Teoria kwantowa nie gryzie

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Quantum theory cannot hurt you
978-83-7506-338-7
yokopoko

Marcus Chown zaprasza nas do świata nowoczesnej fizyki. Prowadzeni przez wykwalifikowanego i zdolnego przewodnika, obserwujemy z bezpiecznej odległości najbardziej niewiarygodne zjawiska wszechświata. W końcu poskromione, zarówno mechanika kwantowa jak i teoria względności stopniowo tracą swoje groźne oblicze i mogą wreszcie stać się zrozumiałe - i w pełni docenione - przez każdego.

• Przepisy na miłość i zbrodnię
  • Aż po grób
  • Droga do domu
  • Mężczyźni z różowym trójkątem
  • Mniej złości, więcej miłości
  • Koniec warty
  • Przekonaj mnie, że to ty
  • Tajemniczy brat
  • Wstyd
  • Twoim śladem
  • Ojciec '44
  • Dziewczyna z Bostonu
Przepisy na miłość i zbrodnię
Sally Andrew

7,85 (13 ocen i opinii)
Koniec warty
Stephen King

7,06 (434 ocen i opinii)
Przekonaj mnie, że to ty
Anna Karpińska

Dziewczyna z Bostonu
Anita Diamant

7 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
kajon | 2010-08-05
Przeczytana: luty 2010

Świetna książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Jak czytałem to wszystko wydawało się takie proste, zrozumiałe i logiczne. Co prawda po tygodniu już nie potrafiłem powtórzyć, ale rozumieć teorie kwantową oraz Einsteina choć przez chwilę -> bezcenne. Zamierzam czytać raz na rok.

książek: 2082

Od lat fascynuje mnie fizyka kwantowa i astrofizyka,ale oczywiście na poziomie calkowitego dyletanta,ponieważ umysł mój nie ogarnia niczego co związane jest z liczbami i różnorakimi równaniami.Szukam więc książek traktujących te tematy czysto teoretycznie,tłumaczących te zawiłe i niezwykłe sprawy na "chłopski rozum".Taka właśnie jet ta pozycja,sprawia ,że przybliżam się troszeczkę do ogarnięcia takich pojęć jak bozon ,spin,antymaateria itp.
Książka ta sprawiła,że czuję niedosyt wiedzy ,chcę jeszcze,liznełam trochę czegoś co jest do nie ogrnięcia rozumem,ale muszę choć troszkę pojąć tajemnice mikrokosmosu.

Tymomateusz | 2010-08-31
Na półkach: Ścisłe, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Książka napisana maksymalnie prostym językiem, wręcz momentami łopatologicznie. Jak ktoś siedzi mniej więcej w temacie - niczego nowego się nie dowie. Czytając ją odnosiłem wrażenie, że dużą część metafor już skądś znam. Z Hawkinga chociażby. Jako przypomnienie całkiem przyjemna.

Vincent | 2015-11-04

Teorie fizyczne, przedstawione w sposób chyba najprostrzy z możliwych. Książka nie zawiera w ogóle obliczeń matematycznych.
Temat książki dotyczy najmniejszych cząstek we wszechświecie, niedostrzegalnych gołym okiem, a nawet i klasycznym mikorskopem. Cząstek, które stanowią funtament budowy nas samych i całego wszechświata. Poruszono również problem różnego typu odziaływań. Szczególnie ciekawie przedstawiono teorie Einsteina oraz ich wpływ na postrzeganie świata. Nie brakuje przy tym kilku ciekawych przemyśleń z jego życia i nie tylko. Można dowiedzieć się jak to jest, że światło jest najszybsze, a jednocześnie prędkość z jaką się porusza jest niezmienna. Nawet gdy zbliża się w jego stronę np. obiekt.
Świetna książka dla osób, którze mają problemy ze zrozumieniem fizyki, operując na wzorach i obliczeniach. Również dla tych, którzy po prostu nie chcą się w to zagłębiać, a jednocześnie interesuje ich świat atomów, elektronów, fotonów czy różnych oddziaływań, jak np. grawitacja.

Wg jednej z recenzji - 'teoria kwantowa naprawdę nie gryzie... tylko lekko podszczypuje'. ;D
Bardzo dobra książka, chociaż jak dla fizyka pozostawia pewien niedosyt po przeczytaniu. ;) (za mało i zbyt pobieżnie) Mimo to - polecam! :)

Don_Mrozini | 2014-04-19

Bardzo dobra książka popularnonaukowa, która przybliża to co wydaje się być tak zwykłemu śmiertelnikowi odległe. W miarę prostym językiem została napisana. I do tego wciąga. Na pewno do niej wrócę żeby ugruntować wiedzę.

Karolina | 2011-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2011

Książka polecona przez fizyka z wykształcenia i z zamiłowania... Nie sądziłam, że aż tak mnie wciągnie!
Polecam!

musksav | 2012-12-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Pn

Myślę, że targetem tej książki są przede wszyscy laicy - oczywiście naukowcy z pewnością się nie zanudzą, ale prawdziwą radochę tak naprawdę będzie miał ten ktoś, kto wiedząc bardzo niewiele na trudny temat, po przeczytaniu poczuje, że chociaż trochę go zrozumiał.

Fizyka jako nauka wydaje się niewdzięczna, ba! zapewne większość z nas, mając jeszcze w głowach wspomnienia ze szkoły, najchętniej trzymałaby się od niej z daleka. Tymczasem mechanika kwantowa jest czymś zupełnie innym niż to, czym katowano nas za młodu. TAK, ona naprawdę potrafi interesująca, TAK, trzyma w niepewności; w końcu, TAK - zmusza do zadawania pytań, jednocześnie dając odpowiedzi na inne. Największym problemem jest właściwie tylko przekonanie się do idei czytania o fizyce, bo jeśli chodzi o samą treść - po kilku stronach książka robi swoje i ciężko się od niej oderwać.

Bezstresowo wprowadza w temat i powoli pomaga przejść do 'cięższych' pozycji z tego zakresu. Na moim regale z książkami popularnonaukowymi ma od...

swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Dla wchodzącego w to zagadnienie pozycja godna polecenia.

Amarcord | 2013-03-04
Przeczytana: 02 marca 2013

Ekspresowa przebieżka po wielkich ideach fizyki i astronomii XX i początku XXI wieku. Sporo rzeczy wyjaśnia umysłom maleńkim jak mój własny, jednocześnie pobudzając apetyt na więcej. Już zapełniam półki kolejnymi pozycjami na temat teorii strun, kwantów, teorii grawitacji, etc.