Chrestomatia modern Japanese short stories
klasyka
dona

Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich to zbiór utworów najwybitniejszych pisarzy Kraju Kwitnącej Wiśni, tworzących na przełomie XIX i XX wieku. Ten wyjątkowo ważny dla Japonii okres modernizacji przyniósł pod wpływem cywilizacji zachodniej epokowe zmiany w kulturze. Japończycy z bezkrytycznym nieraz upodobaniem naśladowali wszystko, co pochodziło z Europy, z czasem zaczęli jednak nawiązywać do tradycji rodzimej. W efekcie, nowa literatura epoki Meiji i Taishō to oryginalny przełom zarówno w formie, jak i w treści: przede wszystkim nowy styl i tworzenie się języka komunikacji ogólnonarodowej oraz nowa koncepcja uczuć, na której piętno wywarł przejęty z Zachodu mit miłości romantycznej. Prezentowane w zbiorze utwory opowiadają, każdy na swój sposób, o miłości, która bywa czasami jedynie pretekstem do wędrówki na dno ludzkiej duszy.

Zawartość zbioru:

źródło opisu: www.wydawnictwodialog.pl

źródło okładki: www.wydawnictwodialog.pl

Meszuge | 2014-01-01
Przeczytana: 17 stycznia 2010

Tytuł niewątpliwie robi wrażenie (bo taki… ambitny), ale nie jest do końca ścisły, bo chrestomatia, to zwykle wybór fragmentów utworów – w odróżnieniu od określenia miscellanea, które oznacza zbiór różnych utworów, różnych autorów. W każdym razie w zbiorku, o którym mowa, zawarte są opowiadania i nowele w całości, a nie ich fragmenty.

Era Meji, która rozpoczęła się w Japonii w 1868 roku, przyniosła zmiany, które porównać można do rewolucji kulturalnej w Chinach. Polityka izolacjonizmu i pogardliwego odrzucania wszystkiego, co nie japońskie, uległa odwróceniu o 180 stopni. Japończycy zaczęli otwierać się na Zachód, a nawet z determinacją i zapałem godnym niewątpliwie lepszej i słuszniejszej sprawy, bałwochwalczo go naśladować.
W tym właśnie czasie zniszczono, lub wyrzucono, co na jedno wychodzi, mnóstwo przedmiotów, które zaliczyć można do wyrobów rzemiosła artystycznego, ale nawet dzieł sztuki. Na śmietniku lądowały cudowne, dwustuletnie jedwabne kimona, bo szczytem marzeń okazał...

stannirvany | 2014-02-10
Przeczytana: 12 lutego 2014

przeł. Monika Szychulska

1)Higuchi Ichiyō - Trzynasta noc, 十三夜 Jūsan'ya, Thirteenth Night (1895)

2)Kōda Rohan - Tarōbō, 太郎坊 (1900)

"Okazuje się, że mimo iż zapomniałem już o tym, co złe, to i tak pamiętam wszystko, co dobre i mimo iż zdaję sobie sprawę z tego, że to tylko trudne do odżałowania przywiązanie, od którego dawno powinienem był się odciąć, nie jestem w stanie wyrzucić tego wszystkiego z pamięci. A ponieważ nie tylko nie dowiadywałem się, jak dalej potoczyły się losy tej panny i czy kogoś w życiu spotkała, ale co więcej, nawet o tym nie myślałem, nie sądzę, bym w ogóle pragnął jakoś się o nią zatroszczyć. Jakże miałbym się tym martwić, skoro nie było nam dane być razem? Wiodę więc spokojne życie i jestem zadowolony z każdego dnia. I tylko czasami na powierzchni sake w Tarobo pojawiał się trudny do zniesienia cień, jaki pozostawiły wspomnienia z dawnych lat... I mimo że nie myślałem potem o niej w jakiś szczególny sposób, to jednak od czasu do czasu ją wspominałem, i...

Spikeless_Hedgehog | 2010-12-03
Na półkach: Przeczytane, Orient, Posiadam
Przeczytana: 02 grudnia 2010

"Chrestomatia współczesnych opowiadań japońskich" to zbiór dziesięciu krótkich opowieści, których tematem przewodnim jest miłość. Opowiadania pochodzą z okresu Meiji oraz Taisho, kiedy to Japonia porzuciła politykę izolacjonizmu i zwróciła się ku temu co zachodnie, naśladując obowiązujące trendy nie tylko w stylu życia, ale też w działalności literackiej. Zebrane w tomiku opowieści stanowią próbę oddania europejskiej idei miłości romantycznej, która w japońskiej wersji nadal zabarwiona jest wyraźnym kolorytem Wschodu. Jest to miłość subtelna, melancholijna, pełna niedomówień, tęsknoty i żalu, nasycona dużym ciężarem emocjonalnym. Czytelnik musi wychwytać drobne subtelności wplecione w fabułę, które budują całość danej opowieści.
Poziom opowiadań jest bardzo różny, jest to jednak raczej lektura dla koneserów i fascynatów, pozostałym może wydawać się po prostu nieciekawa.

artdeco92 | 2010-07-25
Przeczytana: lipiec 2010

Mieszane uczucia, spodziewałam się więcej. Ot, dla wielbicieli tego typu ascetycznej sztuki.

Agnieszka | 2016-11-02
Olgeue | 2016-08-20