Abecadło Kisiela

83-85083-01-4
polityka, Polska, Kisiel
Łukasz Kuć

Abecadło Kisiela jest zbiorem krótkich komentarzy na temat osób, z którymi Kisiel stykał się w swoim barwnym życiu. Często są to komentarze bardzo złośliwe, ironiczne, jednak bywają też bardzo uprzejme.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Orzeł | 2013-05-07
Przeczytana: 07 maja 2013

Dosadność myśli.

Przybijaliście kiedyś, dajmy na to, puchowe poduchy do ścian jednym celnym uderzeniem młotka? Że co, że robota bez sensu? Wątpliwość nieistotna w odniesieniu do publicystki Stefana Kisielewskiego, człowieka, którego spostrzeżenia to unikatowe połącznie wyjątkowej przenikliwości i skrajnej naiwności, inkrustowanej dużą dawką subiektywizmu. Liczy się fakt, że potrafił do opisywanego osobnika lub sytuacji raz na zawsze przylepić określoną łatę kilkoma celnymi zdaniami. Jak chociażby wtedy, kiedy pisał, że: "Daniel Passent - niewątpliwie dobre pióro, czasem bywa odważny, kiedy wie, że można" Prawda to, nieprawda? - nie wiem, ale efekt, znakomity efekt humorystyczny, pozostaje. Cały Kisiel.

moch | 2013-06-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Po tym, co się nasłuchałam i naczytałam ma temat "Kisiela" spodziewałam się naprawdę czegoś błyskotliwego. Niestety większość tych notek wydała mi się nijaka. Wyłapałam kilka ciekawostek, ale w większości niestety brnęłam przez tę lekturę. Nie mogę się również zgodzić z większością ocen "Kisiela". Mój katalog osób zasługujących na miano porządnych ludzi wygląda nieco inaczej. Myślę, że na tle elit PRL-u "Kisiel" był postacią nietuzinkową, ale jego "Alfabet..." nie wytrzymał próby czasu.

Tropik | 2015-03-05
Przeczytana: 1991 rok

"Kisiel brzmi jak Wawel. I tak samo z kamienia" (cyt.za: Jerzy Waldorf) 250 opisanych osób, ze świecznika, z żyrandola, gigantów kultury, sztuki, polityki, purpuratów, palestry, itd, itp. Z wrodzonym Kisielowi złośnictwem, ironią, żartem, czasami zmyśleniem. Tej wiedzy nie znajdziemy w WE PWN, Wiki ani w innych guglach, a mówi więcej, niż opasłe tomiska encyklopedii. Uczłowiecza wielkich, docenia maluczkich, chłoszcze wyniosłych, a przede wszystkim "nie kłania się nikomu". Kto wie, czy tak nie powinna być pisana historia Polski, bo jego opowieści i dykteryjki więcej mówią o nas, niż wszelkie kalendaria, daty, pieczołowicie spisane, bezosobowe wydarzenia. Mała próbka:"Mieczysław Moczar - postać...posiedzieć raczej niż postać" - genialna w swej prostocie charakterystyka niegdysiejszego głównego UBeka, agenta GRU...
Przeczytać koniecznie, jeśli naprawdę chce się zrozumieć powojenną (a także i częściowo przedwojenną) historię Polski. Niespieszna opowieść o minionych czasach,...

bezique | 2013-08-09
Na półkach: Przeczytane, PRL
Przeczytana: 09 sierpnia 2013

No no. Przy Jerzym Urbanie i jego "Alfabecie" ta książeczka leży, co mnie zdziwiło, bo myślałem, że Kisielewski to jednak (mimo zupełnie innych niż ja poglądów) GOŚĆ, a trochę ciężko ciosane te komentarze wyszły, często nieciekawe, beztreściowe i nijakie. Wiele ciekawych informacji, dużo nudy, ostatecznie - lekki zawód. Nie zachęca do dalszego eksplorowania dorobku Kisielewskiego.

nina19 | 2016-03-02

Swego czasu takich "Abecadeł" i rozmaitych "Alfabetów" było dość sporo. Ten Kisiela - inteligentny, błyskotliwy, złośliwy.

gggagg | 2011-09-19

Rewelka dwa razy czytałem.

wicher_Lab | 2012-10-04

Spisowi temu należy się komentarz kisielowy, ale nawet ja (nikt) nie umiem takim prostactwem operować.

Dużo mało wyszukanych słów, a mało dużej treści. W zasadzie książka wizualizuje mi się jako taka oto scenka: Siedzi w piwnicy bez okien, na odwróconym wiadrze, w półmroku, stary facet ubrany w zgniło zielony sweter, a przed nim kopiec 250 ziemniaków i dwa worki (na dobre i złe ziemniaki). Chłop podejmuje łapą kartofla, ogląda czy się nada i wrzuca do odpowiedniego wora.

Samozwańczy Pan Bóg, potwór błotny polityki operujący wrażliwością poniżej czynnika ludzkiego, jedynie instynkty zwąchuje, węszy za celami chcicy. Pisarstwo Gombrowicza jednym epitetem z wypocinami Himilsbacha zrównuje, połowę wymienionych osób obraża samym ich uwzględnieniem, bo mówi o nich nic i w dodatku brzydko.

Być może wrażenie takie, bo Kisielewski dyktował treść książki albo rozmawiał z tym, który notował. Jerzy Waldorff w "Słowie o Kisielu" napisał, że Kisiel pisał bardzo niezgrabnymi, dziecinnymi...

Mariusz | 2015-07-06
Przeczytana: 03 lipca 2015

Jedyne co mogę zarzucić tej książce to zbyt krótkie notatki o paru interesujących mnie postaciach. Niestety części postaci o których pisze Kisielewski nie znam. Niektóre anegdoty przezabawne, a znaczenie przymiotnika "bojowy" fantastyczne. Książkę czytałem na wakacjach i świetnie się sprawdziła.

Flavia | 2013-11-06

Najtrafniej napisał o nim Tyrmand: '(...) Zakorzeniony w zdrowym i prawidłowym odczuciu moralnych odpowiedzialności, wahań, rzetelności.'

Kirst | 2013-01-02

Tak, należy przeczytać. Niestety nie byłem w stanie zidentyfikować wszystkich postaci, o których Kisiel pisał. Szkoda.