Zgłosuj na książki roku 2017

Tłumaczenie: Jacek Spólny
Wydawnictwo: Replika
Ecstasy. Three Tales of Chemical Romance
Ag2S

Bezkompromisowa i kontrowersyjna proza autora "Trainspotting" w najlepszym wydaniu. Irvine Welsh w pulsującym, narkotycznym stylu serwuje opowieść na kartach której przewijają się niezwykłe postacie: sparaliżowana pisarka, celebryta – nekrofil, zakochany kibol, okaleczona już w łonie matki kobieta pragnąca zemsty, niezwykła para, szukająca w rytmie muzyki house prawdziwej miłości...

Irvine Welsh w pulsującym, narkotycznym stylu serwuje opowieść na kartach której przewijają się niezwykłe postacie: sparaliżowana pisarka, celebryta – nekrofil, zakochany kibol, okaleczona już w łonie matki kobieta pragnąca zemsty, niezwykła para, szukająca w rytmie muzyki house prawdziwej miłości ...
Charakterystyczny dla autora koktajl makabry, groteski, czarnego humoru i wszechobecnych narkotyków. Hołd dla świata mrocznych zaułków Edynburga i niezwykłej dekady lat dziewięćdziesiątych XX wieku.

źródło opisu: Wydawnictwo Replika, 2012

źródło okładki: www.replika.eu

kasandra_85 | 2012-09-07
Przeczytana: wrzesień 2012

Karolina | 2012-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2012

Brudny, plugawy, zły - taki jest język, którym posługuje się Welsh. Jak na razie autor bezkonkurencyjnie pretenduje do mistrza w tej dziedzinie (moja druga książka Welsha).

O czym zatem jest książka? O Ecstasy? Nie bardzo. Ecstasy to spoiwo trzech opowiadań. Każde z nich jest inne, każde opowiada o innym problemie i każde z nich jest niepokojące. Choć autor doskonale wprowadza czytelnika w swój świat, poczynając od opowiadania najbardziej lekkiego, aż po The Undefeated, obok którego nie sposób przejść obojętnie. Opowiadania są o miłości w typowym dla Welsha stylu. O zemście, o gotowości zrobienia wszystkiego dla ukochanej i o poszukiwaniu miłości, a wreszcie o tym, że miłość może zdziałać wiele i dopaść każdego.

Nie będę przytaczać fabuły poszczególnych opowiadań, dość zaznaczyć, że odkładając książkę, myśli przez długi czas jeszcze będą się kłębić w głowie. Czytelnik pozostanie w świecie Welsha i będzie nadal poszukiwał odpowiedzi na własną rękę.

Nie polecam książki osobom...

| 2013-02-18
Przeczytana: 03 października 2012

Uwielbiam Irvine Welsha za to, że lubi najpierw wywlekać na światło dzienne ludzkie przywary, by następnie się z nich do woli nabijać . Tym razem kontrowersyjny pisarz zaproponował zwariowaną czarną komedię, zbudowaną na współczesnym świecie.(Ecstasy) to historie trzech związków opartych wyłącznie na cynicznym wykorzystywaniu drugiej strony, o poszukiwaniu prawdy i zemście, która jak wiadomo najlepiej smakuje na zimno. Za niebanalne ujęcie problemu oraz za udowodnienie, że romanse nie muszą być namaszczone cukierkową spuścizną po klasykach tego gatunku, z czystym sercem przyznaję maksymalną liczbę gwiazdek. Książka jest totalna!

Dziub | 2017-09-25
Przeczytana: 25 września 2017

O ile nie przepadam za Trainspotting i pozostałymi powieściami ze świata ćpunów, o tyle te ćpuny i ich poszukiwania miłości w różnych wymiarach oraz środowiskach, podobały mi się o wiele bardziej. Doceniam kunszt literacki Welsha i bardzo chętnie zobaczę, czy kino podołało takiemu wyzwaniu w przełożeniu takiej literatury na język filmowy. Generalnie nie mogę się wdawać w szczegóły, bo jest to lektura wakacyjna i szczegółów nie pamiętam, co nie znaczy, że jest to zła powieść lub moja ignorancja - z pewnością zostanę z twórczością Szkota za pan brat, nawet, jeśli fabuła przedstawia rzeczywistość trudną do udźwignięcia.

