Apokalypsis '89

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-846-7
literatura polska, Polska
Pistacia

Połowa lat 80., małe przemysłowe miasto gdzieś w Polsce. Frencz wraca po studiach ekonomicznych do domu i zatrudnia się w archiwum zakładów chemicznych. Nie ma wielkich ambicji, jedyne, czego naprawdę pragnie, to święty spokój z dala od spraw bliźnich. Archiwum z pewnością jest lepsze od mieszkania w bloku, które musi dzielić z rozwiedzionymi rodzicami: nadaktywną matką i pogrążonym w skrajnej depresji ojcem, który niegdyś był dla Frencza wzorcem odwagi i życiowego uporządkowania. Kiedy nadchodzi rok 1989, świat chwieje się w posadach. Ojciec umiera. Matka próbuje odnaleźć się w nowym ładzie, handlując sznurowadłami na rodzącym się właśnie miejskim targowisku. Frencz zasila grono bezrobotnych po pierwszej redukcji zatrudnienia. Jego dalsza historia to dzieje upadku, którego nie zatrzyma nawet miłość i ojcostwo. Wraz z bohaterem zagładzie ulega całe miasto - przyroda odzyskuje to, co jej zagarnięto. W bohaterach nowej powieści Maślanka rozpoznajemy postaci z debiutanckich Haszyszopenków. W ginącym mieście - tamto miasto.

[opis wydawcy]

| 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

1989 r rok przełomowy - zachłyśnięcie się wolnością, dalekosiężne plany, rozwój przedsiębiorczości w stylu od pucybuta do milionera, słowa Joanny Szczepkowskiej, że 4 czerwca 1989 roku upadł w Polsce komunizm i co… I jedni dali sobie radę i dopasowali się do nowych realiów a inni jak nasz bohater – Frencz- pogrążyli się w stagnacji i nie potrafili dać sobie rady w nowej rzeczywistości.

Ta książka - to historia człowieka po 1989 roku i jego własnej apokalipsie.
Zdecydowanie polecam.

Asteria | 2016-02-18
Przeczytana: 04 lutego 2016

Opowieść o młodym człowieku, który nie potrafi się odnaleźć w rzeczywistości po upadku komunizmu. To historia człowieka, nie oczekującego od życia nic ponad możliwość spokojnego, niezakłóconego niczym trwania, ale też nie oferującego niczego w zamian. Tłem jego życia jest zmieniająca się rzeczywistość gospodarcza i społeczna postkomunistycznej Polski, jednak mam wrażenie, że takie historie zdarzały się zawsze i wszędzie. Główny bohater jest bowiem „uchylny”, a uchylać się od życia, od odpowiedzialności można w każdych okolicznościach.
Prywatna apokalipsa tego, wykształconego przecież i – zdawać by się mogło – niegłupiego, człowieka zaczyna się niepostrzeżenie (wcale nie wydaje mi się żeby był to właśnie ten symboliczny 1989 rok, ani nawet śmierć jego ojca) i chyłkiem wkracza w jego życie, roztaczając odór bezsilności, znudzenia, marazmu, znieczulicy, uzależnienia i osamotnienia.

Niehalo | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

To dobra książka, książka o końcu i powolnym rozkładzie.
Odszedł dawny świat, a nowy wymusił aktywność.
Bohaterowi rozkraczyła się rodzina, wyparł pragnienie założenia własnej (obsesja na punkcie syna), powoli wkraczał w alkoholizm i staczał się coraz bardziej. Ah.
I język, język jest ważny. Język jest prosty a i fabuła jest prosta.

I młodość. Żal tej młodości. Żal świata po '89, żal ludzi, którzy mogąc więcej utracili wszystko.
Ta książka to przestroga.

Mario_7 | 2013-08-04
Przeczytana: 01 sierpnia 2013

Historia może wielu wydać się średnia, w niczym się nie wyróżniająca. Spodobał mi się sposób przedstawienia upadku "lumpinteligenta" (jak go określa autor), który to rozpoczął się od momentu zakończenia komunizmu w Polsce. Bohater nie potrafi odnaleźć się w rzeczywistości, którą pokazuje mu kapitalizm.

kornelia555 | 2016-02-06

Wstrząsająca. Czytałam i nie wierzyłam. Jak można mieć tak obniżone wymagania? Byle przeżyć. Polecam, zupełnie nowy punkt widzenia.

cyklop72 | 2016-06-08
xat | 2016-02-14