Boska cząstka: jeśli Wszechświat jest odpowiedzią, jak brzmi pytanie?

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Na Ścieżkach Nauki". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The God Particle: If the Universe Is the Answer, What Is the Question?
83-86868-10-4
fizyka, popularnonaukowe
Adam K

Jeden z najoryginalniejszych, a z pewnością - najzabawniejszy wykład fizyki, jaki kiedykolwiek powstał. Jego twórcą jest amerykański fizyk-cząstkowiec, Leon Lederman, laureat Nagrody Nobla i wielki zwolennik popularyzacji wiedzy. Rozpoczynając od prostych, podstawowych pojęć i praw, Lederman jak mało kto potrafi przedstawić również w sposób zrozumiały osiągnięcia fizyki współczesnej. Leon...

Leon Lederman przejdzie do historii fizyki co najmniej z dwóch powodów. W roku 1988 za badania nad cząstkami elementarnymi otrzymał Nagrodę Nobla. W roku 1993 napisał najzabawniejszą książkę o fizyce, jaką kiedykolwiek wydano: Boską Cząstkę - błyskotliwą opowieść o poszukiwaniach najdrobniejszych składników materii oraz roli, jaką odgrywają one w wyjaśnianiu tajemnicy narodzin i ewolucji Wszechświata.

"Czytając tę książkę będziesz śmiał się tak głośno, że nawet nie zauważysz, jak wiele w tym czasie się nauczyłeś" - pisał w recenzji Boskiej Cząstki dziennikarz "San Francisco Examiner".

źródło opisu: Prószyński i S-ka, 1996

źródło okładki: Barbara BBKZ - źródło własne na potrzeby Lubimy Czytać

Paweł | 2011-11-19
Przeczytana: październik 2011

W pędzie XXI wieku warto pamiętać by znaleźć odrobinę czasu na chwilę odpoczynku, zadumy i refleksji. Jeżeli ma to być przystanek z książką i skłonienie się po raz kolejny do porównania tego co ma nam do zaofiarowania świat nauki i techniki dzisiaj, wobec tego co go kształtowało, a kierunkiem w jakim zdaje się podążać to "Boska cząstka" jest jedną z tych pozycji po jakie warto sięgnąć.

Autor, uznany naukowiec, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki oddaje czytelnikowi lekturę, która jest niezwykłą w formie autobiografią. Gdyby zakreślić tworzącą stożek właściwy rys wspomnianej figury i przyjąć jako oś wydarzeń główną treść książki, to wokół tej osi obrotu znajdziemy chronologiczny zapis pracy jakiej uczony poświęcił swoje życie. Lektura jest jedyną w swoim rodzaju, a to dzięki dowcipnemu usposobieniu Leona Ledermana. Sam przedstawia się przede wszystkim jako fizyk-teoretyk i w przystępny sposób omawia pojęcia, prawa i zjawiska współczesnej fizyki. W tym miejscu zapewne ktoś...

PannaAnna | 2015-02-04
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 05 lutego 2015

W telewizji święci triumfy Big Bank Theory serial o fizykach teoretycznych. I choć tam fabuła toczy się bardziej wokół relacji damsko-męskich to humor oparty o abstrakcje i stereotypy bardzo trafia do mojego poczucia humoru.
Książka Ledermana i Teresiego , fizyków doświadczalnych ;) poza wykładem z fizyki proponuje nam dawkę właśnie takiego poczucia humoru. I choć sama wiedza to epoka sprzed 100 lat świetlnych , biorąc pod uwagę postęp nauki to dla takiego laika jak ja jest fantastyczną przygodą i wprowadzeniem w świat fizyki kwantowej i cząstek elementarnych.
Boska Cząstka czyli bozon Higgsa w książce jest jeszcze hipotezą, której potwierdzenie i odkrycie Lederman przewiduje na rok 2005 , ostatecznie odkryty i udowodniony został w 2013 roku..... Co w obliczu tej książki pozwoliło mi zrozumieć czemu takie było poruszenie w środowisku naukowym po tym odkryciu .
Bozon ?!?! Boska cząstka ?!?!