CorvusCorax | 2017-05-13
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 grudnia 2015

Welsh wziął na warsztat jedną z najistotniejszych międzyludzkich relacji, która buduje podstawy naszego społeczeństwa oraz nadaje mu kształt. Ubierając swoją wizje w charakterystyczny wyrazisty i sugestywny styl oraz formę opowiadań nadał jej świeży, bezkompromisowy wymiar. Potraktował bezlitośnie a zarazem przewrotnie zaglądając za kulisy schematów jakie wyłażą z masy romansideł czy powieści obyczajowych. U niego, aż kipi od brudnego, surowego egzystencjalizmu przepełnionego instynktownymi imperatywami, wyrachowaną hipokryzją oraz naturalistycznymi odruchami. Jednak pomimo tak brutalnego i szorstkiego podejścia do tej tematyki pozostawia on ziarenka nadziei, z których może wykiełkować coś na kształt człowieczeństwa.

Matthias | 2012-08-03

Cóż tu rzec... Można Welsha kochać, a można nie cierpieć. Ale chyba nikogo kto czytał nie pozostawia obojętnym. Z Ecstasy jest podobnie. Facet nie uznaje tabu.

yoleee | 2014-01-17

Książkę szybko się czyta. Nie jest to książka dla wrażliwych czytelników- zdecydowanie! Ale na pewno nie polecam filmu- totalna żenada!

Sigurd | 2013-08-19
Przeczytana: lipiec 2013

„Dlatego trzeba uważać, zanim się zacznie mówić o miłości. To tylko jedna z form rozrywki. Przekonaj się, czy uczucie przekłada się na życie codzienne, i wtedy możesz zacząć myśleć o miłości. Miłość nie zdarza się w weekend.”*

„Ecstasy. Trzy romanse chemiczne” stały się inspiracją mojego ulubionego zespołu muzycznego, nie darowałbym sobie, gdybym nie przeczytał tej opowieści. W okładce ukryta jest magia, która zniewala człowieka i w niewyjaśniony sposób zachęca do poznania skrywanej zawartości.

Autor przedstawia trzy, z początku nie łączące się, historie. Poznajemy słynną pisarkę, która wylądowała w szpitalu na dłuższy czas nie będąc w pełni sprawna fizycznie. Jej mąż obraca się w "wyższych sferach", a odmieniona autorka odkrywa prawdziwą twarz męża i jego przyjaciół. Postanawia zemścić się w zupełnie nieoczekiwany sposób. Następnie poznajemy młodą damę pełną żądzy mordu wobec nietykalnych prześladowców. Wykorzystuje do tego chłopaka będącego pod wpływem "najcięższej chemii, jaka...

Krzysztof Gawryś | 2013-08-05

Irvine Welsh, autor powieści „Trainspotting”, która uważana jest obecnie za kultową, powraca z nową dawką szokującego języka i bohaterami, których ciężko nazwać pozytywnymi. Jak nie trudno zgadnąć, chemia jaka pojawia się we wszystkich trzech opowiadaniach jest nie tylko tym co łączy ludzi i prowadzi do zakochania, lecz również chemią w czystym wydaniu, w postaci zniewalających umysły narkotyków. Jeśli ktoś nie zna „Trainspotting” i ma zamiar zasiąść do lektury jako do ciekawych romansów ze szczęśliwym zakończeniem - srodze się zawiedzie.
Nie będę zdradzał fabuły opowiadań, gdyż każde jest wyjątkowo oryginalne i najlepiej zapoznać się z nimi osobiście, jednak warto wiedzieć kilka rzeczy, czego się spodziewać. Wulgarność, przemoc, seks, żadnych tematów tabu i upiększania rzeczywistości. To nie są opowiadania dla każdego i jeśli ktoś posiada niski poziom wrażliwości może szybko zakończyć lekturę zszokowany lub co najmniej zniesmaczony. Większość bohaterów Welsha to ludzie, których...

MDMA | 2018-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Podobała mi się ta książka, lubię taki język, dobrze mi się czytało, pierwsze opowiadanie "Romans Rave'owy z czasów regencji" nieco mnie "zszokowało" ;)
Jeśli ktoś nie lubi wulgarnych słów, czy opisów, oraz dość ciężkiego języka, to niech się za tę książkę nie zabiera. Ja ją przeczytałam w trzy dni - lubię takie klimaty, polecam