Tajemna historia pana Musashiego

Okładka książki Tajemna historia pana Musashiego Jun'ichirō Tanizaki
Okładka książki Tajemna historia pana Musashiego
Jun'ichirō Tanizaki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
Współczesna Proza Światowa
Bushuko hiwa
Państwowy Instytut Wydawniczy
1996-01-01
1996-01-01
830602544X
Krystyna Piórkowska
wojownik namiętność literatura japońska

Nie wiem, czy słusznie, ale odczuwam w tej powieści chęć oddania pełnej skali ludzkiej małostkowości; nieodłącznej dla niej ślepej ambicji, zazdrości i w końcu chęci odpłacenia pięknym za nadobne w wyniku pozbawionego logiki uniesienia się honorem – jak to zostało nam przedstawione w przypadku quasi-antagonistki tej historii. Najgorsze w tym pozostaje bowiem to, że gdy już taki mechanizm się uaktywni, to często jest już nie do zatrzymania, gdyż takiego rodzaju odwrót zaważyłby na ego osoby, poddającej się jego działaniu. Stąd bierze się brnięcie dalej i dalej; podejmowanie coraz to drastyczniejszych działań, nawet jeśli w pewnym momencie pozostają w sprzeczności z osobistymi interesami. Lepiej w końcu doprowadzić coś do końca, niżeli przyznać się choćby i wyłącznie przed samym sobą do błędu. Stąd wniosek, że skoro taka 'samodeskredytacja' nie wchodzi w grę, to blamaż (w mniemaniu tej osoby) przed szerszym gronem jest już zupełnie niedopuszczalny. Nawiasem mówiąc, kultura wstydu panująca w tej części Azji wydaje mi się dodatkowo nasilać to zjawisko. Dla kogoś, z tego kręgu kulturowego dopiero pełne zaspokojenie żądzy zemsty, tudzież udowodnienie swoich racji, może zakończyć tę często prowadzącą donikąd emocjonalną zawieruchę w sercu: przynieść spokojny sen; pozwolić zachować twarz. 'Tajemna historia pana Musashiego' zdaje się świadectwem tego typu drogi, co ma podkreślać według mniej jej nie do końca fikcyjny charakter. Z kolei jej historyzm (autor odnosi się do wydarzeń z XV/XVI wieku) uniwersalność w czasie.

Muszę dodać, że choć nie jest to mój typ powieści, to nie mam w sumie żadnych konkretnych zastrzeżeń. Wszystko wydaje mi się poprawne bez większych wahań na wszystkich jej kartach. Lubię prozę Jun'ichiro Tanizakiego przede wszystkim za jej skandaliczny duch. Tutaj dostrzegam go chyba najmniej, dlatego skłaniam się do przyznania, że jest najsłabszą powieścią tego pisarza, z jaką miałem do tej pory w ogóle styczność. Inne powody wydają mi się na ten moment trudne do uchwycenia.

Interesująca opowieść o tym, jak zainteresowania czy fetysze mające swój początek w dzieciństwie mogą wpłynąć na osobowość i determinować akcje człowieka przez całe jego późniejsze życie.
“Tajemna historia pana Musashiego” opowiada o szesnastowiecznym japońskim władcy, który przez całe dorosłe życie dąży do spełnienia dość nietypowej seksualnej fantazji - ujrzenia kobiety uśmiechającej się do zdekapitowanej głowy z odciętym nosem. Fantazja ta jest pokłosiem zdarzeń, które miały miejsce w dzieciństwie głównego bohatera, kiedy to, podczas oblężenia zamku, był on świadkiem preparacji głów poległych wrogów, które posłużyć miały za trofea. Oczarowany obrazem delikatnych, dziewczęcych dłoni w nieomal czuły sposób myjących martwe głowy, czeszących i układających ich włosy, pan Musashi na różne sposoby próbuje spełnić swoje fantazje. Wplątuje się w dziwaczny związek z panią Kikyo, która, chcąc pomścić śmierć swego ojca, wydaje się podzielać osobliwe zainteresowania głównego bohatera. Perwersyjne dążenia tej dwójki do spełnienia pragnień odbijają się na życiu oraz zdrowiu ich najbliższych.
“Tajemna historia…” opiera się na dwóch (fikcyjnych) dokumentach, dlatego opowieść cechuje się formą dość chłodnego obiektywizmu, kiedy to narrator prezentuje fakty z życia wojownika, którego nie znał osobiście - opiera się na notatkach, listach, podaniach. Pozwala to na refleksję i porównanie dwóch osobowości: Musashiego, którego w legendach rysowano jako szlachetnego i prawego władcę, oraz tej drugiej jego strony: upartego, wiedzionego żądzą mężczyzny, który nie cofnie się przed niczym. Za tło historii służy obraz epoki, mistrzowskie w swojej prostocie opisy Tanizakiego, który przybliża czytelnikowi obyczaje czy mentalność ówczesnych wojowników oraz dworzan.
To jedna z moich ulubionych książek Tanizakiego, dobrze było wrócić do niej po latach.

