83-06-01334-4
literatura piękna
kashka

Opowieści niesamowite z prozy japońskiej. Wybór, przekład i przypisy: Blanka Yonekawa 1. Koizumi Yakumo, Przygoda kupca 2. Koizumi Yakumo, Opowieść przy wtórze lutni 3. Koizumi Yakumo, Zdrowy rozsądek 4. Koizumi Yakumo, Podstęp 5. Koizumi Yakumo, Na dnie czarki 6. Izumi Kyōka, Świątobliwy bonza z góry Kōya 7. Izumi Kyōka, Nocny połów 8. Akutagawa Ryūnosuke, Piekieł wizerunek niezwykły...

Opowieści niesamowite z prozy japońskiej.
Wybór, przekład i przypisy: Blanka Yonekawa
1. Koizumi Yakumo, Przygoda kupca
2. Koizumi Yakumo, Opowieść przy wtórze lutni
3. Koizumi Yakumo, Zdrowy rozsądek
4. Koizumi Yakumo, Podstęp
5. Koizumi Yakumo, Na dnie czarki
6. Izumi Kyōka, Świątobliwy bonza z góry Kōya
7. Izumi Kyōka, Nocny połów
8. Akutagawa Ryūnosuke, Piekieł wizerunek niezwykły
17. Fukazawa Shichiro, Ballada o Narayamie
18. Endō Shūsaku, Pająk
19. Nosaka Akiyuki, Bluszcz cmentarny na Przełęczy Kościotrupa
20. Yūki Shōji, Samotny kruk

Płaszczyzna wokół, której obracają się te krótkie historie, jest niczym innym niż działem problematyki współczesnej, sięgającej źródła już u schyłku średniowiecza aż po XX wiek. W książce ujęto tematykę odmienności, samotności, zezwierzęcenia (w sposób dosłowny i przenośny), ludobójstwa, sadomanii, tortur, kazirodztwa, walki człowieka z otaczającą go naturą.

Nowele zawarte w tomie są bardzo różnorodne pod względem stylistycznym, ale i u podnóży warstw psychologicznych. Reprezentują one bardzo odmienne poglądy autorów na etykę moralną, przejawiające się w charakterystyce bohaterów opowiadań. Każdy z twórców postarał się nakreślić w nich co jest przedmiotem jego rozważań, co się dla niego liczy.

Trudno określić jednoznacznie gatunek nowelek; wśród najpopularniejszych do jakich można je przydzielić, nadmienić z pewnością trzeba literaturę grozy, realizm magiczny, czy też egzystencjalizm, tyczący się jednak jedynie przedostatniej historii (ukłon w stronę Nosaki Akiyuki). Utwór...

Blackheart009 | 2015-02-16
Na półkach: Przeczytane, Japonia

Opowiadania są dobre,niektóre bardzo dobre.Nigdy jakoś nie interesowałam się tak bardzo japońską literaturą,ale po przeczytaniu Murakamiego którego zostałam ostatnio oddaną fanką,postanowiłam zapoznać się z innymi klasykami japońskiej literatury.Nie żałuje,opowiadania są bardzo specyficzne,mroczne,często zaskakujące.Miłej lektury.

stannirvany | 2012-11-22
Przeczytana: 06 marca 2014

przeł. Blanka Yonekawa

1. Koizumi Yakumo (Lafcadio Hearn) - Przygoda kupca, 狢 Mujina
2. Koizumi Yakumo (Lafcadio Hearn) - Opowieść przy wtórze lutni, 耳なし芳一 Mimi-nashi Hōichi, Hoichi the Earless
3. Koizumi Yakumo (Lafcadio Hearn) - Zdrowy rozsądek, 常識 Jōshiki
4. Koizumi Yakumo (Lafcadio Hearn) - Podstęp, 謀 Hakarigoto
5. Koizumi Yakumo (Lafcadio Hearn) - Na dnie czarki, 茶碗の中 Chawan no naka
6. Izumi Kyōka - Świątobliwy bonza z góry Kōya, 高野聖 Kōya hijiri (1900)
7. Izumi Kyōka - Nocny połów, 夜釣り Yozuri
8. Akutagawa Ryūnosuke - Piekieł wizerunek niezwykły, 地獄変 Jigokuhen, Hell Screen (1918)
9. Nakajima Atsushi - W górach przy księżycu, 山月記 Sangetsuki (1942)
10. Tanizaki Jun'ichirō - Szkaradne oblicze, 人面瘡 Jinmensō
11. Tanizaki Jun'ichirō - Królestwo w miniaturze, 小さな王国 Chisana ōkoku (1918)
12. Kawabata Yasunari - Pieśń liryczna, 叙情歌 Jojōka, Lyric Poem

"Ja wierzę, że we wspomnieniu jest piękno. Nad pokojem znajduje się cieplarnia, od ciężkich oddechów kilku zamyślonych kobiet jeszcze...

