Requiem dla snu

Okładka książki Requiem dla snu Hubert Selby
Okładka książki Requiem dla snu
Hubert Selby Wydawnictwo: Niebieska Studnia Ekranizacje: Requiem dla snu (2001) literatura piękna
Requiem for a Dream
Niebieska Studnia
2010-09-08
2010-09-08
1999-10-12
Elżbieta Gałązka-Salamon
Ekranizacje:
Requiem dla snu (2001)
narkotyki używki uzależnienie thriller klasyka przestępstwo

Bardzo mocna rzecz, żeby nie rzec "dyna-mit". Jednak nie rozsadza on nas od emocji, nie wprawia w szok. Raczej imploduje od środka, wstrząsa, pochłaniając wszelkie pozytywne emocje, pozostawiając tylko pustkę, głęboki smutek i żałość.

Bardzo smutna książka o pustce w życiu i próbie jej zapełnienia. A zaczyna się tak pogodnie... Jeśli chodzi o literaturę opisującą, co narkotyki robią z ludźmi — stawiam na równi z "Heroiną" Piątka.

"Porzućcie nadzieję Wy, którzy tu wchodzicie"
Bohaterowie Selbyego upadają ze strony na stronę a ich marzenia są tylko paliwem napędzającym ten upadek. Nic tu nikomu nie wychodzi, ludzie to tylko worki na substancje, które przejmują nad nimi kontrolę. Nie ma tu krzty happy endu, co pewnie większość zna z filmu Aronofskyego.
Choć sama historia i bohaterzy na stałe zagościli w popkulturze za sprawą ekranizacji - warto sięgnąć po książkę ze względu na język i samą konstrukcję powieści, gdzie naturalistyczne opisy gładko przechodzą w strumienie świadomości a dialogi są napisane żywym, mięsistym językiem.

"Porzućcie nadzieję Wy, którzy tu wchodzicie"
Choć sama historia i bohaterzy na stałe zagościli...

Najpierw obejrzałam, a teraz przeczytałam. Film był trochę dziwny, ale chyba taki miał być, ogólnie dobry. Książka bardzo dobra

Definicja strumienia świadomości. Dialogi zawarte w opisach, prawie żadnych akapitów, częsty brak interpunkcji. Większość stron przypomina ściany tekstu. Ciężko było się przyzwyczaić, gdzieś do 70-tej strony, a potem tekst płynie i drąży umysł jak skałę.

Forma 0/10
ZERO!
Film był ciekawy, sięgnęłam po książkę... BŁĄD!
Może w oryginale da się to coś czytać, ale w polskim..... NIE! Przekład (e.gałązka-salamon) jest okropny, a oto przykłady: 'kchurwa, schrupacz, spytacz, czynści, som, sze, muszy-jeszcz' etc... Każda strona tak się przedstawia, to nie są jakieś wyjątki... Wygląda to jak szyfry gimnazjalistów albo i nawet dzieci w podstawówce... Czyta się bardzo ciężko, do tego nawet nie ma zaznaczenia dialogów, więc nie wiadomo czy czeka nas kolejny opis, czy ktoś do kogś coś mówi.
LITOŚCI!!!!!!!
Daję sobie spokój, bo oczy mnie bolą! Psychika również...
Żałuję, że kupiłam i zamierzam ją przekazać bibliotece, by nikt inny nie musiał ani złotówki płacić za taki badziew.

Forma 0/10
ZERO!
Film był ciekawy, sięgnęłam po książkę... BŁĄD!

Przykra opowieść o ,,ciemnej" stronie społeczeństwa, zasługującej na światło. Okrutne odzwierciedlenie tego, jak temat narkomani i uzależnień jest bagatelizowany, a osoby zmagające się z tym problemem często są odczłowieczane.
Ukazany w ,,Requiem dla snu" progres uzależnienia jest przerażający a zarazem dogłębnie prawdziwy. Autor przedstawia czytelnikowi nie tylko to, co widać na zewnątrz, ale również a przede wszystkim to, co dzieje się w środku uzależnionych. Powieść o niezrozumieniu dla osób z niższych warstw społecznych. Momentami ironiczna, obśmiewająca nonsensy tego, jak zbudowany jest ten świat. Do głębi ukazująca to, jak bardzo nie rozumiemy ludzi uzależnionych.

Jedynym minusem był język, a w zasadzie sprawa edytorska- wszystko pisane jednym, ciągłym tekstem, sprawiało że treść nieraz zmywała się w jedno większe bagno i trudnym było cokolwiek z tego zrozumieć. Brak dialogów jako takich, a w zasadzie to, że nie były w żaden sposób zaznaczone, stanowiły część narracji. Powtarzalność słów w pewnym sensie budowała trudność i realność przedstawionego problemu.

