Okładka książki Teoria kwantowa nie gryzie

Teoria kwantowa nie gryzie

Autor:
Quantum theory cannot hurt you
wydawnictwo
Zysk i S-ka
978-83-7506-338-7
typ
papier
yokopoko
7,57 (102 ocen i 11 opinii)

Opis książki

Marcus Chown zaprasza nas do świata nowoczesnej fizyki. Prowadzeni przez wykwalifikowanego i zdolnego przewodnika, obserwujemy z bezpiecznej odległości najbardziej niewiarygodne zjawiska wszechświata. W końcu poskromione, zarówno mechanika kwantowa jak i teoria względności stopniowo tracą swoje groźne oblicze i mogą wreszcie stać się zrozumiałe - i w pełni docenione - przez każdego.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Opinie czytelników
kajon | 2010-08-05
Przeczytana: luty 2010

Świetna książka, napisana prostym i zrozumiałym językiem. Jak czytałem to wszystko wydawało się takie proste, zrozumiałe i logiczne. Co prawda po tygodniu już nie potrafiłem powtórzyć, ale rozumieć teorie kwantową oraz Einsteina choć przez chwilę -> bezcenne. Zamierzam czytać raz na rok.

Tymomateusz | 2010-08-31
Na półkach: Ścisłe, Przeczytane
Przeczytana: sierpień 2010

Książka napisana maksymalnie prostym językiem, wręcz momentami łopatologicznie. Jak ktoś siedzi mniej więcej w temacie - niczego nowego się nie dowie. Czytając ją odnosiłem wrażenie, że dużą część metafor już skądś znam. Z Hawkinga chociażby. Jako przypomnienie całkiem przyjemna.

Od lat fascynuje mnie fizyka kwantowa i astrofizyka,ale oczywiście na poziomie calkowitego dyletanta,ponieważ umysł mój nie ogarnia niczego co związane jest z liczbami i różnorakimi równaniami.Szukam więc książek traktujących te tematy czysto teoretycznie,tłumaczących te zawiłe i niezwykłe sprawy na "chłopski rozum".Taka właśnie jet ta pozycja,sprawia ,że przybliżam się troszeczkę do ogarnięcia takich pojęć jak bozon ,spin,antymaateria itp.
Książka ta sprawiła,że czuję niedosyt wiedzy ,chcę jeszcze,liznełam trochę czegoś co jest do nie ogrnięcia rozumem,ale muszę choć troszkę pojąć tajemnice mikrokosmosu.

Wg jednej z recenzji - 'teoria kwantowa naprawdę nie gryzie... tylko lekko podszczypuje'. ;D
Bardzo dobra książka, chociaż jak dla fizyka pozostawia pewien niedosyt po przeczytaniu. ;) (za mało i zbyt pobieżnie) Mimo to - polecam! :)

musksav | 2012-12-27
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Pn

Myślę, że targetem tej książki są przede wszyscy laicy - oczywiście naukowcy z pewnością się nie zanudzą, ale prawdziwą radochę tak naprawdę będzie miał ten ktoś, kto wiedząc bardzo niewiele na trudny temat, po przeczytaniu poczuje, że chociaż trochę go zrozumiał.

Fizyka jako nauka wydaje się niewdzięczna, ba! zapewne większość z nas, mając jeszcze w głowach wspomnienia ze szkoły, najchętniej trzymałaby się od niej z daleka. Tymczasem mechanika kwantowa jest czymś zupełnie innym niż to, czym katowano nas za młodu. TAK, ona naprawdę potrafi interesująca, TAK, trzyma w niepewności; w końcu, TAK - zmusza do zadawania pytań, jednocześnie dając odpowiedzi na inne. Największym problemem jest właściwie tylko przekonanie się do idei czytania o fizyce, bo jeśli chodzi o samą treść - po kilku stronach książka robi swoje i ciężko się od niej oderwać.

Bezstresowo wprowadza w temat i powoli pomaga przejść do 'cięższych' pozycji z tego zakresu. Na moim regale z książkami popularnonaukowy...