Karodziejka | 2011-02-26
Przeczytana: 26 lutego 2011

Antologie tym się charakteryzują, że opowiadania w nich zawierane zwykle są na różnych poziomach i w różnych klimatach, przez co trudno takim dziełom wystawiać ocenę za całość.

Większość opowiadań z tego zbioru łączy klimat Japonii, co na pewno dla wielu czytelników będzie dużym plusem, tak, jak było to i dla mnie.

Do gustu szczególnie przypadły mi pierwsze opowiadania, autorstwa Yakumo Koizumi, w których zostawione zostało duże pole dla wyobraźni czytelnika zarysowując jedynie historię, co sobie cenię bardziej, niż szczegółowe opisy makabrycznych przeżyć bohatera.

Nie wszystkie z opowiadań można zaliczyć do niesamowitych w znaczeniu fantastycznych. Tu przede wszystkim trzeba by wymienić "Piekieł wizerunek niezwykły" czy tytułową "Balladę o Narayamie". Pierwsze z nich przejmuje pytaniem, jak wiele można poświęcić dla sztuki, drugie dla rodziny, by szczęśliwej im się żyło w biednej wiosce, która nie może wyżywić zbyt wielu mieszkańców jednocześnie. Szczególnie to drugie...

Liluna | 2013-12-05

Niesamowicie klimatyczne opowiadania grozy z elementami nadnaturalnymi. Lecz od czasu do czasu okaże się, że to nie wrogie ludziom istoty przestraszą najbardziej. Czasem to człowiek staje się najbardziej przerażający.

Większość opowiadań upływa wręcz spokojnie, niemal melancholijnie, i dopiero z czasem orientujemy się jak bardzo przeczytane słowa wywołały w nas niepokój. Chociaż podejrzewam, że aby wczuć się w ten specyficzny rodzaj grozy trzeba posiadać na starcie pewną dozę wrażliwości.

Polecam nocne czytanie lub (jeszcze lepiej) przesłuchanie na słuchawkach audiobooka również późną porą.

fdsm | 2013-08-06

Książka dla miłośników literatury japońskiej. Warto ją znać :)

książek: 2037
Justyna | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Dziwne, często groteskowe, niepokojące, bardzo japońskie.

Natalia | 2014-01-26
Przeczytana: 01 stycznia 2013

Niesamowite historie, fantastyczne, magiczne, czasem mroczne i nieprawdopodobne. Dziwaczne! Proza japońska ma w sobie wiele dziwactw: duchy, zjawy, potwory, przybysze z innych światów, postaci o nieludzkich kształtach. A wszystko osadzone w czasach panowania cesarzy, nawiązujące do japońskich legend.

Severyn | 2011-09-03
Przeczytana: 02 września 2011

Powyższy zbiorek kipi tym rodzajem japońskości, za którą reszta świata kocha Japonię.

Piratka | 2018-09-22

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Przeczytałam u schyłku podstawówki.
Część opowiadań była bardziej udziwniona niż potrzeba, tak, iż nie pojęłam, o co w nich chodziło. Część zaś w miarę jasna, choć i tak dziwna.
Np. o samuraju, który kazał ściąć zbója.
Zbój odgraża się: jeśli to zrobisz, o panie, pożałujesz!
A samuraj: a czemuż to?
Zbój: potrafię się zemścić zza grobu.
Samuraj: udowodnij to!
Zbój: a jak?
Samuraj: niech twoja ścięta głowa chwyci ten kamień zębami.
Zbój: zrobię to, a wtedy pożałujesz!
I jak powiedział, tak zrobił. Wszyscy się zlękli, jeden samuraj rzekł: ale naiwniak, jedyne, o czym myślał ginąc, to przekonać mnie, że nawet po śmierci potrafi to zrobić, lecz tym samym wyczerpał swoje siły i już nikomu nie zaszkodzi.
Czy o butnym artyście, który na zlecenie Kogoś Tam Ważnego (po japońsku chyba ktoś taki nazywa się "daimyō") miał namalować piekło. Aby obraz był przekonujący, malarz zażądał pokazu tortur na żywo i tak dalej. Trudno powiedzieć, który był bardziej szurnięty, twórca obrazu czy klient....