Tajemna historia pana Musashiego

Okładka książki Tajemna historia pana Musashiego
Jun'ichirō Tanizaki Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Współczesna Proza Światowa literatura piękna
literatura piękna
830602544X
Krystyna Piórkowska
wojownik namiętność

1968

Nie jest to łatwa lektura, ale jeśli się zanurzysz, może być ciekawie. Inaczej.
Ale też nie jest to wielkie objawienie.
Polecam jako odskocznię od literatury europejskiej oraz amerykańskiej.

„Tajemna historia pana Musashiego” to niestety jedna z tych książek, których opis rozbudził moją ciekawość a które ostatecznie okazały się zupełnie czymś innym niż się początkowo spodziewałam. Moje drugie spotkanie z tym autorem było niestety mniej udane niż pierwsze. Nadal będę jednak próbować jego twórczości. Nie mam zamiaru tak szybko się poddać.

Ciężko napisać o tej...

1. Jest to historia przesycona erotyzmem, niepokojącą fascynacją wyrosłą na gruncie decydującego momentu z dzieciństwa (przypomina to scenę pierwszego doświadczenia cielesnego młodego Humberta Nabokova). Erotyzm nie jest dosłowny, nie bardziej niż westchnienie.
2. Książka jest drugą "Pochwałą cienia", aż zazdroszczę tych czarnych włosów rozsypanych w mrok, złotych nici...

Coś z mojej półki.
Zupełnie inny świat, ale jaki ciekawy. Feudalny dwór japoński z przełomu XVI i XVII wieku i historia życia wspaniałego wojownika. Jednak nie wojny i potyczki są na pierwszym planie, ale jakim był człowiekiem i co go ukształtowało. Możemy zajrzeć za kulisy życia na dworze, poznać mentalność ludzi tam żyjących, ich namiętności i obsesje, a także rytuały...

Pod przykrywką historycznych, powściągliwych analiz skrywa ciąg ujmujących perwersji i pociągu do śmierci, opisanych w tak wnikliwy sposób, że aż zaczynam przesiąkać fetyszami pana Musashiego.

1974

Chyba tylko literatura piękna może dać nam pogłębiony i bardziej osobisty wgląd w sedno różnic kulturowych. Opis historyka czy antropologa ślizga się w gruncie rzeczy po powierzchni zjawisk, natomiast zrozumienie ich – w takim stopniu, w jakim jest to możliwe dla uczestnika innego kręgu kulturowego – przychodzi dopiero w chwili, gdy autor wprowadza nas do wnętrza domów,...

Świetna pozycja ciekawie napisana, a dla fanów kultury i historii Japonii wręcz obowiązkowa. Poprzez iście kronikarski styl można zagłębić się w wydarzeniach dworu feudalnej Japonii XV w. Poza opisem historycznych zdarzeń mamy też i osobisty opis dumnego bushi dławionego jednak przez namiętność i perwersje powstałą jeszcze w czasie dzieciństwa.
Polecam wszystkim wyznawcom...

Dobra książka, w niektórych momentach dość drastyczna. Porusza trudną dla Polaków tematykę feudalnej Japonii i walk samurajów.
Dość szczegółowo zagłębia się w obrzędy i rytuały o których próżno szukać w innych artykułach czy pozycjach. Dopiero po przeczytaniu tej książki dotarłam do filmu dokumentalnego w którym krótko była przedstawiona sytuacja opisana w książce.
Ale...

Jeśli w Polsce komukolwiek mówi coś nazwisko Musashi, to zwykle miłośnikom historii samurajskich i ich największego bohatera, mistrza miecza, Musashi Mijamoto.
Tytułowy pan Musashi z „Tajemnej historii...”, zgodnie z panującym wówczas zwyczajem, nosił w różnych etapach życia (a także po śmierci) różne imiona, a nawet nazwiska. Żadne z nich jednak nie brzmiało Mijamoto. Być...

Historia pana Musashiego jest oparta na prawdziwej historii, jednak opowiada zupełnie nie znane nam jej aspekty. Nie jest to książka o bitwach, pełna dat i nazwisk, lecz o prywatnej części życia pewnego bardzo ekscentrycznego samuraja.

Historia jest naprawdę ciekawa, jednak sposób jej opowiedzenia nie przypadł mi bardzo do gustu w porównaniu np. do "Dziennika szalonego...

• Japonia
  • Literatura japońska