Czarne dziury i wszechświaty niemowlęce oraz inne eseje

Tłumaczenie: Piotr Haski
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Black Holes and Baby Universes and Other Essays
83-7150-256-7
Agnieszka

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do ′tańca geometrii′, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Jest to zbiór esejów, w których Stephen Hawking...

Jest to zbiór esejów, w których Stephen Hawking przedstawia swoje wnikliwe rozważania na temat szeroko pojętego życia oraz początku i losu wszechświata. Niezależnie od tego, czy wspomina czasy przedszkolne, opisuje przeżycia związane z chorobą, czy też analizuje powstawanie czarnych dziur, zawsze polemizuje z poglądami tych, którzy uważają, ze tylko naukowcy mogą zrozumieć naukę. Jego niezwykle błyskotliwy i przejrzysty styl sprawia, że abstrakcyjne zagadnienia astrofizyki teoretycznej wydają się proste i łatwe.

deprywacja | 2015-03-11

Trzeba oddać Hawkingowi, że stara się pisać o fizyce najprzystępniej jak się da, choć niestety obawiam się, że mimo jego wysiłków nadal mam poważne problemy z ogarnięciem niektórych rzeczy. Nie chodzi o ogólne koncepcje, ale raczej o szczegóły, gdy tylko próbuje je eksplorować.

Książeczka ma niecałe 150 stron, pierwsze 50 wejdzie bez problemu każdemu, kto choć trochę ogarnia współczesną naukę - Hawking i tak pisze tu głównie o sobie. Potem zaczynają się schody, by w kilku ostatnich esejach dać troszkę odpocząć i opisać koncepcje wszechświatów niemowlęcych we względnie prosty sposób.

Cóż, jeszcze kilka takich pozycji i dam się przekonać, że rozumiem zasadę nieoznaczoności... :)

Kosa | 2014-07-12
Przeczytana: lipiec 2014

Czytało się szybko i dobrze. Nie można jednak nie ulec wrażeniu, że książka złożona jest naprędce z esejów i wystąpień przypadkowych. Bez dalszej obróbki. Wiele rzeczy się duplikuje. Wyjaśniona w ten sam sposób, jednozdaniowo, zasada nieoznaczności Heisenberga pojawia się w co drugim z nich.

ToJa | 2016-12-01
Przeczytana: marzec 2012