Czwarta epoka

Seria: Biblioteka Japońska
Wydawnictwo: Wilga
Daiyon Kampyōki
Agnieszka A

Ta eksperymentalna powieść autora „Kobiety z wydm” ukazuje relatywizację wartości wykształconych przez cywilizację i skonfrontowanych z prognozą zmiany warunków na Ziemi. Zmiany tak drastycznej, że wprost niewyobrażalnej. Rodzi się pytanie: czy zaakceptować taką przyszłość, czy kurczowo trzymać się wartości zastanych, które tworzą podstawy człowieczeństwa?

Agene | 2014-05-18
Przeczytana: 12 maja 2014

Bardzo nie wiem, co napisać o tej książce - i jestem świadoma, że autorowi bardzo o to chodziło.

Jest coś niesamowicie pociągającego w ascetycznej, japońskiej prozie - szczególnie tej powojennej, która jest jednocześnie tak bliska, i tak daleka, że aż zapiera dech w piersiach. Inne postrzeganie, inny sposób patrzenia na świat, inna wrażliwość - ciśnie się na usta i klawiaturę, ale przecież to cholerne bzdury. Inny jest, owszem, ale sposób wyrazu. Czasem nieco inny kontekst kulturowy, ale zwykle wystarczy minimalna wiedza o japońskiej kulturze, by lektura nie stanowiła problemu.
"Czwarta epoka" jest powieścią uniwersalną. Owszem, pewna wiedza jest potrzebna, jednak bardziej niż zawiłości kulturalne przyda się zerknięcie na datę wydania - 1959 - i uświadomienie sobie, po której stronie barykady znajdowała się Japonia oraz na czym polegała zimna wojna. Zdecydowanie pomoże to w lekturze... przynajmniej na samym początku.
Hitchcock podobno powiedział, że "film powinien zaczynać...

stannirvany | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

第四間氷期 Daiyon kanpyōki, Inter Ice Age 4 (1959)
przeł. Mikołaj Melanowicz

"Człowiek widzi bakterie tylko dzięki mikroskopom. Byłoby jednak błędem twierdzić, iż bakterie w ogóle nie istnieją, tylko dlatego, że są niewidoczne gołym okiem." (str. 10)

"Być może to całkiem naturalne, że komuniści, wtłaczający wszystko w ramy konieczności, nie mają innej przyszłości jak tylko taką, którą można przewidzieć za pomocą maszyny." (str. 12)

"Nie mam pojęcia, na ilu filarach opiera się świat, w każdym razie co najmniej trzy z nich to na pewno ciemnota, niewiedza i głupota." (str. 13-14)

"Mózg na nic by się ludziom nie zdał bez wiedzy i doświadczenia. Pożywieniem dla mózgu jest przede wszystkim doświadczenie." (str. 14)

"W końcu odechciało mi się wszystkiego. Okazuje się, że polityka to coś takiego jak sieć pajęcza - oplątuje nas tym mocniej, im usilniej staramy się z niej wydostać." (str. 20)

"- Czy mamy prawo do tego, co teraz robimy?
- Prawo?
Odwróciłem się sądząc, że Tanomogi żartuje,...

Bartek Biedrzycki | 2017-01-10

"Pierwsza japońska powieść fantastyczna" to dzieło trudne w odbiorze. Mało tam akcji, za to Kobo nadrabia śmiałą wizją i rozmachem, z jakim maluje przyszłość. W tym wszystkim stawia pytania nadal aktualne - przede wszystkim o przyszłość ludzkości w obliczu zmian, jakie dotykają planetę (można spokojnie uogólnić je, nie trzymając się jedynie motywu topnienia lodowców i podnoszenia poziomu oceanów). Rysuje ciekawy sposób radzenia sobie z problemem poprzez sterowaną, przyśpieszoną ewolucję, która wtedy musiała wydawać się pomysłem obrazoburczym i bardzo śmiałym, a obecnie teoretycznie hodowla takich hybryd zaczyna być możliwa.

Najważniejsze jednak jest pytanie o kondycję człowieka - ale nie o jednostkę, lecz o ciągłość trwania ludzkiej kultury i cywilizacji jako zjawiska.

Esotherya | 2016-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2016

Powiem tak: w końcu science fiction, w którym autor nie narzeka na to, jaka przyszłość jest zła, a stara się jedynie przedstawić subiektywny strach człowieka współczesnego przed rewolucyjnymi zmianami, które mają nadejść. Różni bohaterowie reprezentują różne poglądy, z których żaden nie jest przedstawiony jako "ten właściwy". Skłania to czytelnika do refleksji nad pewną dozą tematów tabu. Specjalistą od science fiction nie jestem, ale to zdecydowanie jedna z lepszych pozycji w gatunku, które przyszło mi przeczytać. 9/10

mfx774 | 2017-07-13
Przeczytana: 27 sierpnia 2016
Pipi1906 | 2017-02-11
Przeczytana: 20 maja 2016
Nie tylko Murakami

Obecnie literatura japońska w Polsce często zawężana jest wyłącznie do twórczości Harukiego Murakamiego – pozostali autorzy to głównie margines, pojedyncze tłumaczenia, przypadkowe tytuły. Nasz użytkownik przygotował subiektywny przegląd książek japońskich, które jego zdaniem, zasługują na jak najszybsze tłumaczenie na polski.