Nie jest to łatwa lektura, ale jeśli się zanurzysz, może być ciekawie. Inaczej.
Ale też nie jest to wielkie objawienie.
Polecam jako odskocznię od literatury europejskiej oraz amerykańskiej.

Nie jest to łatwa lektura, ale jeśli się zanurzysz, może być ciekawie. Inaczej.
Ale też nie jest to wielkie objawienie.
Polecam jako odskocznię od literatury europejskiej oraz amerykańskiej.

„Tajemna historia pana Musashiego” to niestety jedna z tych książek, których opis rozbudził moją ciekawość a które ostatecznie okazały się zupełnie czymś innym niż się początkowo spodziewałam. Moje drugie spotkanie z tym autorem było niestety mniej udane niż pierwsze. Nadal będę jednak próbować jego twórczości. Nie mam zamiaru tak szybko się poddać.

Ciężko napisać o tej pozycji tak, aby nie zdradzić czegoś istotnego z fabuły. Byłam przekonana, że obsesyjna namiętność będzie skierowana w innym kierunku a główny bohater okaże się raczej kochankiem a nie wojownikiem z krwi i kości. Trzeba przyznać, że był on strasznie przebiegły, pomysłowy i potrafił w swoim życiu ryzykować. Bardzo ryzykować. Czy mu się to opłacało, musicie przekonać się sami.

O czym jest w ogóle ta historia? O waleczności, uporze, braku ograniczeń, chorej rozrywce jaką było hmm… patrzenie na głowy i nosy, o żądzy i chciwości. O tym, jak łatwo się zatracić w czymś, czego pożądamy. No i nie zapominajmy o tym, że to kawał japońskiej historii opisanej w przyjemny sposób. Życie tamtejszych kobiet i mężczyzn, różnice w zachowaniu i obowiązkach, kwestie wojenne, itd.

Myślę, że fabuła jest nieco zawiła i ciężko się w nią wciągnąć. Pierwsza część książki podobała mi się dużo bardziej, gdyż potem cała akcja poszła w zupełnie innym kierunku niż myślałam. Sięgnijcie, jeśli lubicie nieco pokręconą japońską literaturę. Najwyżej w trakcie odłożycie ją z powrotem na półkę.

Ciężko napisać o tej...

1. Jest to historia przesycona erotyzmem, niepokojącą fascynacją wyrosłą na gruncie decydującego momentu z dzieciństwa (przypomina to scenę pierwszego doświadczenia cielesnego młodego Humberta Nabokova). Erotyzm nie jest dosłowny, nie bardziej niż westchnienie.
2. Książka jest drugą "Pochwałą cienia", aż zazdroszczę tych czarnych włosów rozsypanych w mrok, złotych nici ubrań, które łapią światło z lampy osłoniętej papierowym abażurem i ciszy, jakiej wymaga obsesja i posłuszeństwo wobec rodziny.
3. Nie wspominając o opisach toalet i znaczeniu estetyki, która wydaje się jednym z ważniejszych mechanizmów rządzących bohaterami.
4. Fragment o Matobie Daisuke jest bezkonkurencyjnie przerażający
5. Woman-head i fantazje kastracyjne (wiecie, co mówią o facetach z dużymi stopami) - częste przywołanie braku indywidualności w portretach kobiet i śladów w zapiskach, wspomnieniach i innych dokumentach.

Coś z mojej półki.
Zupełnie inny świat, ale jaki ciekawy. Feudalny dwór japoński z przełomu XVI i XVII wieku i historia życia wspaniałego wojownika. Jednak nie wojny i potyczki są na pierwszym planie, ale jakim był człowiekiem i co go ukształtowało. Możemy zajrzeć za kulisy życia na dworze, poznać mentalność ludzi tam żyjących, ich namiętności i obsesje, a także rytuały rządzące ich życiem. Mnie zaciekawiły kobiety i ich życie. Niektóre obrazy mną wstrząsnęły. Napisana prostym, ale bardzo plastycznym językiem tworzy coś w rodzaju dokumentu z relacjami światków danych wypadków.
Gorąco polecam wszystkim ciekawym świata i innych kultur.

