Pink Floyd. Moje wspomnienia

Wydawnictwo: InRock
muzyka, rock, zespoły rockowe
joly_fh

Pink Floyd to jedna z najbardziej twórczych, cieszących się największym powodzeniem i najdłużej występujących grup rockowych na świecie. Książka "Pink Floyd. Moje wspomnienia" jest pierwszym, napisanym przez członka zespołu spojrzeniem na dzieje Pink Floyd od wewnątrz. Nick Mason jest jedynym członkiem Floydów, grającym w grupie przez cały jej okres istnienia. Z miejsca, jakie zajmuje za bębnami, obserwował każdy etap działalności zespołu. Występował z Pink Floyd, gdy grupa należała do ulubionych orkiestr londyńskiego podziemia pod koniec lat sześćdziesiątych XX wieku. Widział rozpad osobowości i odejście Syda Barretta. Tworzył klasyczne brzmienie Pink Floyd. Cieszył się wraz z innymi światowym powodzeniem albumu "Dark Side Of The Moon". Był świadkiem narastania napięć i problemów w zespole, pogłębiania się przepaści między Rogerem Watersem a resztą grupy. Wraz z Davidem Gilmourem postawił wszystko na jedną kartę i kontynuował działalność Pink Floyd. Pisząc "Moje wspomnienia" Nick Mason korzystał z własnych wspomnień i zgromadzonej przez lata dokumentacji, nie zaniedbując przy tym reminiscencji i przemyśleń czołowych postaci, związanych z najbardziej błyskotliwą i kreatywną grupą rockową na świecie. Obszerne archiwum Masona, zawierające nigdy nie publikowane wcześniej zdjęcia i materiały graficzne, znalazło właściwe miejsce na kartach tej publikacji. Opowieść zamyka jego własne kalendarium dziejów Pink Floyd.
O autorze: Nick Mason urodził się w Birmingham w roku 1944. Jest najbardziej znany jako perkusista Pink Floyd. Inną z jego namiętności są wyścigi samochodowe. Często bierze udział w wyścigach, siadając za kierownicą aut historycznych i najnowszych. Pięciokrotnie startował w dwudziestoczterogodzinnym wyścigu Le Mans. W roku 1998, wspólnie z Markiem Halesem, napisał książkę zatytułowaną "Into The Red" i poświęconą dwudziestu jeden samochodom z jego kolekcji klasycznych aut wyścigowych. Artykuły Nicka Masona ukazywały się w "Tatle", "Ritz", "Ampersand", "The Independent", "Autosport", "Classic Cars", "Red Line" i "Cars for the Connoisseur".

źródło opisu: Wydawnictwo In Rock, 2013

źródło okładki: www.inrock.pl

buziaczek197 | 2019-06-02
Przeczytana: czerwiec 2019

Książka choć posiada tyle stron, że nie chciałam jakoś jej ruszać okazała się rewelacyjna! Pod każdym względem jest tak napisana, że czyta się z przyjemnością, nie ma ani grama ciężkiej biografii, że trudno przez nią przejść. Wspomnienia jednego z muzyków Pin Floyd są myślę kwintesencją zespołu. Nie ma tutaj pokazanego żadnego złego słowa na któregoś z muzyków. Jako zespół nie mieli łatwo, zwłaszcza na początku, ale powiem szczerze, że jest to książka dla każdego nawet jak nie jest się fanem zespołu. Ja bardzo lubię, ale piosenka znana " Another Brick In The Wall" jest genialna. Nie było wtedy takich sprzętów jak są teraz wszystko było na żywo nagrywane, okładki na płyty to zdjęcia. I właśnie zdjęcia w tej książce są świetne ukazują wszystko. POLECAM !!!

Pawliq88 | 2019-05-16

Dobra dla uzupełnienia wiedzy, natomiast na początek lepiej sięgnąć do pozycji Wiesława Weissa lub Marka Blake'a, które są zdecydowanie bardziej rzetelnymi opracowaniami całości tematu. Z drugiej strony u Masona mamy opowieść niejako z ,,pierwszej ręki". Autor oczywiście sam uczestniczył w wydarzeniach więc powiedzmy, że wie najlepiej? No właśnie nie do końca pasuje mi jego subiektywne spojrzenie. Książka nazywa się ,, Moje wspomnienia" i jest to trafny tytuł jako, że nie powinna konkurować z wymienionymi przeze mnie wyżej tytułami. Można ją przeczytać co nie zmienia faktu, że jest chyba jedną ze słabszych pozycji dokumentujących floydowską sagę.

