Plac zabaw

Wydawnictwo: W.A.B.
978-83-7414-295-3
Plac zabaw, Marek Kochan
Mona

Gra w partnerstwo według nowych reguł - ona pracuje, on bawi dziecko.

Łokieć_Pana_D | 2016-05-29

Marek Kochan tasuje jak przed partią brydża. Rolą damską, rolą męską. Wzorcem z kółkiem i z trójkątem. Raz mu wyjdzie pani na górze, a raz pan. Jak to w kartach. I w życiu. I w łóżku. Ten/ta na górze pławi/a się w sukcesie zawodowym. Ten/ta pod nim - wiadomo. Dzieci, pranie, gotowanie. Kolejne tasowanie. Role odwrócone - trudno się połapać tym bardziej, że autor stosuje ciekawy chwyt "przechodzącej ksywki". Kim jest "Kociak"? Nim czy nią? Nie przywiązujmy się zanadto do Kociaka. Każdy/a może nim zostać. W galopujących czasach trudno wyrokować kto jest kto. Lub kto kim będzie jutro.
Interesująca literacko propozycja. Postacie przerysowane uwypuklają problem. Jest w tym myśl. Refleksja nad zmianą modelu rodziny i partnerstwa.

wrublik7 | 2015-03-14
Na półkach: Rok 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 marca 2015

przeczytałam z polecenia, ale nie mój typ lektury, mimo trochę trudnego stylu książka czyta się szybko, tylko w kilku momentach klęłam pod nosem - o którym Kociaku w końcu ja czytam, ten co chowa Jowitkę, Tadka czy w końcu jest tym żigolakiem?..

zastanawiam się dlaczego napisał to jednak facet - samobiczowanie rodzajowe? akurat sama w domu mam męża siedzącego z dzieckiem i pracującego z domu, po przeczytaniu książki zastanawiam się czy nie będę tą zołzą.

wolę jednak czytać coś co tchnie nadzieją, że no nie jest przecież jeszcze tak źle na tym świecie.

Dotka76 | 2012-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2012

Może trochę przesadziłam z gwiazdkami, ale rzadko trafiam na coś polskiego ciekawego, oryginalnego, śmiesznego i strasznego zarazem.
Powieść o mężczyznach osłabionych, nawet chorych, na różne sposoby "wykastrowanych".
Choć wiem, że nie każdy przebrnie przez te 400 stron (dość specyficzny sposób narracji- przypomina trochę Masłowską), to polecam z czystym sumieniem!

goś | 2011-04-18
Przeczytana: 14 marca 2011

Historia trzech mężczyzn - których życie zostaje odwrócone do góry nogami. Degeneracja świata mężczyzn, odwrócenie ról społecznych. Autor bawi się stereotypami a wydarzenia kręcą się jak na karuzeli. Wynika z tego niezwykle ciekawa opowieść, którą można interpretować na wielu płaszczyznach.
polecam.

zoso | 2012-07-10
Na półkach: Przeczytane, Wymienione
Przeczytana: 10 lipca 2012

W sumie dobra powieść.Trzy historie trzech facetów(zdominowanych przez kobiety),których życie postawiło w nietypowych ,z męskiego punktu widzenia, sytuacjach.Trochę ciężka narracja,ale książkę warto przeczytać.

Maciej Korpuliński | 2014-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2014

Opis wydarzeń w tej książce jest specyficzne,kolorytu jej dodaje narracja.W niektórych sytuacjach,jak coś wydaje się oczywiste,nie musi takim być.Opis egzystencji trzech mężczyzn,pokazany jest tu w przedziwny sposób.Męska tożsamość nieraz ulega zmianie,odwraca się o 160 stopni.
Tak się układa fabuła tej książki,żeby pod koniec w jakiś sposób zetknąć losy tych trzech mężczyzn.Jednego życie zależy od drugiego.Za bardzo nie mogłem w to uwierzyć ale ta książka kończy się hepyendem.

Slavemaster | 2016-04-13

Świetna książka z niecodzienną narracją, a dzięki której książka jest niezwykle interesująca. Każdy stan emocjonalny i przeżycia bohaterów są bardzo dobrze oddane. Akcja co prawda nie porywa jak rwąca rzeka ale ciężko było mi się z książką rozstać. Zdecydowanie polecam ale męskiej grupie czytelników. Kobietom będzie trudno utożsamić sie z którymkolwiek kociakiem-bohaterem.

Mru | 2012-11-16
Przeczytana: 15 listopada 2012

Dla mnie książka była nie do przebrnięcia. Męczyłam ją dość długo, ale ostatecznie nic z tego nie wyszło. Jak już ktoś zauważył wcześniej - narracja jest bardzo ciężka. Mnie nie zachęciła.

Gruba Kasia | 2016-07-07
Przeczytana: 01 lipca 2016