Coś z mojej półki.

Pod przykrywką historycznych, powściągliwych analiz skrywa ciąg ujmujących perwersji i pociągu do śmierci, opisanych w tak wnikliwy sposób, że aż zaczynam przesiąkać fetyszami pana Musashiego.

2042

Chyba tylko literatura piękna może dać nam pogłębiony i bardziej osobisty wgląd w sedno różnic kulturowych. Opis historyka czy antropologa ślizga się w gruncie rzeczy po powierzchni zjawisk, natomiast zrozumienie ich – w takim stopniu, w jakim jest to możliwe dla uczestnika innego kręgu kulturowego – przychodzi dopiero w chwili, gdy autor wprowadza nas do wnętrza domów, serc i umysłów swoich bohaterów. Tak jest i tutaj. Zabarwiona okrucieństwem i destrukcyjna namiętność jest wszak zjawiskiem ogólnoludzkim, nie przypisanym ani do czasu ani do miejsca – jednak sposób jej opisania jest już ściśle zdeterminowany przez kulturę. A ta japońska w wielu aspektach zasadniczo różni się od naszej. Czytając, mimo woli konfrontowałam opowiedzianą historię z tym, co składa się na mój własny, europejski horyzont kulturowy i jak zwykle trafiałam na więcej różnic niż podobieństw. I to właśnie, bardziej nawet niż formalne mistrzostwo autora, jest dla mnie źródłem nieustającej fascynacji. Japonii, o jakiej pisze Juni’chirō Tanizaki już nie ma, jednak nawet we współczesnej, bardzo już „internacjonalnej” i podlegającej globalnym wpływom kulturze tego kraju wciąż da się wychwycić dalekie echa estetyki, wrażliwości i sposobu myślenia Sei Shonagōn i Pana Musashiego. I właśnie śledzenie tych tropów, czasem bardzo już nikłych i niewyraźnych, jest taką wspaniałą przygodą intelektualną.

Świetna pozycja ciekawie napisana, a dla fanów kultury i historii Japonii wręcz obowiązkowa. Poprzez iście kronikarski styl można zagłębić się w wydarzeniach dworu feudalnej Japonii XV w. Poza opisem historycznych zdarzeń mamy też i osobisty opis dumnego bushi dławionego jednak przez namiętność i perwersje powstałą jeszcze w czasie dzieciństwa.
Polecam wszystkim wyznawcom Dalekiego Wschodu

Polecam wszystkim wyznawcom...

Dobra książka, w niektórych momentach dość drastyczna. Porusza trudną dla Polaków tematykę feudalnej Japonii i walk samurajów.
Dość szczegółowo zagłębia się w obrzędy i rytuały o których próżno szukać w innych artykułach czy pozycjach. Dopiero po przeczytaniu tej książki dotarłam do filmu dokumentalnego w którym krótko była przedstawiona sytuacja opisana w książce.
Ale wyjmując ten jeden epizod który opisuję powyżej ^ cała książka jest podróżą przez życie pewnego człowieka, tytułowego bohatera. Jako czytelnicy wędrujemy w ślad za nim poznając jego losy. Nie można się tu spodziewać ani barwnego opisu uczuć, ani przesyconej opisami prozy. Styl jest zdawkowy, prosty ale właśnie to nadaje całej książce niezwykłego wyrazu (oczywiście tylko moim skromnym zdaniem).
Wspomnę jeszcze że książka pisana jest z perspektywy kogoś w rodzaju skryby, nie mającego bezpośredniego kontaktu z bohaterem. Dowiadywał się o nim z listów i podań składając w całość i przepisując. I tak przechodzimy go kolejnego ciekawego wątku tej książki - starcia się charakterów jednego człowieka. Jednym z nich jest typowy wzór cnót japońskich z jakim utożsamiali go jego poddani w jaki przedstawiano go w podaniach. A drugim zwykły człowiek mający swoje kaprysy i humory który pod otoczką ostrości skrywa wiele innych cech. Nie jest ani tak prawy czy szlachetny jak mówią źródła.
Jest to bardzo pouczająca lekcja wnikająca w umysł Japończyka. Ukazuje go innym, takim jakim jest, a nie takim jakim widzą go inni.
Uważam, że jest to książka dla dojrzałego czytelnika, mającego już jakieś pojęcie o japońskiej historii i mentalności. Może się ona również nie spodobać osobom lubiącym przesyconą emocjami prozę. Fanom Japonii jednak gorąco polecam

Ale...

• Japonia