Black Holes and Baby Universes and Other Essays
83-7150-256-7
Agnieszka

Autor przedstawia idee prezentujące najnowsze odkrycia w dziedzinie badania wszechświata. Autor wykracza poza teorię względności, mechanikę kwantową i wielki wybuch, aby sięgnąć do ′tańca geometrii′, który doprowadził do powstania wszechświata, krainy zjawiskowych zdarzeń fizyki cząstek elementarnych, w której materia zderza się z antymaterią. Jest to zbiór esejów, w których Stephen Hawking...

Jest to zbiór esejów, w których Stephen Hawking przedstawia swoje wnikliwe rozważania na temat szeroko pojętego życia oraz początku i losu wszechświata. Niezależnie od tego, czy wspomina czasy przedszkolne, opisuje przeżycia związane z chorobą, czy też analizuje powstawanie czarnych dziur, zawsze polemizuje z poglądami tych, którzy uważają, ze tylko naukowcy mogą zrozumieć naukę. Jego niezwykle błyskotliwy i przejrzysty styl sprawia, że abstrakcyjne zagadnienia astrofizyki teoretycznej wydają się proste i łatwe.

deprywacja | 2015-03-11

Trzeba oddać Hawkingowi, że stara się pisać o fizyce najprzystępniej jak się da, choć niestety obawiam się, że mimo jego wysiłków nadal mam poważne problemy z ogarnięciem niektórych rzeczy. Nie chodzi o ogólne koncepcje, ale raczej o szczegóły, gdy tylko próbuje je eksplorować.

Książeczka ma niecałe 150 stron, pierwsze 50 wejdzie bez problemu każdemu, kto choć trochę ogarnia współczesną naukę - Hawking i tak pisze tu głównie o sobie. Potem zaczynają się schody, by w kilku ostatnich esejach dać troszkę odpocząć i opisać koncepcje wszechświatów niemowlęcych we względnie prosty sposób.

Cóż, jeszcze kilka takich pozycji i dam się przekonać, że rozumiem zasadę nieoznaczoności... :)

Paweł Panfil | 2017-04-24
Przeczytana: 24 kwietnia 2017

"Czarne dziury..." to zbiór esejów i przemówień, które Hawking wygłaszał na różnych uniwersytetach na przestrzeni lat. Najczęściej zwracał się do ludzi takich jak ja, którzy nie siedzą w zagadnieniach fizyki teoretycznej i tłumaczył teorie ostatniego stulecia oraz to czym sam się zajmuje. Jedno z przemówień było skierowane do studentów z branży i w tym, przyznaję, zgubiłem się bez problemu.

Książkę Hawkinga czyta się jednak szybko i sprawnie, a przez to, że w kilku esejach zagadnienia się powtarzają można nauczyć się i utrwalić sobie killa rzeczy jak na przykład teorię nieoznaczoności, czy zrozumieć ideę czarnej dziury.

Przyjemna odskocznia od beletrystyki, która nie jest za bardzo "hard science", żeby przeciętny czytelnik nie dał rady jej zrozumieć.

Kosa | 2014-07-12
Przeczytana: lipiec 2014

Czytało się szybko i dobrze. Nie można jednak nie ulec wrażeniu, że książka złożona jest naprędce z esejów i wystąpień przypadkowych. Bez dalszej obróbki. Wiele rzeczy się duplikuje. Wyjaśniona w ten sam sposób, jednozdaniowo, zasada nieoznaczności Heisenberga pojawia się w co drugim z nich.

famfaramfa | 2018-07-31
Przeczytana: 09 sierpnia 2018