Początek był interesujący, końcówka znakomita, niestety w środku fabuła nieco rozwleczona, momentami miałam już dosyć do cna podobnych do siebie scen, różniących się jedynie szczegółami. Tym niemniej całość wypadła dobrze, po prostu trzeba przebrnąć przez te ,,gorsze chwile". Osobą zainteresowanym tematem serdecznie polecam.

I pomyśleć, że czasami wystarczy użyć tak prostych środków, by stworzyć znakomitą literaturę. Hubert Selby jr nie posługuje się pięknym językiem, jego styl jest raczej surowy i chropowaty, zdania szorstkie i dosadne, pełne słownictwa potocznego wywodzącego się z ulicznego slangu. A jednak tę prozę czyta się zdumiewająco hipnotycznie, wprost wciąga ona w obłędny wir życia bohaterów powoli zmierzających ku zagładzie. Niewyróżnione w tekście dialogi, strumienie świadomości, eksperymenty z interpunkcją, te zabiegi sprawiają, że całość zyskuje niepokojący transowy rytm.

Czworo bohaterów powieści to ludzie wydawałoby się jak najbardziej zwyczajni, tacy, jakich znamy wszyscy. A jednak Sara, samotna wdowa w średnim wieku, jej syn Harry wraz z narzeczoną Marion i kumplem Tyronem marzą o przekroczeniu granic swojej przeciętności. Sara oddaje się marzeniom o występie w telewizyjnym teleturnieju, Harry, Marion i Tyron gustują w heroinie, którą próbują także handlować w nadziei na szybki zysk i lepszą przyszłość. W powieści obserwujemy jak powoli tracą kontakt z rzeczywistością i zatracają się w zjeździe po równi pochyłej. Ten dramat opowiedziany jest bardzo zmino, bez jakiejkolwiek tkliwości i patosu. I może dlatego tym bardziej robi wrażenie. Ta książka jest brutalna jak samo życie ze złudzeniami i ma w sobie jakiś trudny do określenia magnetyzm, który sprawia, że czyta się ją z zapartym tchem.

Cyt.:
„Niesamowite jak niektórzy ludzie potrafią być ślepi na prawdę. Mają ją przed samymi oczyma a jednak jej nie dostrzegają”.
Hubert Selby Jr. „Requiem dla snu”

Hubert Selby Jr amerykański pisarz, urodzony i wychowany w nowojorskim Brooklynie, samouk. Używał surowego, prostego języka by przedstawić ponury, brutalny świat. Nie troszczył się o gramatykę i interpunkcję, przedstawiał dialogi jako kompletne akapity, bez oznaczeń pomiędzy różnymi mówcami. Krytycy czasami porównują jego prozę do „spontanicznej prozy” Jacka Kerouac’a. Mówił o sobie, że „pisze to co słyszy, czuje i widzi”. Wykorzystywał w swojej twórczości własne aspekty doświadczeń dot. m.in. uzależnień, sam zmagając się z wieloma nałogami.

W wydanej w 1978 roku powieści „Requiem dla snu” opisuje losy czwórki nowojorczyków, trojga przyjaciół i matki jednego z bohaterów, którym życie zaczyna powoli wymykać się spod kontroli. Pogoń za marzeniami, które tak naprawdę nigdy nie zostaną spełnione, gdyż budowane są na „ruchomych piaskach”.

Znakomite studium popadania w uzależnienie i trwania w nim. Świetnie oddane etapy wzrastania uzależnienia , od początkowych: „ja taki nie będę nigdy”, czy „mogę przestać w każdej chwili” do momentu, gdy nałóg zapanuje już nad każdym fragmentem ciała i woli.

Cyt.:
„Wiedzieli że w każdej chwili mogą przestać jeśli tylko zechcą. Gdyby kiedykolwiek zechcieli przestać”.
Hubert Selby Jr. „Requiem dla snu”

Na podstawie powieści w 2000 roku powstał doskonały film w reżyserii Darrena Aronowsky’ego, przy którego realizacji aktywnie uczestniczył Selby.

I choć wiemy, przypuszczamy jak może skończyć się ta opowieść, brniemy w nią nieubłaganie. Staczamy się razem z bohaterami po równi pochyłej, gdzie już nie będzie żadnego ratunku. Dojdziemy do samego dna piekła. Wydaje się to paradoksem, ale tylko od samego dna, od ostatniej granicy upodlenia którą przekroczymy, można się odbić i próbować na nowo poskładać swoje życie. Niektórym się to udaje.

Czy uda się bohaterom Huberta Selby’ego?

Polecam.

Hubert Selby Jr. „Requiem dla snu”

Pozycja godna uwagi, to na pewno,. Choć styl może być niezbyt przystępny, momentami nawet irytujący to przekaz, obrazujący ciemna stronę życia na krawędzi, życia uzależnionego od....Polecam , tak samo jak film.

• Do kupienia
  • Zekranizowane