Requiem For A Dream

literatura piękna
angielski
znk

Makrauchenia | 2019-07-05

Książka jest dobra. Warto zajrzeć do niej i spróbować dojrzeć dno na jakie się spada powoli lecz nieuchronnie w tańcu z prochami. Bardzo polecam szczególnie młodzieży. Wydawało się, że będzie wspaniale. Książka słabo wydana, ale oceniamy tutaj treść. Film równie dobry.

_heroinowy | 2019-05-17
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 17 maja 2019

To jeden z moich kultowych filmów, jeden z lepszych filmów o uzależnieniu + genialna muzyka. I chyba jeden z niewielu wyjątków kiedy książka jest dla mnie słabsza, wręcz dużo słabsza od filmu. Straszliwie irytująco napisana i to "kchurwa" w co drugim zdaniu...

Kitkat | 2018-12-05
Przeczytana: 05 grudnia 2018

Bardzo dobra książka.Ciekawa fabuła, wyraziści bohaterowie.Ciekawie opisuje do czego moze doprowadzic uzależnienie.Ksiązka bardzo ciekawa, czyta się jednym tchem.

SkazanaNa Książki | 2018-09-29
Przeczytana: 11 sierpnia 2018

Książka ogromnie mi się podobała. Nie mam słów, żeby wyrazić jej genialność. Są takie tytuły, które zostają w mojej głowie na bardzo długo, niejednokrotnie na całe życie i takim tytułem podejrzewam, że będzie właśnie "Rekwiem dla snu" po "Pamiętniku narkomanki" Barbary Rosiek, który również zapamiętam na bardzo bardzo długo. Jest to pozycja mocna, niełatwa, wywołująca dreszcz niepokoju, bardzo magnetyczna, hipnotyzująca, wciągająca, magiczna na swój sposób. Ale jeżeli znacie ekranizację - myślę, że powinniście się również zapoznać z pierwowzorem literackim. Jest mocna, nie dla każdego, polecam ludziom o mocnych nerwach, nie będziecie zawiedzeni. Bardzo, bardzo, bardzo Wam polecam.

kluskaslaska | 2018-05-18

hmmmmmm bardzo fajna

GrzesiekLepianka | 2017-12-01

Rzadko powstają takie książki, których niesamowita wizyjna fabuła miesza się z inwencją językowo-stylistyczną, tworząc w efekcie obrazoburcze arcydzieło, które z jednej strony samo w sobie zupełnie nie rości sobie praw do takiego tytułu, bo z zasady wymyka się wszelkim porównaniom, obala reguły i kategorie, a z drugiej ustanawia jakby osobną dla samego siebie ligę i jest dziełem wyjątkowym, wręcz jednostkowym i totalnym. Powieść Selby’iego to jazda bez trzymanki, pisana poetycko-wulgarnym slangiem, który musiał stanowić nie lada wyzwanie dla polskiej tłumaczki (chapeau bas!). Elżbieta Gałązka-Salamon z pewnością odcisnęła swoje piętno na tym na wskroś (post)nowoczesnym tekście z 1978 roku, czyniąc z niego swego rodzaju aktualność w specyficzny sposób zintensyfikowaną tak bardzo w teraźniejszości językowej, że aż zadziwiająco i zaskakująco futurystyczną. Wyobraźnia językowa autora i tłumaczki wydaje się tu nieposkromiona, choć w zasadzie jest to umiejętne wykorzystanie i...

GZal | 2017-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2017

[dodaję dwie gwiazdki, za to co Selby Jr., wspólnie z Aronofskym zrobili z tej książki]

kason83 | 2017-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2017

Odwagą jest marzyć, gdy przestaje się być dzieckiem... dorosłym zbyt często przychodzi nucić requiem dla straconych marzeń. A gdy sen przeistacza się w koszmar, z którego nie da się wybudzić, przejmuje on kontrolę nad życiem i zaczyna niszczyć na jawie.

Każdy o czymś marzy; Sara o wystąpieniu w teleturnieju, jej syn Harry o założeniu z dziewczyną artystycznej kawiarni, a kumpel Tyron, by życie w końcu przestało mu dosrywać. Trzeba jednak pamiętać, że cel nie zawsze uświęca środki, a te źle dobrane potrafią od niego skutecznie oddalić. Kobieta wpada z uzależnienia od telewizji i słodyczy w obsesję odchudzania, a młodzi na pomysł zarobienia łatwego szmalu handlując heroiną.

Styl autora to ciągnący się strumień opisów, dialogów, myśli, uczuć i fantazji, którą nie raz trudno odróżnić od rzeczywistości. Trzeba się domyślać, zwłaszcza początkowo, kto wypowiada daną kwestię wyłuskując ją spomiędzy innych wypowiedzi i opisów. Bohaterowie są jednak na tyle wyraziści, że w końcu stają się...

Kasia b | 2017-09-25

"Tylko raz spróbuję", "Zawsze mogę przestać", "to nic takiego, wszyscy to robią" - te i podobne zdania to mantra wszystkich nałogowców. A uzależnić można się od wszystkiego - telewizji, internetu, czekolady... nie mówiąc już o heroinie. Wtedy nie ma już miłości, przyjaźni, planów i marzeń. Jedyny cel to więcej, więcej, WIĘCEJ... aż do końca.
Ponieważ czytałam książkę już po oglądnięciu filmu, myślałam, że tego kinowego arcydzieła nie da się przebić. Myliłam się.

Dropsique | 2017-07-13
Przeczytana: 12 lipca 2017

Po kilku pierwszych stronach odłożyłam czytnik. Doszłam do wniosku, że wcale nie muszę się katować, wchodząc w brutalny świat narkotyków i uzależnionych od nich ludzi. Zwłaszcza, że niezbyt lekko czyta się 'zblokowaną' prozę Selbiego. Bez rozdziałów. Bez akapitów. Bez miejsca na oddech. Bez chwili na wytchnienie.

Ale podjęłam wyzwanie. Dobrze, że podjęłam.

W bohaterach jest autentyczność, jest życie. I choć Harry, Tyron i Marion nie wykraczają poza ścieżkę zachowań i motywacji typowych dla osób uzależnionych, to sposób, w jaki ich życie przedstawił Autor, jest fascynujący i bardzo mocno angażujący. I historia Sary, wstrząsająca aż do łez.

Nie widziałam tekstu w oryginalnej wersji językowej, ale jestem przekonana, że Tłumaczka wykonała rzetelną i prawdziwie kreatywną pracę. Gratuluję.

Przejmująca lektura.
Lektura, od której trudno się oderwać.