Kappa
Japonia, kappy, folklor, horror
kashka

Opowiadanie "Kappy" zawiera sporo elementów autobiograficznych, spośród których motywy choroby umysłowej czy zła dziedziczonego domagają się wyjaśnienia. Akutagawa pod koniec życia cierpiał na rozstrój nerwowy, pogłębiający się szybko i przechodzący w stany bardzo groźne. Depresję pogłębiał jeszcze lęk przed chorobą umysłową, którą - jak przypuszczał - odziedziczył po matce. Lęk ten i przypuszczalnie inne, faktyczne oznaki owej choroby oraz momenty natury moralnej i społecznej doprowadziły pisarza do śmierci samobójczej.

[Mikołaj Melanowicz, "Od tłumacza"]

kroofy | 2012-11-01

Opowieść człowieka wciągniętego do świata wodnych stworzeń Kappa.
Akutagawa zaprezentował w książce podróż po ich niezwykłym świecie, z cywilizacją, która w satyryczny sposób nawiązuje do współczesnej autorowi Japonii. Trochę jak japońska wersja "Podróży Guliwiera" :)
Zgrabnie napisana, nie jest "ciężka" dlatego bardzo szybko się ją czyta. Do tego w wydaniu PIWu świetne ilustracje Jana Młodożeńca sprawiają, że książka jest jeszcze bardziej atrakcyjna.

Patrycja | 2014-01-21
Przeczytana: 20 stycznia 2014

"Kappy" przedstawiają nam świat, cywilizację, a nawet wierzenia tych mistycznych sworzeń. Główny bohater (człowiek), który przez przypadek pożyje z nimi przez dłuższy czas w bardzo dociekliwy sposób wyciąga od kapp wszelkie możliwe na ich temat informacje. Historie, które z nimi przeżywa choć zazwyczaj zabawne, nie raz przepełnić mogą nas grozą i obrzydzeniem.

Opowiadanie na pewno nie powinno ujść uwadze wszystkim zainteresowanych kulturą dalekiego Wschodu.

Ewa | 2015-01-09

Rewelacyjna karykatura naszego życia, relacji między - ludzkich. POLECAM!

stannirvany | 2012-12-16
Przeczytana: 31 stycznia 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

河童 Kappa (1927)
przeł. Mikołaj Melanowicz

"- Wnosząc z tego, co sam mówiłeś, wy przecież w swoim kraju robicie to samo! Wasi synowie z dobrych rodzin sypiają ze swoimi służącymi, a córki - z szoferami. Jak to wytłumaczysz? Jasne, że w ten sposób instynktownie pragną uniknąć złych następstw dziedziczności." (str. 22-23)

"- Myślę, że jestem nadkappą w swoich stosunkach z samiczkami, ale widząc taką scenę z życia rodzinnego, nie mogę powstrzymać się od zazdrości.
- Czy nie sądzisz, że przeczysz sam sobie? (...)
- W każdym bądź razie ich jajecznica jest zdrowsza niż moja wolna miłość." (str. 26-27)

"- Myślę, że życie, jakie pan prowadzi, jest chyba najszczęśliwsze?
Mag powstał z krzesła, chwycił mnie za obie ręce i wzdychając, powiedział:
- Jest rzeczą zupełnie naturalną, że pan nie rozumie tych spraw, gdyż nie jest pan kappą. Lecz ja także chciałbym czasem uciekać przed tymi strasznymi samiczkami." (str. 32)

"- A czyż niektóre dziewczęta z niższych klas w waszym kraju nie...

dxsuinik | 2012-09-18
Przeczytana: 06 września 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Już po pierwszych stronach nie miałam wątpliwości, że autor miał jakieś schorzenie. Chociaż była tylko o wyimaginowanych potworkach to i tak zrobiła na mnie dość duże wrażenie.

sartoriu | 2016-12-04
Asmita | 2016-11-17