Asfaltowy saloon

Wydawnictwo: Nobilis
Stany Zjednoczone, historia

Wspomnienia autora o Stanach i Amerykanach - i tych prawdziwych - Indianach, i tych napływowych. Podróż odbyta starym fordem - "junkiem", raczej z dala od metropolii, za to po prawdziwym, bo dzikim, zachodzie - tym sprzed stu lat. Rewolwerowcy, mafia, tamte kobiety. Wszystko to jeszcze raz ożywa przez te kilka momentów, kiedy czytamy. Stany zwiedzamy od środka i od dawna, tj. od strony raczej przeszłości, dzięki czemu widać, czym są dzisiaj.

źródło opisu: Pętla Czasu.pl

Łokieć_Pana_D | 2016-03-08

Do czytania przystąpiłem z awersją wstępną. Łysiak będzie mi o Ameryce pisał. Wszak szkoda tego świetnego, moralnie świdrującego pióra na przewodnik. Nawet gdy fabularyzowany to i tak nie wypada. Ja jednak z Waldemarem nie wygram. Nawet gdy mnie jego pisanie irytuje - czyli niemal zawsze - to ciężko krytykować. Bo zwyczajnie dobre. Nie nudzi, nie smęci, nie cytuje Wikipedii. Miejsca gdzie dojechał ukazuje z werwą. W kontekst włożone. Gdy trzeba z humorem lub refleksją, gdy wypada - patetycznie. No może u Presleya w Graceland nieco się rozkleił ale cóż, skoro kocha?
Klimat "Ameryki" z pogranicza rzeczywistości i wyobrażeń. Nawet jeśli naiwnych, to wartych podtrzymania. Bo obecnie już nie do odtworzenia.

| 2014-11-26

Moja opinia o tej książce to taka sentymentalna prywata.
A to dlatego, że będąc jakiś czas w kraju, gdzie akcja się rozgrywa, miałem szansę (zrealizowaną) "przejechać się" znacznym odcinkiem trasy, która składa się na tą, bądź co bądź, książkę drogi. A wiadomo, jak się samemu doświadcza, to się bardziej kocha.
W obronie swojej napiszę tylko, że czytałem "o niej" zanim się "po niej" przejechałem, i podobało mi się już wtedy, jak tylko "o niej" czytałem. O "Ameryce". Nie o skomercjalizowanych do cna USA wieku XXI, ale o "Ameryce" lat 70-tych.
Świetna wyprawa w przestrzeni. Ale dużo lepsza w czasie. Proszę czytać.

anika | 2015-06-06
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione, Posiadam
Przeczytana: 06 czerwca 2015

Jedno wielkie WOW!!! wyrywa mi się z ust po przeczytaniu tego znakomitego reportażu - gawędy. To po prostu trzeba przeczytać! Zasmakować w klimacie USA lat 70-tych, tak cudownie odmalowanym przez Łysiaka, zakochać się w historiach przez niego opowiedzianych. Ja się zakochałam. I chciałabym przemierzyć Stany, chociaż nigdy wcześniej nie było to moim marzeniem.

Zagór | 2013-11-12

Łysiak już wiele razy udowadniał, że jest świetnym gawędziarzem i tym razem również pokazał klasę. Lubię podróżować, jednak przed przeczytaniem tej książki nigdy mnie specjalnie do USA nie ciągnęło. Po przeczytaniu tego luźnego reportażu moje poglądy zmieniły się diametralnie i marzy mi się odłożyć trochę grosza, polecieć do Stanów i przemierzyć ten kraj choć przez parę miesięcy jakimś junkiem. Wiem, że niezwykłe lata 70te przeminęły, teraz to inny kraj, ale nawet patrząc na to trzeźwo i bez emocji nadal mnie tam ciągnie.
Poznajemy nie tylko czasy w których swoją podróż odbył Waldemar wraz ze swoimi przyjacielem Jarkiem - to także doskonała lekcja historii USA. Poznajemy wiele niesamowitych opowieści dotyczących przeróżnych postaci - rewolwerowców, mafiosów, artystów, Indian, przywódców, wynalazców, a także Polaków, którzy zapisali się na kartach historii tego kraju.
Nie z wszystkimi jego poglądami się zgadzałem, czasami się zawiodłem, gdy okazało się, że Łysiak dodał sobie...

