Teoria kwantowa nie gryzie

Okładka książki Teoria kwantowa nie gryzie Marcus Chown
Okładka książki Teoria kwantowa nie gryzie
Marcus Chown Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Quantum theory cannot hurt you
Zysk i S-ka
2009-08-01
2009-08-01
978-83-7506-338-7
popularnonaukowa marcus chown teoria kwantowa

Okładka książki Nothing: From Absolute Zero to Cosmic Oblivion - Amazing Insights into Nothingness Marcus Chown, Ian Stewart, Jeremy Webb
Nothing: From ... Marcus Chown, Ian S...
Okładka książki Po prostu Wszechświat. Proste odpowiedzi na trudne pytania Marcus Chown, Govert Schilling
Po prostu Wsze... Marcus Chown, Gover...

Przystępnie napisana książka o teorii kwantowej, bardzo dobrze dobrane "analogie" ze świata makroskopowego. Jedna z łatwiejszych do zrozumienia w tej tematyce. Książka nie mówi wyłącznie o teorii kwantowej, bo wiele rozdziałów jest m.in. o szczególnej i ogólnej teorii względności.

Książka w bardzo przystępny, pełny analogii do świata codziennego, sposób wyjaśnia podstawowe zagadnienia fundamentalnych teorii fizycznych z 20 wieku. Prowadzi za rękę przez fundamenty teorii kwantowej, obie teorie względności i teorię grawitacji.

Książka brutalnie obala teorie Newtonowskie i inne fundamenty fizyki, nauczane w szkołach. Ze względu na złożoność zagadnień ja musiałem czytać ją niewielkimi porcjami i robić sobie przerwy, aby jak najlepiej zrozumieć, przemyśleć i ułożyć w głowie przyswajane informacje. Niemniej jest napisana w bardzo ciekawy sposób i dzięki niej sięgnąłem po kolejne, polecane w temacie, pozycje.

Od tej książki zaczęła się moja przygoda z mechaniką kwantową. Żałuje tylko, że nie wcześniej. Wspaniała pozycja dla początkujących nerdów.

Teorie fizyczne, przedstawione w sposób chyba najprostrzy z możliwych. Książka nie zawiera w ogóle obliczeń matematycznych.
Temat książki dotyczy najmniejszych cząstek we wszechświecie, niedostrzegalnych gołym okiem, a nawet i klasycznym mikorskopem. Cząstek, które stanowią funtament budowy nas samych i całego wszechświata. Poruszono również problem różnego typu odziaływań. Szczególnie ciekawie przedstawiono teorie Einsteina oraz ich wpływ na postrzeganie świata. Nie brakuje przy tym kilku ciekawych przemyśleń z jego życia i nie tylko. Można dowiedzieć się jak to jest, że światło jest najszybsze, a jednocześnie prędkość z jaką się porusza jest niezmienna. Nawet gdy zbliża się w jego stronę np. obiekt.
Świetna książka dla osób, którze mają problemy ze zrozumieniem fizyki, operując na wzorach i obliczeniach. Również dla tych, którzy po prostu nie chcą się w to zagłębiać, a jednocześnie interesuje ich świat atomów, elektronów, fotonów czy różnych oddziaływań, jak np. grawitacja.

Chown świetnie przedstawił zasadę nieoznaczoności, zakaz Pauliego i implikacje wynikające ze stałości prędkości światła. bardzo podobało mi się pokazanie zasad mikroświata z punktu widzenia działania pulsarów i zjawisk zachodzących w gwiazdach.
potężną wadą książki jest zupełny brak wykresów, zdjęć, rysunków, które dla laików mojego pokroju są ważniejsze niż dwie strony tekstu

Bardzo dobra książka popularnonaukowa, która przybliża to co wydaje się być tak zwykłemu śmiertelnikowi odległe. W miarę prostym językiem została napisana. I do tego wciąga. Na pewno do niej wrócę żeby ugruntować wiedzę.

Dla wchodzącego w to zagadnienie pozycja godna polecenia.

Dla wchodzącego w to zagadnienie pozycja godna polecenia.

Świetna książka, wymaga skupienia i uwagi w trakcie czytania. Dobra dla osób rozpoczynających swoją przygodę z tym działem fizyki.

Świetna książka zarówno dla ludzi nie mających na co dzień do czynienia z fizyką kwantową jak i początek, gdy ktoś chciałby zrozumieć ideę kwantów w naszym świecie.

Pospolita.

Pospolita.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Fizyka
  • Astronomia, astrofizyka, fizyka

Dodaj cytat z książki Teoria kwantowa nie gryzie