Miłość głupca

Jun'ichirō Tanizaki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Dalekiego Wschodu literatura piękna
痴人の愛 / Chijin no Ai
literatura piękna
Nikodem Karolak
Proza Dalekiego Wschodu
literatura japońska

Ot powiastka o toksycznym związku i destrukcyjnych siłach miłości. Wciągająca, ale brakuje w niej, zdecydowanie, ducha Tanizakiego, język jest dość banalny. Interesująca pod względem zmian społeczno kulturowych i zachwytu Zachodem w przekształcającej się Japonii.

Czytanie tej książki to ćwiczenie w buddyzmie zen, ponieważ wiele razy chciałam narratorowi i głównemu bohaterowi dać w pysk, że tak łatwo daje się omotać i pozwala wchodzić sobie na głowę.
Bardzo intrygująco napisana historia japońskiego mężczyzny zakochanego w sporo młodszej kobiecie, której daje wszystko, a która chce jeszcze więcej. Niezwykle ciekawie zarysowane jest...

Miłość głupca, a może raczej miłość szaleńca? Ten, który chciał uwięzić ptaszka w klatce, sam dał się omamić i ubezwłasnowolnić. Oprócz obszernego opisu oczarowania każdą częścią (nie oszukujmy się - przede wszystkim ciała) młodej dziewczyny autor ujął też kwestię podążania za modą z Zachodu, którą w tamtym czasie zachłysnęli się Japończycy.

Tylko ktoś, kto przeżył takie uczucie, mógł napisać tę książkę. Inny, który nigdy nie był trawiony taką obezwładniającą siłą, nigdy jej w pełni nie zrozumie, a tym bardziej - nie byłby w stanie w tak kronikarski sposób jej opisać.

OCENA-8/10 REWELACJA

Większość z nas na ogół nie zastanawia się czym jest „miłość”, ile dla nas znaczy i jaką wartość w naszej hierarchii zajmuje. Tak naprawdę pomimo iż o niej nie myślimy, jest obecna w naszym życiu każdego z nas niezależnie od wieku, poglądów, miejsca. Miłość bywa zgubna, nieprzewidywalna, nieraz jest piękna a nieraz trudna, potrafi sprawić rozkosz ale i...

Czytając, kilka razy z niepokojem sprawdzałam napis na grzebiecie okładki: czy to na pewno Jun'ichiro? Znam trzy inne jego książki i "Miłość głupca" bardzo od nich odstaje. "Dziennik szalonego starca" będzie w setce najlepszych, a to.. hm, cóż. Ramotka, ciekawostka, dająca zarys kulturowej przemiany.

Mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony powieść w ciekawy sposób przedstawia przemiany kulturowe na początku XX wieku. Z drugiej - bohaterowie są niesamowicie irytujący, zwłaszcza tytułowy głupiec. Patrząc pod innym kątem - takich głupców potrafi z nas zrobić miłość, a w zasadzie zaślepienie wywołane przez to uczucie.

Dłuższe zastanowienie się nad opinią nie dało plusów książce.
Już od czasów "Lolity" zastanawia mnie dlaczego takie książki są wydawane.
Poszukuję kogoś kto mi to wytłumaczy.
Czy odpowiedzią będzie sztuka sama w sobie? Dlaczego nie powinnam patrzeć na przedstawioną historię wg własnego "widzimisię" tylko muszę doszukiwać się w niej czegoś więcej skoro mnie nie...

Na półkach: , , , ,

Kto wychowuje, albo raczej hoduje zabawkę, może się stać sam zabawką.
Książka jest porównywana do „Lolita” Nabokova i „Pigmaliona” Shwa . Ja bym ją jeszcze porównała do historii pana Swanna z „ W stronę Swanna” Prousta. Temat więc przewija się przez literaturę. Ale czy nadal jest aktualny?
Nie lubię głupich bohaterów. Takim jest właśnie Tanizaki, człowiek z olbrzymią...

Prawdę mówiąc nie mogę uwierzyć, że powieść Tanizakiego Jun'ichiro zbiera u mnie tylko sześć gwiazdek. Tanizaki to mój ukochany japoński pisarz, jedno z największych literackich objawień, miłość od pierwszego zdania.
A tym razem nie zaskoczyło.

Co zatem mamy? Czytelnik zachodni w pierwszej chwili odszuka skojarzenie z "Lolitą" Nabokova - nie dlatego, że obiekt uczuć...

Dyskusje

• Literatura japońska
  • Japonia
  • Azja
  • 2020
  • Ebook
  • Literatura piękna

Dodaj cytat z książki Miłość głupca