dasio72 | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Bardzo barwny reportaż z podróży po Stanach, jaką autor odbył w 1977 roku.
Spełniając młodzieńcze marzenia pan Łysiak postanowił odkryć dla siebie wszystkie "cuda", których doświadczał czytając książki o Dzikim Zachodzie.
Wraz ze swoim kolegą Jerzym Chlebowskim w czasie miesięcznej eskapady odwiedzi 26 stanów Ameryki. Opowie nam o swojej miłości do Indian, odwiedzi niezwykłego Polaka Korczaka Ziółkowskiego, pracującego nad monumentalnym posągiem indiańskiego wojownika Szalonego Konia, przespaceruje się ulicami Tombstone, gdzie rozegrała się najsłynniejsza rewolwerowa potyczka w dziejach Old Westu. Zbieżność czasu sprawi, że dane mu będzie uczestniczyć w pogrzebie Elvisa.

Odwiedzimy z nim wiele innych, fascynujących miejsc, posłuchamy opowieści o Ameryce tej współczesnej i tej odległej w czasie, z mitologią Dzikiego Zachodu na czele, przeczytamy o Polakach, mających niebagatelny wpływ na historię USA.

Bardzo ciekawie, inteligentnie i z polotem opowie nam autor o swojej wyprawie...

Dociekliwy_Kotek | 2015-05-09
Przeczytana: kwiecień 2015

To była trudna decyzja: dwa wolne miejsca na bibliotecznej karcie i cała półka książek. Po długiej walce z samą sobą wyselekcjonowałam pięć, rywalizacja stała się ostra i cokolwiek zacięta. "Asfaltowy saloon" przedstawiał się najmniej interesująco: stara, starutka książka w niemodnej okładce, brzydko wydana i nudno złożona. Żeby sprawiedliwości stało się zadość otworzyłam na chybił-trafił i przeczytałam kilka zdań.
Potem jeszcze kilka.
I jeszcze.
Następnie odłożyłam pozostałą czwórkę na półkę i wyszłam z biblioteki tylko z tą jedną. To była całkiem niezła decyzja.

Rzadko, naprawdę rzadko się zdarza, żeby znaleźć prozę tak wysokiej próby, dźwięczącą przy pierwszym lekkim uderzeniu, prozę jak żywe srebro, giętką i celną zarazem.
Pewnie, niektóre rzeczy wydawały mi się słabsze, pewnie, że to natrętne podnoszenie kwestii polskiej w regularnych odstępach czasu - co dla wielu, jak myślę, byłoby zaletą - trochę mnie odstręczało, pewnie, że pozostał lekki niedosyt samej Ameryki, jej...

Steppenwolf | 2013-03-01
Przeczytana: 01 marca 2013

Kiedy czyta się tę książkę równocześnie słuchając JJ Cale'a, czy Marka Knopflera, można odnieść wrażenie, jakby samemu uczestniczyło się w szalonym rajdzie autora po Stanach. ,,Asfaltowy Saloon'' to wielka przygoda, ale też pasjonująca lekcja historii USA, nieszablonowa, zawierająca wiele przemilczanych faktów, napisana z gawędziarskim zacięciem. Taką lekcję historii potrafi dać tylko Łysiak.

Zuela | 2013-03-18

Moja pierwsza dorosła książka,którą podsunął mi mój ojciec,gdy byłam nastolatką.Po przeczytaniu miałą chęć od razu się pakować i jechać zobaczyć te wszystkie miejsca opisane przez autora.Byłam wtedy na etapie indiańskim-nietypowe jak na dziewczynę,wiem,ale jako maniak czytelniczy połykałam wszystko-i byłam wdzięczna Łysiakowi,że i ten temat poruszył w swojej książce.Polecam!!!!

Kuba | 2013-09-03
Przeczytana: 03 września 2013

Piękny kraj, dwieście lat fascynującej historii, jedyne w swoim rodzaju społeczeństwo, zdezelowany ford i romantyk Łysiak goniący sny. Musiała powstać wielka książka.
"Stany, stany fajowa jazda..." jak niegdyś śpiewał Muniek z T.Love. Łysiak w najlepszej formie, polecam nawet jego największym oponentom.

tomeczqu | 2011-04-23

Smak młodości... Książka drogi. Jeśli zapragnąłem pojechać do Stanów mimo wszystko i na przekór wszystkiemu - to bodźcem była właśnie lektura "Asfaltowego saloonu".
Ciekawostki o USA w pigułce! Indianie, rewolwerowcy, Kolumb, guma do żucia, dżinsy, Presley, ruletka, Disney... Ileż to razy można było dzięki temu błysnąć w towarzystwie;-) Dzięki, Panie Waldemarze!