Psy Tartaru

Cykl: Kroniki szalbierskie (tom 3)
Wydawnictwo: Picaresque
historyczna
Ag2S

Rok 1241. Okrutna machina wojenna synów Tartaru wdziera się na ziemie Polski. Książę Henryk Pobożny stawia czoło diabelskim hordom. Jak wypełnił się los Szalbierza, szalonego rycerza i chłopca z Numerem Jeden na piersiach? Kim są rycerze z Czarnego Zakonu?

źródło opisu: Picaresque, 2010

źródło okładki: zdjęcie autorskie

ryszpak | 2016-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2016

Bardzo dobra książka, jak zresztą i pozostałe z cyklu. Doskonale oddany klimat średniowiecza, czasu rozbicia dzielnicowego i czasu Tatarów przetaczających się walcem przez wschodnią Europę.
Autor dysponuje ogromną wiedzą o średniowieczu i to daje się odczuć na każdym kroku.
Przypominają się młode czasy, gdy czytało się dziecięciem będąc książki Walerego Przyborowskiego. (Wiem, wiem. Przecież to książki sprzed ponad stu lat. Nic nie poradzę, takie mam skojarzenia).

Aha. Przysłowie, że niedaleko pada jabłko od jabłoni w przypadku autora sprawdza się w 100% ;)

Monika | 2010-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2010

Niestety, to już ostatni tom tej pięknej opowieści. Żal rozstawać się z bohaterami...a zakończenie bajkowe, choć smutne.
Z niecierpliwością czekam na kolejne książki pana Tomasza.

Na półkach: Przeczytane, Mam w domu
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

To już ostatnie spotkanie z drużyną ratującą Polskę przed nawałnicą tatarską. Rozdzieleni w tomie pierwszym Szalbierz Jeruzalem i mały Ignaś w tym tomie się spotykają. Tyle mogę zdradzić. Reszty nie powiem, ponieważ uważam, że warto samodzielnie przeczytać ten trzytomowy cykl. Że księgi grubaśne? Bez przesady, czytywałam grubsze. A to się pochłania, a nie czyta.

Każdy z bohaterów ma swój charakter, specyficzny styl w mówieniu i autor konsekwentnie się tego trzyma, np. pustelnik Dobrosław ma taką manierę, że powtarza ostatnie frazy każdego zdania, rycerz Drogiełło mówi długimi, skomplikowanymi zdaniami, karzeł Karlito zanim przejdzie do sedna, ma takie długie i zawikłane wstępy, że aż rycerz musi go zawsze trzepnąć w ucho, bo nigdy nie przestałby paplać.
Te zalety powieści to nie wszystko - jest jeszcze obrazowe przedstawianie trzynastowiecznej Polski, jest pokazywanie sposobu myślenia ówczesnych ludzi, przecudnie odmalowane leczenie, jedzenie, higiena (a raczej jej brak) i co tam...

Meszuge | 2014-02-28
Przeczytana: 09 czerwca 2010

„Szalbierza”, pierwszą część „Kronik Szalbierskich”, nazwałem debiutem XXI wieku. Większość krewnych, znajomych i powinowatych, którzy książkę czytali, zgodziła się ze mną w całej rozciągłości. Tych paru dziwaków, którzy się nie zgodzili pytałem, jaką pozycję debiutancką polskiego pisarza proponowaliby w takim razie w zamian, ale, co ciekawe, nikt z nich nie miał lepszego pomysłu wtedy i nie ma do dziś.

Pod koniec 2008 roku pojawił się „Bliznobrody” – tom drugi i kontynuacja przygód Jeruzalema, Karlita, zwariowanego rycerza Dragiełły i reszty doborowej drużyny. Jeśli nawet rzeczywiście „Szalbierz” miał kilka mało ważnych usterek warsztatowych, to „Bliznobrody” był już od nich całkowicie wolny, a „Psy Tartaru” określiłbym jako absolutnie bezbłędne. To właśnie jest dokładnie taka powieść historyczna, awanturnicza, przygodowa i fantastyczna, na jaką czekałem. Może jeszcze powinienem zaznaczyć: czekałem jako człowiek dorosły.

Opowieści o magii, mieczach, smokach, krasnoludach i tak...

Amigo | 2011-11-12
Przeczytana: 12 listopada 2011

Wspaniałą wielowątkowa intryga, która z historią Polski łączy fantastyczne elementy przepowiedni, przeplatane nutką magii, honoru i miłości. Niepowtarzalna opowieść, którą każdy powinien przeczytać. Na tym kończę moją opinię, żeby nikomu nie opóźniać rozpoczęcia czytania.

Marek Krawczyk | 2014-12-27
Przeczytana: 04 lutego 2014

Książka opisuje czasy które mnie fascynują ze względu na głównego bohatera Henryka Pobożnego syna księcia Henryka Brodatego który nadał prawa miejskie Lwówkowi Śląskiemu w którym się urodziłem. Mimo że Tomasz Łysiak czas ten opisuje bardziej fabularnie niż historycznie to jednak mogę tą książkę polecić również osobom zainteresowanym głównie od strony historycznej.
Ciekawa jest sama historia Bitwy pod Legnicą, bitwy o której głośno a na którą nie ma żadnych namacalnych dowodów. Nie znane jest dokładne miejsce gdzie miała się rozegrać (Legnickie Pole historycy wykluczyli a legendę że tamtejszy Klasztor powstał w miejscu śmierci Księcia uznano za nieprawdziwą). Nigdy nie słyszałem o jakimkolwiek znalezisku archeologicznym dotyczącym tej bitwy. Naprawdę ciekawa sprawa bo mimo wielu wzmianek w literaturze do dzisiaj nie ma żadnego namacalnego dowodu w postaci jakiegokolwiek znaleziska. Jest też to zdarzenie dowodem na to że były czasy gdy Niemiec bliższy był Polakowi niż Czech, który...

ceylonka | 2011-03-21
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 21 marca 2011

Moim skromnym zdaniem, 3 tom jest najsłabszy.

Bardzo wysoko oceniam całość "Kronik Szalbierskich", ale brakuje mi tego "czegoś" w całości. Poszczególne tomy można czytać oddzielnie i człowiek się nie zgubi, jednakże patrząc z perspektywy, wolałabym większą spójność między tomami. Inaczej mówiąc, chciałabym, żeby akcja w poszczególnych miastach nie urywała się nagle i nie przeskakiwała w kolejnym tonie do zupełnie innego - czuję niedosyt, jakby dana historia nie została opowiedziana do końca.

Nie mniej, wszystkich serdecznie zachęcam do przeczytania, bo warto.

amierzej | 2011-12-19
Przeczytana: 19 grudnia 2011

Naprawdę dobra powieść przygodowo-historyczna skłaniająca także do głębszej refleksji. Szczerze polecam cykl.

hieronim | 2014-01-27
Przeczytana: 10 maja 2015