Schody Aniołów

Tłumaczenie: Jarosław Cieśla
Cykl: Harry Bosch (tom 6)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Angels Flight
Lilly_

U stóp Schodów Aniołów w tajemniczych okolicznościach ginie Howard Elias - prawnik, który wsławił się oskarżeniem policji z Los Angeles o rasizm i brutalne metody działania. Śledztwo prowadzi detektyw Harry Bosch; doskonale zdaje sobie sprawę, że głównymi podejrzanymi muszą być jego koledzy po fachu. W miarę postępów dochodzenia odsłania się jednak prawda znacznie głębsza, bardziej skomplikowana i dużo bardziej niepokojąca - co gorsza, z biegiem czasu Bosch nabiera przeświadczenia, że stał się marionetką poruszaną przez bezwzględnego lalkarza, oraz że tak naprawdę nikomu oprócz niego nie zależy na wyjaśnieniu tajemnicy.

gwiazdka | 2016-08-31
Na półkach: Rok 2016, Przeczytane
Przeczytana: 31 sierpnia 2016

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu „Schodów Aniołów” to irytacja na nie związany z treścią i niedokładnie przetłumaczony tytuł polskiej wersji książki. Ale to mało ważne, uwaga n marginesie. Ważna jest treść tego kryminału i sposób jego napisania czyli cała atmosfera towarzysząca podczas lektury. Tym razem jeden wątek rozrasta się, dzieli na kilka, żeby pod koniec ślicznie spleść się jak warkocz w jedną spójną całość. Connelly mocno zamącił, ale potrafił panować nad kolejnością wydarzeń i swoimi bohaterami więc wszystko jest spójne i logiczne. No i mało przewidywalne, nawet jeśli czytelnik odgadnie mały fragment wydarzeń, zostanie zaskoczony kolejnym meandrem sprawy. Bardzo dobra literatura z zakresu kryminału. Jak dla mnie tylko zabrakło więcej wiadomości z prywatnego życia Boscha i w efekcie nie wszystko potrafię do końca zrozumieć. Poza tym mistrzowska powieść w zakresie swojego gatunku.

Agata | 2016-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2016

Angel's Flight, Schody Aniołów to kolejka linowa w sercu Los Angeles, działająca od ponad 100 lat. W jednym z wagonów zostają znalezione zwłoki czarnoskórego prawnika, który sławę i pieniądze zyskał dzięki pozwom przeciwko policji, oskarżając ją o rasizm i brutalność i wywalczając dla swoich klientów odszkodowania w szeroko relacjonowanych przez media procesach. Śledztwo prowadzi Harry Bosch, borykający się z problemami osobistymi: wkrótce po ślubie jego żona Elisabeth (ponownie) pada w szpony hazardu i bez przerwy przesiaduje w kasynach. Wiele wskazuje na to, że mordercą prawnika jest policjant - nie ułatwia to Harry'emu dochodzenia. Giną dowody, wszyscy kłamią, a szefostwo najchętniej zamiotłoby sprawę pod dywan. Nie pozwolą na to jednak mieszkańcy murzyńskich i latynoskich gett - dla nich zmarły był idolem. W mieście wybuchają zamieszki...

MonikaK | 2017-01-12
Przeczytana: 11 stycznia 2017

Nienajgorszy kryminał, czytałam jednak lepsze. Akcja idzie do przodu dość powoli, a mordercę chcemy poznać ze zwykłej ciekawości, nie z powodu napięcia, jakie powinien zbudować autor. Książkę dokończyłam, bo nigdy nie odkładam niedokończonych książek, ale bez żalu, że to już koniec.

Lilly_ | 2010-09-04
Przeczytana: 24 kwietnia 2010

Bardzo dobra powieść sensacyjno-kryminalna. Jedna z wielu, której bohaterem jest inteligentny detektyw Harry Bosch, dobrze się czyta, nawet jeśli nie znamy poprzednich części.
Mamy brutalne podwójne morderstwo i błyskotliwego detektywa, który próbuje poukładać kompletnie nie pasujące do siebie części układanki.
Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym bardziej wszystko okazuje się skomplikowane. W sprawę zostaje włączone FBI a
o morderstwo zostaje oskarżony, były przyjaciel Boscha. Chociaż wiele wskazuje na jego winę, Harry wierzy, że to nie Frank zamordował z zimną krwią dwie osoby.
Śledztwo niespodziewanie zmienia kierunek, na jaw wychodzą kolejne brudy, ale okazuj się, że pewne bardzo wysoko postawione osoby wcale nie są zainteresowane prawdziwym mordercą.
Przyjaciel Boscha, doskonale nadaje się na tzw. kozła ofiarnego.
Czy detektyw Bosch odnajdzie prawdziwego mordercę? A może zdecyduje się poświęcić byłego przyjaciela?

Bogdanek66 | 2013-11-24

Początek czytania....24/11/2013r