Psy i demony. Ciemne strony Japonii

Wydawnictwo: Universitas
9788324209064
biznes, finanse

Książka opowiada o ciemnych stronach japońskiego sukcesu. Problemy kraju kwitnącej wiśni sięgają głębiej niż zastój gospodarczy, zagrożone banki, czy niewydolne fundusze emerytalne. Alex Kerr śmiało omawia tematy najczęściej pomijane w zachodniej prasie, takie jak zagrożenia dla środowiska naturalnego Japonii (zabetonowane wybrzeża, górskie drogi donikąd), szaleńcza monumentomania, upadek niegdyś znakomitej twórczości filmowej, zniszczenie zabytkowych miast takich jak Kioto i budowa w to miejsce tandetnej szarzyzny, wreszcie załamanie ruchu turystycznego. Autor twierdzi, że wszystkie te niefortunne procesy są pochodną systemu edukacyjnego i biurokratycznego zarządzania nastawionego niemal wyłącznie na produkcję towarów na eksport. zjawisko to nazywa on nieudaną modernizacją, której negatywnym skutkom nie zaradzi sam tylko wzrost gospodarczy.

Pistacia_Vera | 2016-10-17
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 17 października 2016

" W Japonii panuje przekonanie, że jeśli kłamie się dla dobra grupy, to nie ma kłamstwa".
moje dotychczasowe wyobrażenie o kraju kwitnącej wiśni legło w gruzach. jest to pierwsza przeczytana przeze mnie książka o Japonii, która pokazuje ciemne strony tego państwa. autor opisuje skostniałą japońską administracje, która swoimi decyzjami konsekwentnie niszczy środowisko naturalne, wszechobecną korupcje, niszczenie zabytków kultury przez powstające niepasujące do otoczenia architektoniczne potworki z betonu, aluminium i plastiku, zbankrutowane banki, upadłe szkolnictwo, które nastawione jest głownie na uczenie dzieci dyscypliny, itd. ta książka jest naprawdę przygnębiająca. Japonia z zewnątrz taka piękna od środka wydaje się koszmarkiem.

Moreni | 2011-01-30
Przeczytana: 24 stycznia 2011

Z czym kojarzy nam się Japonia? Z kwitnącą wiśnią, pod którą, w delikatnej zasłonie upadających płatków medytuje mnich? Z wojowniczymi samurajami? A może przeciwnie, z najnowszymi technologiami i zadziwiającymi wynalazkami? Ci, którzy interesują się tym krajem, na pewno mają dużo więcej skojarzeń. Alex Kerr również należy do sympatyków Japonii. Właśnie dlatego postanowił napisać książkę, która oślepionym życzeniowymi obrazami Japonii obcokrajowcom pokarze to, co w tym kraju jest najgorszego: „Nigdy nie twierdziłem, że cudzoziemiec znający Japonię ma prawo ją krytykować czy atakować. Ale twierdzę, że musimy zdjąć różowe okulary i ujrzeć dzisiejszą Japonię taką, jaka naprawdę jest. Jeśli tego nie uczynimy, będzie to oznaczało, że nie tylko pochwalamy, ale też przyśpieszamy nadchodzącą katastrofę.”[17]* Nie chodzi bynajmniej o jakieś mroczne zbrodnie, raczej o robaka, toczącego państwo od środka. Książka pochodzi sprzed 10 lat (moje wydanie pochodzi co prawda z 2008 roku, jednak jest...

prawdziwyninja | 2014-12-21
Na półkach: Przeczytane, 2014

No cóż...
Reklama podróży po Japonii to to nie jest ;)
W tym roku przeczytałam mnóstwo książek o Japonii i rozgrywających się w Japonii - podróżnicze, historyczne i zwykłą beletrystykę. Każda kolejna powodowała, że miałam ochotę wydać wszystkie swoje oszczędności na wyjazd do tego kraju. I tu muszę bardzo podziękować panu Kerrowi - nadal chcę tam jechać i pewnie kiedyś się wybiorę, ale na pewno nie po to, by podziwiać naturalne krajobrazy. Jeśli do tej pory jeszcze jakieś zostaną, a nie wchłonie ich futurystyczna manga.
Oczywiście zdawałam sobie sprawę, że nigdy nie zobaczę Japonii z okresu Heian czy Edo, że gejsze w Kioto już dawno stanowią tylko pożywkę dla turystów, tak samo jak jadąc do Francji nie odwiedzę średniowiecznego Paryża, w Anglii nie spotkam bohaterek Jane Austin. Jednak we Francji, Anglii i Polsce nadal mam możliwość oglądać te same góry, jeziora czy morza, które oglądał człowiek 1000 lat temu. W takim samym stanie. Te same drzewa oglądane od setek lat. Po lekturze...