| 2019-01-28
Przeczytana: 2018 rok

Autor ukazuje w niej wszystkie fakty, także te nieznane, od czasów studiów aż do wznowienia działalności w 2005 roku. Moim ulubionym momentem w biografii jest wymyślenie okładki do Atom Heart Mother. Nick Mason pisze, że gdy wytwórnia dowiedziała się, jakie zdjęcie ma promować okładkę następnej płyty, wszyscy złapali się za głowę, nikt nie chciał się zgodzić i trudno się temu dziwić. Wyobraźcie sobie absurd tej sytuacji, gdy poważany zespół na angielskim rynku wydaje album z taką okładką... Jednak doszło to do skutku i pokazuje to jak bardzo członkowie Pink Floyd byli pewni siebie i tego co chcą osiągnąć. Wszystko co robili w trakcie całej swojej kariery miało swoje niebanalne uzasadnienie. Książka ta ma bardzo dużą wartość nie tylko ze względu na treść, ale także zdjęcia, których próżno dziś szukać w internecie.

romero | 2018-05-06
Przeczytana: 06 maja 2018

Zazwyczaj poznajemy jedynie ostateczne dzieło danego twórcy, czy zespołu. A przecież jest ono wynikiem wielu działań i zabiegów, które czasami trwają całe lata, choćby rejestracja nagrania trwała zaledwie kilka tygodni. Tym razem mamy wspaniałą okazję zajrzeć do kuchni jednego z największych zespołów rockowych w historii, poznać inspiracje, metody działania i wewnętrzne nastroje panujące w grupie. A przy tym wszystko to podane z fantastycznym luzem i dystansem, nawet tam, gdzie autor porusza trudne dla niego tematy, gdy na przykład bywał pozbawiany tantiem, ponieważ ktoś inny uznał, iż wkład perkusisty w końcowy kształt płyty jest znikomy.
Kopalnia wiedzy o sposobie funkcjonowania wielkich kapel, przynajmniej na rynku anglosaskim. A także po części odpowiedź, skąd wzięło się tak unikalne brzmienie Pink Floyd.

Michał | 2018-04-29
Przeczytana: 2013 rok

Pink Floyd od środka. Obowiązkowe dla fanów. Niezdecydowanych również zachęcam - błyskotliwy humor Masona i kolorowe dekady lat 60. i 70.

paralos | 2018-02-09

Nick Mason, perkusista Pink Floyd, może nie wszystko pamięta, ale jednak jest tym, który uczestniczył we wszystkich etapach działalności zespołu. Jego wspomnienia to dla fana pozycja bezcenna, nieporównywalna z żadną inną. Można jedynie żałować, że nie doczekaliśmy się podobnych książek napisanych przez Rogera Watersa i Davida Gilmoura, bo na pewno mieliby dużo więcej do powiedzenia na temat tego, jak toczyły się losy Pink Floyd i jak powstawały kolejne płyty zespołu (chociaż Gilmour nie grał na pierwszej, a Waters na ostatnich).

Paweł Ćwikła | 2017-04-14
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Moim zdaniem książka jest napisana "od serca". Czuć, że autor jest emocjonalnie związany z opisywanymi wydarzeniami. Dzięki temu przeczytanie tej książki było dla mnie dużo większym przeżyciem niż w przypadku innych biografii zespołu.

jkulig | 2017-03-28

Historia Pink Floyd opisana przez perkusistę zespołu. A więc z jednej strony rzecz bardzo ciekawa, bo opowiedziana przez kogoś, kto widział to od środka. Z drugiej trochę rozczarowująca, bo jednak Nick Mason nie miał takiego wkładu w dorobek grupy jak pozostali i chyba nie zawsze uczestniczył w decyzjach, w procesie twórczym i tak dalej. Takie w każdym razie wrażenie sprawia lektura. Dla fana to oczywiście pozycja obowiązkowa, ale wolałbym przeczytać wspomnienia Watersa czy Gilmoura.

pocahontas_88 | 2017-03-22
Przeczytana: 20 marca 2017

Mason zabiera nas w podróż do przeszłości. Książka na prawdę godna polecenia, okraszona wieloma ciekawymi historiami i fotografiami. Dla mnie jednak momentami "dość ciężka".

Hubert | 2016-11-01
Przeczytana: 31 października 2016

Każdy fan zespołu bezwarunkowo powinien zaopatrzyć się w tę książkę. Luźne, z dystansem i lekkim humorem wspomnienia snute przez jego perkusistę przypadły mi do gustu, ale jednak jeszcze bardziej spodobały mi się setki ilustracji - dosłownie na każdej stronie podziwiać możemy unikalne fotografie (każda opisana) członków zespołu w różnych fazach jego istnienia oraz rozlicznych współpracowników.

I nawet jeżeli ktoś zna historię zespołu, to ponowne przemknięcie od zawiązania grupy do koncertu Live8 to znakomity pretekst do spotkania z gigantami artystycznego rocka i ponownego przesłuchania płyt, o których powstaniu i nagraniu tak szczegółowo opowiada autor.