Lord John i sprawa osobista

Tłumaczenie: Tomasz Lem
Cykl: Lord John Grey (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Lord John and the private matter
historyczna
Mamajusta

Londyn, rok 1757. Lord John Grey poznał właśnie wstydliwą tajemnicę pewnego arystokraty, oficera piastującego wysokie stanowisko w armii Jej Królewskiej Mości. Jego wysiłki, by zapobiec skandalowi, zostają przerwane przez sprawę najwyższej wagi: Korona zleca mu przeprowadzenie śledztwa w sprawie towarzysza broni, który przypuszczalnie był zdrajcą. Poprzez sprośne londyńskie przybytki aż po...

Poprzez sprośne londyńskie przybytki aż po dostojne gabinety arystokratów lord John podąża za nieuchwytnym służącym oraz tajemniczą damą w zielonej sukni, która może mieć klucz do rozwiązania zagadki... lub nie mieć go wcale.

książek: 1900
Gosia | 2015-10-20
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 20 października 2015

Według mnie jest to książka niestety tylko dobra. Diana Gabaldon na pewno nie dołączy do grona moich ulubionych pisarzy. Wahałam się nawet, czy nie dać jej oceny "przeciętna". Chyba uratował ją jedynie klimat XVIII-wiecznego Londynu. Ciekawostką jest również przedstawiony światek londyńdskich homoseksualistów. Nawet bibliografia na ten temat jest całkiem spora.
Nic jednak nie poradzę na to, że nie wciągnęła mnie ta historia spisku w wojskowych sferach Londynu. Historia ma kilka dobrych atrybutów: nietuzinkowe charaktery, atmosfera tajemniczych zaułków i zakazanych miejsc Londynu, nawet dobry język autorki. Niestety brakuje jej czegoś, co sprawiłoby, że chce się tę książkę choć na krótko zapamiętać.
Raczej też nie będę świadomie szukać innych książek tej pisarki. Jako ciekawostka dla lubiących kryminały i powieści historyczne może być.

Episkey | 2014-10-12

Książka na początku sprawiała mi pewne problemy. tempo czytania spadło, nie mogłam dopasować się do niej, wczuć. Jednak po rozwinięciu się akcji spodobała mi się i wciągnęła. Nagromadziło się mnóstwo wątków, ale ich rozwiązanie zaskoczyło mnie i usatysfakcjonowało.

Historia XVIII-wiecznego "detektywa" jest ciekawa i nieprzewidywalna. miejscami odważna.

Emma | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Bardzo przyjemna książka, której akcja została osadzona w XVIII wiecznym Londynie. Miasto, wraz z jego atmosferą opisane dosyć realistycznie.
Książka ma ciekawą i wartką akcję i dlatego czyta się szybko, taka powieść na jeden maksymalnie dwa długie zimowe wieczory.

wisnia77 | 2014-08-19

Byłam urzeczona okładką i opisem, a bardzo się rozczarowałam. Oczekiwałam czegoś w stylu Sherlocka Holmes'a, tylko, że ten bohater był detektywem wojskowym. Miałam nadzieję odkrywać razem z bohaterem sekrety Londynu, no i odkryłam - Lawendowy Dom czyli dom rozpusty dla mężczyzn. Do tego cała sprawa tak się beznadziejnie zakończyła. Autorka trochę przesadziła.

Karolina89 | 2012-03-09

Świetna książka!Klimat starego Londynu (szczegółowo i doskonale opisanego), zawiłości w sprawie wyjaśnienia tajemnicy, nad którą pracował Lord John Grey, ciekawe postacie i ich udział w tej historii oraz wiele, wiele innych powodów, dla których warto przeczytać tę książkę.Polecam.

RAVEN | 2011-03-29

Bardzo fajna książka. Czyta się szybko i przyjemnie. Momentami zabawna!

Domy publiczne, przebieranki Panów za Panie, tajemniczy romans... Sprawę rozwiązuje błyskotliwy Lord John :)

Polecam!

Marianna | 2016-04-19
Przeczytana: 04 lutego 2014

Londyn, rok 1757. Lord John Grey poznał właśnie wstydliwą tajemnicę pewnego arystokraty, oficera piastującego wysokie stanowisko w armii Jej Królewskiej Mości. Jego wysiłki by zapobiec skandalowi zostają przerwane przez sprawę najwyższej wagi: Korona zleca mu przeprowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa towarzysza broni - sierżanta Timothy'ego O'Connella, który przypuszczalnie był zdrajcą. Czy dlatego zginął? To musi wyjaśnić lord John Grey, który nie jest zachwycony z powierzonego mu zadania. Jednak chcąc nie chcąc wyrusza szukać mordercy. Trop wiedzie go przez sprośne londyńskie przybytki aż po dostojne gabinety arystokratów. Lord John podąża w ślad za nieuchwytnym służącym oraz tajemniczą damą w zielonej sukni, która może mieć klucz do rozwiązania zagadki... lub nie mieć go wcale. Jak zakończy się śledztwo lorda Greya? Czy uda mu się rozwikłać zagadkę? A także czy zdoła zapobiec skandalowi z udziałem swojej kuzynki i lorda Trevelyana?
Przyjemna powieść, choć muszę przyznać, że...

beataj | 2011-01-15

Cóż, znacznie bliższa memu sercu jest saga o Claire i Jamim, ale tę historyjkę (jeśli patrząc pod kątem objętości ;-)) też czyta się bardzo fajnie.

Karkam | 2012-09-01
Przeczytana: 31 sierpnia 2012

Gabaldon jest mi znana z serii "Obca", której skrzętnie przyglądam się od kilku miesięcy i zakupuję kolejne tomy, kiedy tylko natrafi się ku temu okazja. Lord John to jeden z bohaterów występujących w poprzednich książkach pisarki, który został wydelegowany na karty nowej powieści.

Historia osadzona w realiach XVIII-wiecznej Anglii, której klimat odczuwalny jest na każdej stronie, już od samego początku wciąga za sprawą ciekawych wątków. Lord John to zamożny dandys, który na służbach Jej Królewskiej Mości musi stawić czoło groźnym szpiegom, wyjaśnić zagadkowe morderstwa i zmierzyć się z demonami przeszłości. Mężczyzna dowiaduje się o chorobie wenerycznej narzeczonego kuzynki i postanawia zdemaskować zalotnika zanim dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego. W międzyczasie musi zbadać sprawę morderstwa jednego z kompanów, który był podejrzewany o kradzież ważnych dokumentów wojskowych.

W trakcie osobistego śledztwa trafia do Lawendowego Domu, który jest miejscem schadzek...

magles | 2011-04-28
Przeczytana: 25 kwietnia 2011

Hmm... dla mnie trochę nudnawa... Bardzo ciężko mi się ją czytało.