Schody Aniołów

Okładka książki Schody Aniołów
Michael Connelly Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Harry Bosch (tom 6) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Data 1. wydania:
2012-05-02
Jarosław Cieśla
literatura amerykańska zbrodnia

Bardzo dobra część. Może nawet jedna z lepszych dotychczas. Tradycyjnie. Powolny kryminał. W stylu jak dotychczas.

Bardzo dobra. I nie chodzi wcale o rozwiązanie zagadki a raczej o nastrój w jaki wprowadza nas opowieść.

Mimo całej mojej sympatii Do Harry;ego tym razem nie mogę dać siódemki.
Ewidentnie słabsza część. Za dużo zwrotów akcji, które nie wnoszą nic wartościowego do fabuły. Troszkę, jakby Autorowi zabrakło pomysłów, ale na siłę chciał zaskoczyć czytelnika.
Harry jak zwykle w kontrze do prawie wszystkich, ale do tego jesteśmy już przyzwyczajeni. Biedny ten Harry, że szefowie tak go nie doceniają.

Czytałam tę książkę miesiąc temu i nie pamiętam kto zabił. Tyle w temacie.

Mimo całej mojej sympatii Do Harry;ego tym razem nie mogę dać siódemki.

Nienajgorszy kryminał, czytałam jednak lepsze. Akcja idzie do przodu dość powoli, a mordercę chcemy poznać ze zwykłej ciekawości, nie z powodu napięcia, jakie powinien zbudować autor. Książkę dokończyłam, bo nigdy nie odkładam niedokończonych książek, ale bez żalu, że to już koniec.

Pierwsze wrażenie po przeczytaniu „Schodów Aniołów” to irytacja na nie związany z treścią i niedokładnie przetłumaczony tytuł polskiej wersji książki. Ale to mało ważne, uwaga n marginesie. Ważna jest treść tego kryminału i sposób jego napisania czyli cała atmosfera towarzysząca podczas lektury. Tym razem jeden wątek rozrasta się, dzieli na kilka, żeby pod koniec ślicznie spleść się jak warkocz w jedną spójną całość. Connelly mocno zamącił, ale potrafił panować nad kolejnością wydarzeń i swoimi bohaterami więc wszystko jest spójne i logiczne. No i mało przewidywalne, nawet jeśli czytelnik odgadnie mały fragment wydarzeń, zostanie zaskoczony kolejnym meandrem sprawy. Bardzo dobra literatura z zakresu kryminału. Jak dla mnie tylko zabrakło więcej wiadomości z prywatnego życia Boscha i w efekcie nie wszystko potrafię do końca zrozumieć. Poza tym mistrzowska powieść w zakresie swojego gatunku.

Angel's Flight, Schody Aniołów to kolejka linowa w sercu Los Angeles, działająca od ponad 100 lat. W jednym z wagonów zostają znalezione zwłoki czarnoskórego prawnika, który sławę i pieniądze zyskał dzięki pozwom przeciwko policji, oskarżając ją o rasizm i brutalność i wywalczając dla swoich klientów odszkodowania w szeroko relacjonowanych przez media procesach. Śledztwo prowadzi Harry Bosch, borykający się z problemami osobistymi: wkrótce po ślubie jego żona Elisabeth (ponownie) pada w szpony hazardu i bez przerwy przesiaduje w kasynach. Wiele wskazuje na to, że mordercą prawnika jest policjant - nie ułatwia to Harry'emu dochodzenia. Giną dowody, wszyscy kłamią, a szefostwo najchętniej zamiotłoby sprawę pod dywan. Nie pozwolą na to jednak mieszkańcy murzyńskich i latynoskich gett - dla nich zmarły był idolem. W mieście wybuchają zamieszki...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Początek czytania....24/11/2013r
Koniec czytania......11/o3/2014r.

Początek czytania....24/11/2013r
Koniec czytania......11/o3/2014r.

Bardzo dobra powieść sensacyjno-kryminalna. Jedna z wielu, której bohaterem jest inteligentny detektyw Harry Bosch, dobrze się czyta, nawet jeśli nie znamy poprzednich części.
Mamy brutalne podwójne morderstwo i błyskotliwego detektywa, który próbuje poukładać kompletnie nie pasujące do siebie części układanki.
Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym bardziej wszystko okazuje się skomplikowane. W sprawę zostaje włączone FBI a
o morderstwo zostaje oskarżony, były przyjaciel Boscha. Chociaż wiele wskazuje na jego winę, Harry wierzy, że to nie Frank zamordował z zimną krwią dwie osoby.
Śledztwo niespodziewanie zmienia kierunek, na jaw wychodzą kolejne brudy, ale okazuj się, że pewne bardzo wysoko postawione osoby wcale nie są zainteresowane prawdziwym mordercą.
Przyjaciel Boscha, doskonale nadaje się na tzw. kozła ofiarnego.
Czy detektyw Bosch odnajdzie prawdziwego mordercę? A może zdecyduje się poświęcić byłego przyjaciela?

Im bardziej zagłębia się w sprawę, tym bardziej wszystko...

Dodaj cytat z książki Schody Aniołów