Krótka historia prawie wszystkiego

Okładka książki Krótka historia prawie wszystkiego Bill Bryson
Okładka książki Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
A short history of nearly everything
Zysk i S-ka
2016-08-22
2006-01-01
2006-06-01
Jacek Bieroń
nauka fizyka astronomia wszechświat

Bardzo dobra książka wprowadzającą do ustaleń współczesnej nauki. Autor opisuje historię dojścia do różnych osiągnięć naukowych od dawna do czasów współczesnych. Pełno znanych nazwisk: Newton, Einstein, Skłodowska itd. Książka dobrze napisana, zachęca by dalej zgłębiać temat.

Ale jest to też książka paradoksalna, bo z jednej strony pokazuje potęgę nauki, a z drugiej jak wiele jest „naukowych” bajek. Funkcjonuje np. teza, że wszyscy ludzie pochodzą z Afryki. Homo sapiens tam się narodził i rozszedł po całym świecie. Niewykluczone że tak jest, ale jeszcze niedawno, przed rozwojem genetyki, teoria ta opierała się na tym, że znaleziono kilka, kilkadziesiąt, niech będzie... kilkaset kości. Później datowaniem węglowym, które samo w sobie jest wspaniałych odkryciem nagrodzonym nagrodą Nobla, określono że te najstarsze znaleziono w Afryce a te młodsze w innych częściach świata, więc uznano że ludzie pochodzą z Afryki. Czystej wody uogólniająca bajeczka. W dziejach pełno było takich uogólnień i syntez.

Książka jest bardzo dobra, bo pokazuje że warto zajmować się nauką, możemy dzięki analizom naukowym wiedzieć coraz więcej, ale nie miejmy złudzeń, często z tych wszystkich analiz najlepszą syntezą i konkluzją pozostaje „Nie wiadomo” i nie warto innych szukać na siłę.

Niesamowicie treściwa książka. Ale doskonała. Wracam do niej wiele razy, nie jestem w stanie na raz skonsumować i zrozumieć całej wiedzy. Zbiera dane i informacje z wielu dziedzin.

Ilość i jakość treści, które zawarte są w tej książce są porażające. Kosmos! Tyle się dowiedziałam, tyle uzupełniam wiedzy, że szok. Szkoda, że część zaraz ucieknie z głowy, choć dużo na pewno zostanie. Polecam gorąco!!!

Kupiłem jako audiobook'a. Bardzo ciekawa książka. Polecam :)

Kupiłem jako audiobook'a. Bardzo ciekawa książka. Polecam :)

Jeśli pierwsza książka przeczytana w roku stanowiłaby poprzeczkę poziomu lektur na kolejne 12 miesięcy, ten 2024 rok będzie dla mnie wyjątkowo ambitny. „Krótka historia prawie wszystkiego” leżała zakurzona na mojej półce od miesięcy, a pojawiła się tam jako jedna z pozycji 100 wartych do przeczytania (wg pewnego sprezentowanego plakatu). Teraz żałuję, że pozwoliłem się jej zakurzyć i tyle czekać. Pozycja ta jest bowiem fenomenalna, dla każdego, kto jest dociekliwym badaczem lub obserwatorem otaczającego nas świata. Autor niczym wyśmienity gawędziarz opowiada krok po krok, co wiemy (tak generalnie),skąd to wiemy, od kiedy wiemy, no i oczywiście jak niewiele wiemy. Warto polecić zwłaszcza rodzicom, których meczą nieustanne dociekania dzieci. Po tej lekturze, to one będą miały dosyć Waszych wywodów, a wy będziecie z niecierpliwością czekać na kolejne pytania. Naprawdę warto – zdecydowanie polecam!

Pewnie nie dla każdego. Pewnie dla ludzi lubiących ciekawostki ze świata nauki, np. tych co lubią czytać Focus.pl ale i historię. Napisana lekko pomimo, że dotyczy zagadnień naukowych, czasem bardziej "anegdociarsko". Skupia się w równym stopniu na opisaniu zagadnień i ich zabawnych perypetiach, tła powstania oraz zdarzeń i losów, które pomogły lub przeszkadzały w odkryciu rozwiązania problemu. Uważam, że można wykorzystać ją w opracowaniach i prezentacjach szkolnych jako ciekawy dodatek do głównej treści.

Poziom wysoki jak przystało na autora. Nieco za ciężko jak dla mnie, choć i tak chyba lepiej o takiej tematyce się nie da.

Doskonała książka popularnonaukowa. Sposób serwowania wiedzy niezwykle przystępny. Szczegółowy, tym niemniej zrozumiały.

Solidna robota i ogromna porcja wiedzy, czasami, aż nazbyt szczegółowo.

Solidna robota i ogromna porcja wiedzy, czasami, aż nazbyt szczegółowo.

Książka znakomita, głównie ze względu na bardzo, naprawdę BARDZO przystępny sposób podania informacji i lekkie pióro autora.
Jasne, można znaleźć kilka błędów merytorycznych, wynikających z faktu, że Bryson napisał książkę ponad 20 lat temu, zwyczajnie pewne kwestie się zdezaktualizowały. Ale to dosłownie procent informacji, albo i mniej.
Mamy tu pełne spektrum nauk ścisłych, skondensowane jak tylko się da, sądzę, że nawet licealista mógłby bez problemu wszystko zrozumieć. Warto przeczytać.

Mamy tu pełne spektrum nauk...

• Popularnonaukowe
  • Nauka