The Holy Innocents
83-7337-502-3
młodość miłość kino
Menetheris

Paryż, rok 1968. Rodzeństwo młodych Francuzów i amerykańskiego studenta szkoły filmowej łączy wspólna, żarliwa pasja - kino. Kiedy z niezrozumiałych dla nich politycznych przyczyn Kinoteka Francuska zamyka podwoje, razem szukają nowych „sztucznych rajów" z dociekliwością właściwą ich wiekowi. Zostają przyjaciółmi, a potem kochankami, którzy niczym bohaterowie fantazji markiza de Sade zstępują do piekieł seksualnego uzależnienia w całkowitej izolacji od zewnętrznego świata. Pewnego dnia jednak przez okno wpada do mieszkania historia. „Marzyciele", pierwsza powieść Gilberta Adaira, to osobista, intymna historia trojga młodych ludzi, rozegrana na tle historii paryskiego maja 1968 roku. Wpisana w perwersyjny trójkąt erotyczny fabuła, zgodnie z logiką swej „filmowej" narracji, prowadzi do zaskakującej puenty, będącej symbolicznym oskarżeniem opresyjnego „systemu" i apologią kontestatorskiej „rewolucji" lat sześćdziesiątych. To także hołd złożony młodości, wolności, „wyobraźni na ulicach", sztuce i fundamentalnemu ludzkiemu prawu do stanowienia o sobie, ubrany w formę pełnego radości życia poematu - bo choć „niewinni czarodzieje" ulicznych barykad nie potrafią zapanować nad mrocznymi instynktami, potrafią ostatecznie udowodnić swoje człowieczeństwo.

Moja ulubiona powieść Adaira, ze względu na klaustrofobiczną, duszną atmosferę i dwa czy trzy opisy, które sprawiają, że aż się chce wyć z zazdrości i zawiści, że są ludzie, którzy tak barwnie, tak zaskakująco potrafią przedstawić rzeczywistość. Film niech się schowa.

| 2014-09-02
Przeczytana: 29 sierpnia 2014

Trudno jest ocenić książkę, kiedy najpierw widziało się film; popełniłam ten błąd i podeszłam do powieści Adaira nie z czystym umysłem, a mając już pewne wrażenia. Tematyka książki wydaje się bardzo ciekawa, zachęca nas także opis z tyłu okładki. Osobiście spodziewałam się czegoś porażająco wręcz poetyckiego i zmysłowego, a jednak - podobnie jak w filmie - czegoś mi zabrakło. Powieść jest momentami przeintelektualizowana, zdania bywają przeładowane, zwłaszcza porównaniami (niektóre są po prostu śmieszne w swojej zbędności). Kilka momentów świetnie zobrazowanych, klimatycznych, finezyjnych, reszta - boleśnie do takich wrażeń aspirująca. Całość jest niezła, ale osobiście spodziewałam się czegoś innego, czegoś bardziej "dusznego", oddania izolacji młodych ludzi od świata zewnętrznego. Niestety, w pamięci miałam filmową scenę, w której Danielle słucha "Ball and chain" i ten właśnie moment zapadł mi w pamięć bardziej, niż opisy książkowe (swoją drogą ciekawe, że w powieści marzyciele...

EnfantTerrible | 2011-08-17
Przeczytana: 17 sierpnia 2011

Cóż mogę rzec? Fantastyczna książka. Wciąż trudno jest mi ukoić natłok emocji, które burzą się we mnie, odkąd odłożyłam ją na półkę, a po głowie w dalszym ciągu szemrzą zdania, jakie wypowiedzieli bohaterowie. Autor w mistrzowski sposób ukazał dualizm fikcyjnego świata - krainy perwersyjnych uciech oraz prawdziwej rzeczywistości ówczesnego Paryża, już wówczas zapisującej krwawymi plamami swe miejsce w historii. Specyficzny klimat artystycznej bohemy, duszna atmosfera zamkniętych pokoi, wymowne napięcie, podsycane naumyślnie przez kolejny występek, do którego pragną uciec postacie. Pozycja nie na słodkie przedpołudnia, a raczej mgliste, intensywne wieczory i natchnione noce.

Kittin | 2011-06-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2011
Przeczytana: 20 czerwca 2011

Są takie książki o których już po przeczytaniu kilku pierwszych stron wiemy, że staną się naszymi ulubionymi. W moim przypadku tak było właśnie z „Marzycielami”. Całkowicie urzeczona dałam się wciągnąć w ten intymny świat trojga przyjaciół, stworzony przez Gilberta Adaira. Barwność opisów sprawiła, że niemal czułam się jakbym była między nimi, przechadzała się wąskimi korytarzami i zaglądała do pokoi, w których oddawali się swoim seksualnym ekscesom.
Wszystko zaczęło się bardzo niewinnie. Z czasem jednak bezgrzeszna gra, którą prowadzili, przerodziła się w coraz bardziej perwersyjne „zabawy”. Całkowicie odizolowani od świata zewnętrznego, z dużym opóźnieniem zorientowali się, że niemalże obok nich rozgrywają się epokowe wydarzenia. Pomimo całego swojego okrucieństwa były one dla nich pewnego rodzaju wybawianiem gdyż gra posunęła się już zbyt daleko…

MuffinCannibal | 2015-01-09
Przeczytana: 09 stycznia 2015

"Gdyby słowo amour nie rymowało się z toujours, być może nigdy nie odczuwalibyśmy potrzeby utożsamiania miłości z wiecznością."

lotosu_kwiat | 2013-10-29
Przeczytana: 29 października 2013

W książce pojawiło się kilka trafnych spostrzeżeń, posiada ona swoją specyficzną atmosferę Narracja chwilami obfitowała w ciekawe cytaty i błyskotliwe sformułowania jednak styl autora trochę mnie męczył, podobnie jak bohaterowie. Odkrywanie swojej seksualności i jej przesuwające się granice na tle izolacji wydawały się ciekawym tematem, jednak muszę przyznać że się zawiodłam

solitaire _oskar | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Szukałem tej książki pół roku. I nareszcie znalazłem.
Film oglądałem trzy razy, ponieważ myślałem że będzie taki sam jak książka.Myliłem się.Książka ma swój cudowny klimat a bohaterowie tak realistyczni że aż chciałoby się do nich dołączyć.NIE OGLĄDAJCIE FILMU, TO GNIOT. Gilbert Adair mistrzem.

unreality | 2014-08-19
Przeczytana: 2013 rok

do przeczytania w wieku gimnazjalnym.

michaelgirl95 | 2016-12-10
Tomasz | 2016-12-02