Don_Mrozini | 2014-04-19

Bardzo dobra książka popularnonaukowa, która przybliża to co wydaje się być tak zwykłemu śmiertelnikowi odległe. W miarę prostym językiem została napisana. I do tego wciąga. Na pewno do niej wrócę żeby ugruntować wiedzę.

Karolina | 2011-07-21
Przeczytana: 21 lipca 2011

Książka polecona przez fizyka z wykształcenia i z zamiłowania... Nie sądziłam, że aż tak mnie wciągnie!
Polecam!

swordmaster | 2013-09-01
Przeczytana: 01 lipca 2013

Dla wchodzącego w to zagadnienie pozycja godna polecenia.

Amarcord | 2013-03-04
Przeczytana: 02 marca 2013

Ekspresowa przebieżka po wielkich ideach fizyki i astronomii XX i początku XXI wieku. Sporo rzeczy wyjaśnia umysłom maleńkim jak mój własny, jednocześnie pobudzając apetyt na więcej. Już zapełniam półki kolejnymi pozycjami na temat teorii strun, kwantów, teorii grawitacji, etc.

dintah | 2014-10-16

Chown świetnie przedstawił zasadę nieoznaczoności, zakaz Pauliego i imlikacje wynikające ze stałości prędkości światła. bardzo podobało mi się pokazanie zasad mikroświata z punktu widzenia działania pulsarów i zjawisk zachodzących w gwiazdach.
potężną wadą książki jest zupełny brak wykresów, zdjęć, rysunków, które dla laików mojego pokroju są ważniejsze niż dwie strony tekstu

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • Jorge Bucay
    68. rocznica
    urodzin
    Zawsze uważałem, że najpiękniejszą odpowiedzią na "Bardzo cię kocham" jest zdanie: "A ja czuję się bardzo kochana".
  • Krzysztof Daukszewicz
    67. rocznica
  • Hanka Lemańska
    55. rocznica
    urodzin
    Facet jak facet, dwie ręce, dwie nogi, głowa od góry.
  • Fiodor Dostojewski
    193. rocznica
    urodzin
    Zełgać po swojemu – to nieomal lepsze niż powtórzyć prawdę za kim innym. W pierwszym wypadku jest się człowiekiem, w drugim tylko papugą.
  • Maria Kuncewiczowa
    119. rocznica
    urodzin
    ...jakże ja będę umierać, kiedy nie żyłam ja wcale?
  • Chris Claremont
    64. rocznica
  • Philip Craig Russell
    63. rocznica
  • Joseph Campbell
    27. rocznica
    śmierci
    [...] jeśli idziesz za tym, co cię uszczęśliwia, to jakbyś podążał jakimś szlakiem, który istniał od zawsze, czekał na ciebie, i że życie, które właśnie przeżywasz, jest tym, które było ci jakoś pisane.
  • Michael Palmer
    1. rocznica
    śmierci
    Każde równanie zawierające czynnik ludzki jest nierozwiązywalne
  • Harry Mulisch
    4. rocznica
    śmierci
    Ważne decyzje zawsze należy podejmować od razu, ponieważ inaczej nic z tego nie wychodzi
  • Wacław Gąsiorowski
    75. rocznica
    śmierci
    -Gadajcie, coście za jedni?!
    –Joanna Żubr, markietanka pierwszej legii, pierwszego batalionu – odparła dumnie baba– A to mój stary niedołęga...
    –Maciej Żubr, podoficer pierwszej legii, pierwszego batalionu, drugiej kompanii! – poprawił chłop.
  • Henryk Niewiadomski
    7. rocznica
    śmierci
    To wpływa na psychikę. Mogę to stwierdzić z całkowitą pewnością. Siedzę już trzy lata odizolowany od żony i trzepię się ręką przez ten cały czas. Jak po roku w więzieniu zobaczyłem, że trzęsie mi się ręka, myślałem początkowo, że to albo na tle nerwowym, albo choroba Parkinsona. Walnąłem konia, od r... pokaż więcej
  • Claude Lévi-Strauss
    5. rocznica