Toshii | 2011-01-02
Na półkach: Przeczytane, Azja i o Azji
Przeczytana: listopad 2010

Bardzo nietypowa pozycja o kraju Kwitnącej Wiśni. Zagorzali entuzjaści Japonii mogą się co najmniej... mocno zdziwić. Autor w ciekawy sposób przedstawia problemy dręczące Japończyków od kilku dziesięcioleci. Czasami jest tragicznie (ochrona środowiska,zniszczenie rzek, lasów, skażenie toksynami, okropna architektura), a czasami wręcz komiczno-tragicznie (ikebana, przemysł turystyczny, przemysł filmowy). Wartościowe jest to, że jego spostrzeżenia poparte są różnymi publikacjami, statystykami itp., choć można odnieść wrażenie, iż czasami są dość jednostronne, np. analizy przemysłu filmowego i mangowego. Cóż, jedno jest pewne o Japonii, to kraj wielu paradoksów. Pozycja ta pozwala na poszerzenie horyzontów o Japończykach, ich kraju i obyczajowości, choć raczej odradzam ją osobom, które ten kraj bezwarunkowo uwielbiają - po lekturze może się to zmienić...

Dociekliwy_Kotek | 2011-08-05
Na półkach: Japonia, Przeczytane

Nie mam pojęcia, jak to się stało, że nie dodałam tej książki wcześniej, skoro to jedna z moich ulubionych pozycji o Japonii - głównie dlatego, że jest kontrowersyjna i zrywa z mitem kraju miłującego piękno, rozkochanego w naturze i kontemplacyjnego, ukazując Japonię z punktu widzenia rzadko wybieranego przez turystów, podróżników i znawców kultury. Kerr z jednakowym znawstwem i wnikliwością analizuje powolną erozję kultury wysokiej, jak i dokonywane przez Japończyków spustoszenia w krajobrazie naturalnym i środowisku. Ciężko jest porzucić obraz Japonii zbudowany na podstawie zbiorowego, stereotypowego wyobrażenia, trudno jest z Kerrem dyskutować, jeśli nie widziało się tego, co on, nie przeżyło w Japonii więcej niż dwa lata - ale na pewno warto przeczytać "Psy i demony", choćby po to, żeby wiedzieć, że są również inne strony Kraju Wschodzącego Słońca, o których mówi się rzadko albo wcale.

IzydoraMakarego | 2013-12-30

Książka odpowiedziała na wiele pytań, które zadawałam sobie podczas pobytu w Japonii, nie tylko dotyczących gospodarki czy funkcjonowania państwa ale przede wszystkim mentalności Japończyków.

To jest dość ambitna publikacja ale warto przeczytać chociażby fragmenty.

Novik | 2015-09-10
Przeczytana: 10 września 2015

Skończyłem czytać. Uśmiałem się setnie z autostrad w kształcie podwójnych pętli, betonowych plaż, niepotrzebnych linii kolejowych, gargantuicznego muzeum z trzema eksponatami w środku, warzywnej poczty lotniczej i będącego matką wszystkich tych komicznych projektów, urzędniczego pasożytnictwa.
Po czym rankiem obudziłem się w kraju dziesiątek akwaparków, stadionów z którymi nie do końca wiadomo co uczynić, pendolino pędzącego z Wrocławia do Warszawy przez Opole oraz Sławomira Nowaka i jego sławnej kolekcji zegarków.
Będzie jednak druga Japonia!

Lila | 2012-10-05

Zaczęłam czytać, nie udało mi się skończyć, musiałam oddać do biblioteki. Ale z pewnością do tej pozycji wrócę.

Aga | 2011-06-28
Przeczytana: 02 lutego 2010