Majlosz | 2014-05-14
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Książka Leona Ledermana i Dicka Teresiego, mimo że nie jest świeżą pozycją na rynku wydawniczym, ba, niektóre tezy zdezaktualizowały się, pozostaje wciąż jednym z najlepszych wykładów wprowadzających do świata cząstek.
Aby dowiedzieć się, czym są cząstki, na czym polega model standardowy i o co chodzi z tzw "boską cząstką" nie trzeba być fizykiem, ba, nawet nie trzeba szczególnie fizyki lubić.
"Boska cząstka" Ledermana to przede wszystkim lektura napisana językiem prostym, by każdy mógł ją zrozumieć. Autor postarał się w dodatku, by o pewnych rzeczach opowiedzieć nieco żartobliwie, uznając - słusznie zresztą - że zbędna powaga wpływa negatywnie na motywację czytelnika.

Jeśli interesuje Cię budowa wszechświata, a odrzucały Cię zawsze książki pisane trudnym, naukowym językiem, jest to idealne dzieło dla Ciebie. Historia atomów, od starożytnych czasów greckich myślicieli po najnowsze teorie związane z mechaniką kwantową, a wszystko pisane prostym, przejrzystym...

Mel | 2015-10-19
Na półkach: (Pop)naukowe, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2015

Historia fizyki. Ciekawie, zabawnie i w baaaardzo przystępny sposób.

Paweł Suchodolski | 2011-05-09
Przeczytana: 08 maja 2011

Absolutnie genialna książka. Okazuje się, że fizyka kwantowa wcale nie musi być trudną dziedziną i można o niej mówić prostym i zrozumiałym językiem. W książce tej podróżujemy razem z autorem po wszystkich epokach ludzkiej myśli naukowo-filozoficznej począwszy od Demokryta a na akceleratorach cząstek skończywszy. Jedyną wadą tej książki jest to, że się kończy... niestety.

Kuba Te | 2010-07-07

Świetna książka popularnonaukowa pokazująca dotychczasowe osiągnięcia fizyki cząstek elementarnych. Lederman w sposób lekki i dowcipny prowadzi nas po zawiłym labiryncie mikroświata, stawiając pytanie czy pod wszystkim co do tej pory odkryliśmy nie siedzi Bóg sterujący koleją rzeczy swoją boską cząstką... Książka godna polecenia każdemu.

Nahya | 2011-02-09
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 01 lutego 2011

Wow wow i jeszcze raz wow! To była niesamowita lektura! Jeszcze nigdy do tej pory fizyka nie była dla mnie czymś tak fascynującym a zarazem..bliskim? To chyba dobre określenie. Na prawdę jestem zachwycona i gorąco polecam wszystkim!
Jeśli ktoś miałby tą książkę do sprzedania bardzo proszę o kontakt ze mną!

Maciej Draws | 2014-01-06
Przeczytana: grudzień 2013

Leon Lederman fizyk, laureat Nagrody Nobla, ale dla mnie przede wszystkim wizjoner, który pisze w swojej książce (rok. wyd. 1993) o rzeczach, które nie były wtedy odkryte (kwark t odkryty w 1995 r.), a jedynie przewidywano ich istnienie. Tytułowa Boska Cząstka to twór słowny samego autora, odwołujący się do hipotetycznego bozonu, który ma jakoby nadawać masę cząstkom elementarnym (odkrycie nastąpiło w 2012, a w 2013 przyznano za nią Nagrodę Nobla Peterowi Higgsowi i Francoisowi Englertowi). Większa część książki oprowadza nas po różnych przełomowych dokonaniach w fizyce, aby pod koniec zająć się głównym tematem. Taki układ według mnie sprawdza się najlepiej, ponieważ trzeba przygotować potencjalnego odbiorcę na niezwykłości świata kwantowego cząstek elementarnych. Zaletą książki jest przyjazny styl autora, duża dawka humoru i przede wszystkim wiadomości z "pierwszej ręki". Wady ... nie znalazłem.

Skellen | 2013-09-05

Świetna książka spełniająca wszystkie oczekiwania od tego typu literatury. Mamy tu jasno i przystępnie przedstawione zagadnienia naukowe (dla laika z zacięciem do fizyki kwantowej), przeplatane pełnymi humoru anegdotami i przemyśleniami ocierającymi się o filozoficzne traktaty. Czegóż więcej trzeba? Dla mnie rewelacja.

Olka | 2014-02-19

Nie spodziewałam się, że o fizyce kwantowej można pisać w tak uroczy sposób! Jeśli ktoś myśli, że fizyki nie da się przedstawić w ciekawy sposób widocznie nie miał jeszcze okazji przeczytać Boskiej cząstki. Aż żal było się rozstawać z Panem Ledermanem...