Piekielny Brooklyn

978-83-60979-12-9
literatura amerykańska
literatura piękna
ashess

Długo oczekiwany na polskim rynku przekład legendarnego debiutu jednego z największych pisarzy amerykańskich, autora sfilmowanej w 2000 roku powieści "Requiem dla snu". Język, który zrewolucjonizował powojenną literaturę amerykańską; uczciwość w opisie spraw bulwersujących lub bolesnych, która porusza; bohaterowie, których sie nie zapomina. Porównywany do Dostojewskiego Selby oprowadza...

Język, który zrewolucjonizował powojenną literaturę amerykańską; uczciwość w opisie spraw bulwersujących lub bolesnych, która porusza; bohaterowie, których sie nie zapomina. Porównywany do Dostojewskiego Selby oprowadza czytelnika po brooklyńskim piekle chuliganów, strajkujących robotników, prostytutek i szukających swojego miejsca w tym brutalnym świecie homoseksualistów. Arcydzieło literatury amerykańskiej.

SkazanaNa Książki | 2019-06-21

biblioteka
fabuła
ludzie Brooklyn lata 50

moja opinia
Ależ,to mocne i doskonałe.Książka,na granicy dobrego smaku.
Autor,tu się nie bawi z nami w owijanie w bawełnę.
Daję ostro i na całego.
Pełno tu seksu,wulgarności i przemocy.
Tu właściwie nie ma kobiet,uległych i posłusznych.
Książka,ostra jak japoński nóż.
Tego potrzebowałem.

| 2018-07-04
Przeczytana: 30 czerwca 2018

Brud, syf, kiła i mogiła - jako komplement! Zamiast american dream jest american horror story. Nie mogę zrozumieć, dlaczego Hubert Selby jest tak bezczelnie ignorowany przez polskich wydawców - w świecie uchodzi za geniusza i nie bez powodu.

Wkp | 2017-02-06

UNDERGROUNDOWY BROOKLYN

Gdybym miał w prostych słowach scharakteryzować twórczość Huberta Selby/ego Jr., powiedziałbym że jego powieści są literackim odpowiednikiem muzyki punkowej. Wprawdzie wcześniejszym od niej (kultura punkowa powstał w połowie lat 70. XX wieku, podczas gdy literacki debiut pisarza ukazał się w roku 1964), ale przypominającym ją na wielu polach. Nic w tym jednak dziwnego, korzenie obu tkwią głęboko w undergroundzie, dzięki czemu ich pierwotność, brud i pewna brutalność oddziaływują bardzo mocno na odbiorcę. „Piekielny Brooklyn”, debiutancka powieść Selby/ego doskonale wpasowuje się w to, co napisałem powyżej. Jest brudna, jest mocna, ale i emocjonalna, a jej siła skutecznie trafia do serca i umysłu.

Lata 50. XX wieku. Brooklyn staje się scenerią dla losów bohaterów, którzy wiodą swoje specyficzne żywoty. Georgette to uzależniona od narkotyków transwestytka prostytutka. Ma swoje ambicje i kocha się w niejakim Vinniem. - przywódcy lokalnego gangu złożonego z...

agata-w | 2016-10-02
Przeczytana: 02 października 2016

"Kontrowersyjną treść o ogromnym ładunku emocjonalnym przekazuje za pomocą oszczędnych środków, bezceremonialnie traktując sztuki pisarskiej." Cała prawda zawarta w jednym zdaniu na "okładkowym streszczeniu".
Myślałam, że przyzwyczajenie się do stylu w którym napisał to Hubert Selby Jr będzie bardzo trudne. I było... Ale na szczęście tylko na samym początku. Potem pochłaniałam książkę, rozdział po rozdziale. Mimo tego, że to pierwsza książka o tej tematyce czytana przeze mnie.
Czasami brutalnie, ciężko i niewiarygodnie, ale jest to świat autora który tylko w ten sposób da się przekazać.

Weronika | 2016-07-29
Przeczytana: 24 lipca 2016

Ta książka nie należy do łatwych. Minęło sporo czasu zanim przebrnęłam przez wszystkie strony. Brak kropek, przecinków, myślników, a przede wszystkim ciężkie historie bohaterów sprawiły, że bardzo często potrzebowałam dłuższej przerwy, aby powrócić do świata ulic Brooklyn'u. Mimo to, nie zniechęciłam się, choć było naprawdę ostro. Bohaterowie, ich sposób bycia, ich myśli - autor tutaj niczego nie oszczędził. Wszystko zostało przedstawione piekielnie. Tak jak obiecywał tytuł.

Miss_Understood | 2016-01-12

Patologia, nihilizm, nicość, bezradność, bezsens, przemoc. Lubię.

TheBulversaint | 2016-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Oryginalny styl pisania, który irytował mnie z tych samych powodów co intrygował (czytałem po angielsku). Bohaterami zawartych tutaj historii są najpodlejsze osoby, jakie będziecie mieli nieprzyjemność spotkać w literaturze. Wiele z nich zasługuję jednak na współczucie czytelnika z powodu tego, jak układa się ich życie i jak bardzo zagłębieni są w fałszu na temat swojej natury.

GrzesiekLepianka | 2015-10-30

Jak dla mnie książka wybitna, pełna autorskich pomysłów narracyjnych, nowatorskiego podejścia do gramatyki i interpunkcji, świadomego łamania zasad rządzących sztuką pisarską. Ponoć Selby mówił, że zna alfabet, więc może zostać pisarzem. I na dobre wychodzi to jego książce, że nie próbuje wpisywać się w znane formy narracji oraz ugrzeczniać swojego stylu i przedstawia rzeczywistość szokującą, wulgarną, zbrukaną, sięgającą dna, na pewno nieco zafałszowaną i groteskowo wykoślawioną, ale przez to dosadną, mocną i zapadającą w pamięć. Świetne opisy światka bandytów, degeneratów, wyrzutków społecznych, rodzin z nizin. Mnóstwo naturalistycznego seksu w różnych konfiguracjach. Ujmująco ukazany proces odkrywania fascynacji Innym (w tym wypadku transwestytą), sugestywny melanż emocji i zachowań targających bohaterami. Brawurowe słownictwo i tempo narracji. I chyba świetne tłumaczenie, choć nie zaglądałem do oryginału.

Requiem dla Brooklynu.

Według mnie istnieją dwa typy dobrej literatury. Jeden objawia się tym, że nie możesz oderwać się od książki, ściskasz i przytulasz ją do siebie, pożerasz bezwiednie stronę po stronie, bo to jest silniejsze, a wszystko wokół przestaje istnieć (przykład: Stephen King). Drugi wymaga przystanków, odpoczynku, zapalenia kilku papierosów, przemyślenia pewnych spraw, ponieważ nie jesteś w stanie na raz przyswoić i przetworzyć tak wielkiego ładunku trudnych, nierzadko skrajnych emocji. "Piekielny Brooklyn" zalicza się do tego drugiego typu, który można by określić: "ryje psyche". W swojej biblioteczce mam specjalną (możliwe, że najukochańszą, to zależy od nastroju) półkę o takiej nazwie. Znajdują się na niej dzieła Anthony’ego Burgessa, Williama S. Burroughsa, Cormaca McCarthy’ego, Nicka Cave’a czy Sarah Kane. Do tego zaszczytnego grona dołączył Hubert Selby Jr, wcześniej znany mi tylko z faktu, że to właśnie jego pióro umożliwiło Aronofsky'emu popełnienie jednego z...