabianiu, odciętych podczas bitwy, głów samurajów. Przeżycie to determinuje całe jego dalsze życie i to nie tylko intymne. Owładnięty perwersyjną obsesją Musashi gotów jest zdradzić swego wychowawcę i dokonać wielu innych niecnych czynów, byle zaspokoić swoje wynaturzone instynkty.

Nie znajdzie tu czytelnik szybkich jak mgnienie...

Kias | 2014-09-19

Dobra książka, w niektórych momentach dość drastyczna. Porusza trudną dla Polaków tematykę feudalnej Japonii i walk samurajów.
Dość szczegółowo zagłębia się w obrzędy i rytuały o których próżno szukać w innych artykułach czy pozycjach. Dopiero po przeczytaniu tej książki dotarłam do filmu dokumentalnego w którym krótko była przedstawiona sytuacja opisana w książce.
Ale wyjmując ten jeden epizod który opisuję powyżej ^ cała książka jest podróżą przez życie pewnego człowieka, tytułowego bohatera. Jako czytelnicy wędrujemy w ślad za nim poznając jego losy. Nie można się tu spodziewać ani barwnego opisu uczuć, ani przesyconej opisami prozy. Styl jest zdawkowy, prosty ale właśnie to nadaje całej książce niezwykłego wyrazu (oczywiście tylko moim skromnym zdaniem).
Wspomnę jeszcze że książka pisana jest z perspektywy kogoś w rodzaju skryby, nie mającego bezpośredniego kontaktu z bohaterem. Dowiadywał się o nim z listów i podań składając w całość i przepisując. I tak przechodzimy go...

Kobiety Tanizakiego Junichiro w pełnej okazałości - śmierć pomieszana z erotyzmem, piękne kobiety prowadzące mężczyzn do destrukcji, do tego szczypta perwersji i jak zwykle niezrównany opis życia i kultury minionej Japonii.

Patrycja | 2014-01-21
Przeczytana: 10 stycznia 2014

Historia pana Musashiego jest oparta na prawdziwej historii, jednak opowiada zupełnie nie znane nam jej aspekty. Nie jest to książka o bitwach, pełna dat i nazwisk, lecz o prywatnej części życia pewnego bardzo ekscentrycznego samuraja.

Historia jest naprawdę ciekawa, jednak sposób jej opowiedzenia nie przypadł mi bardzo do gustu w porównaniu np. do "Dziennika szalonego starca".

Nareszcie jakaś odskocznia po całej tej europejsko-amerykańskiej literaturze. Bardzo ciekawa, obfitująca w obyczaje i tradycje, z nutą erotyzmu dość specyficznego, bo tylko w sferze podświadomości. Scen lubieżnych - brak, jakby komu o to chodziło.

stannirvany | 2012-06-05

nigdzie niedostępna

dymek | 2016-09-16
moniaL | 2016-07-01
Na półkach: Japońskie, Przeczytane
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.