Lord John i sprawa osobista

Tłumaczenie: Tomasz Lem
Cykl: Lord John Grey (tom 1)
Wydawnictwo: Świat Książki
Lord John and the private matter
historyczna
Mamajusta

Londyn, rok 1757. Lord John Grey poznał właśnie wstydliwą tajemnicę pewnego arystokraty, oficera piastującego wysokie stanowisko w armii Jej Królewskiej Mości. Jego wysiłki, by zapobiec skandalowi, zostają przerwane przez sprawę najwyższej wagi: Korona zleca mu przeprowadzenie śledztwa w sprawie towarzysza broni, który przypuszczalnie był zdrajcą. Poprzez sprośne londyńskie przybytki aż po...

Poprzez sprośne londyńskie przybytki aż po dostojne gabinety arystokratów lord John podąża za nieuchwytnym służącym oraz tajemniczą damą w zielonej sukni, która może mieć klucz do rozwiązania zagadki... lub nie mieć go wcale.

książek: 2097
Gosia | 2015-10-20
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 20 października 2015

Według mnie jest to książka niestety tylko dobra. Diana Gabaldon na pewno nie dołączy do grona moich ulubionych pisarzy. Wahałam się nawet, czy nie dać jej oceny "przeciętna". Chyba uratował ją jedynie klimat XVIII-wiecznego Londynu. Ciekawostką jest również przedstawiony światek londyńdskich homoseksualistów. Nawet bibliografia na ten temat jest całkiem spora.
Nic jednak nie poradzę na to, że nie wciągnęła mnie ta historia spisku w wojskowych sferach Londynu. Historia ma kilka dobrych atrybutów: nietuzinkowe charaktery, atmosfera tajemniczych zaułków i zakazanych miejsc Londynu, nawet dobry język autorki. Niestety brakuje jej czegoś, co sprawiłoby, że chce się tę książkę choć na krótko zapamiętać.
Raczej też nie będę świadomie szukać innych książek tej pisarki. Jako ciekawostka dla lubiących kryminały i powieści historyczne może być.

Justyna Antoniewicz | 2017-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2017

Bardzo przyjemna, sympatyczna książka utrzymana w dobrej fabule, trzymająca w napięciu, akcja nabiera tempa szybko wciąga,mnie zachwyciła historia, zaciekawiła.
Pierwsza moja książka przeczytana dzisiaj,wciągnęła mnie natychmiast.
Lubię takie romanse historyczne jestem miłośniczką takich książek,a ta zaskakująca,rewelacyjna,świetna była z przyjemnością przeczytałam!!!

Natalia | 2017-02-17
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 17 lutego 2017

"Dlaczego ta książka jest taka krótka???" to pytanie, które od razu przychodzi na myśl osobom, które znają twórczość Gabaldon. Odpowiedź na nie dostajemy już na początku od samej autorki - to miało być opowiadanie, ale Grey miał inne plany. Przez około 1/3 powieści czuć, że to miało być tylko opowiadanie, bo Diana nie poświęciła za dużo uwagi na wykreowanie głównego bohatera, ale w dalszej części książki chyba zapomniała o początkowych planach i styl już zmienił się na ten znany z serii "Obca", dzięki czemu czytało się o wiele lepiej.

Jeśli ktoś nie przywiązuje uwagi do kreacji głównego bohatera i chce sięgnąć po tę książkę ze względu na wątek detektywistyczny, to mogę śmiało polecić tę pozycję. Jednak jeśli ktoś lubi znać historię głównej postaci, to polecam sięgnąć po ten tytuł dopiero po przeczytaniu "Podróżniczki". Niby wydarzenia z "Lorda Johna i sprawy osobistej" nie mają związku z serią "Obca", to jednak tam dowiadujemy się o Johnie o wiele więcej. Dzięki znajomości tej...

eR_ | 2017-02-09
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 03 lutego 2017

Diana Gabaldon to uznana i ceniona pisarka, znana przede wszystkim z serii książek o pewnej niewieście, która niezwykłym zbiegiem okoliczności znalazła się w innym czasie i musi sobie poradzić w niezwykłym dla siebie świecie. Nie jest to łatwe, ale kobieta daje sobie radę, a jej przygody zajmują już parę opasłych tomiszczy. Seria cieszy się wielką popularnością, a autorka co jakiś czas wydaje nową porcję przygód dziewoi i jej perypetii.

Jak sama autorka pisze, "Lord John i sprawa osobista" powstał jako opowiadanie, które gdy zostało przekazane wydawcy okazało się powieścią "normalnej" grubości. Bowiem twórczyni w swoim zapale pisania, nawet opowiadania pisze niezwykle obszernie i zapewne na temat.

A o czymże jest lord John? To poboczna postać ze wspomnianego przeze mnie cyklu. John zostaje wplątany w szpiegowskie intrygi pewnego arystokraty, dodatkowo wyjaśnia sprawę morderstwa. Oczywiście sam wplątuje się w romans, a jego życie znajduje się wielkim niebezpieczeństwie. Uff!...

Episkey | 2014-10-12

Książka na początku sprawiała mi pewne problemy. tempo czytania spadło, nie mogłam dopasować się do niej, wczuć. Jednak po rozwinięciu się akcji spodobała mi się i wciągnęła. Nagromadziło się mnóstwo wątków, ale ich rozwiązanie zaskoczyło mnie i usatysfakcjonowało.

Historia XVIII-wiecznego "detektywa" jest ciekawa i nieprzewidywalna. miejscami odważna.

Emma | 2015-02-02
Przeczytana: 02 lutego 2015

Bardzo przyjemna książka, której akcja została osadzona w XVIII wiecznym Londynie. Miasto, wraz z jego atmosferą opisane dosyć realistycznie.
Książka ma ciekawą i wartką akcję i dlatego czyta się szybko, taka powieść na jeden maksymalnie dwa długie zimowe wieczory.

wisnia77 | 2014-08-19

Byłam urzeczona okładką i opisem, a bardzo się rozczarowałam. Oczekiwałam czegoś w stylu Sherlocka Holmes'a, tylko, że ten bohater był detektywem wojskowym. Miałam nadzieję odkrywać razem z bohaterem sekrety Londynu, no i odkryłam - Lawendowy Dom czyli dom rozpusty dla mężczyzn. Do tego cała sprawa tak się beznadziejnie zakończyła. Autorka trochę przesadziła.

Karolina89 | 2012-03-09

Świetna książka!Klimat starego Londynu (szczegółowo i doskonale opisanego), zawiłości w sprawie wyjaśnienia tajemnicy, nad którą pracował Lord John Grey, ciekawe postacie i ich udział w tej historii oraz wiele, wiele innych powodów, dla których warto przeczytać tę książkę.Polecam.

RAVEN | 2011-03-29

Bardzo fajna książka. Czyta się szybko i przyjemnie. Momentami zabawna!

Domy publiczne, przebieranki Panów za Panie, tajemniczy romans... Sprawę rozwiązuje błyskotliwy Lord John :)

Polecam!

Marianna | 2016-04-19
Przeczytana: 04 lutego 2014

Londyn, rok 1757. Lord John Grey poznał właśnie wstydliwą tajemnicę pewnego arystokraty, oficera piastującego wysokie stanowisko w armii Jej Królewskiej Mości. Jego wysiłki by zapobiec skandalowi zostają przerwane przez sprawę najwyższej wagi: Korona zleca mu przeprowadzenie śledztwa w sprawie morderstwa towarzysza broni - sierżanta Timothy'ego O'Connella, który przypuszczalnie był zdrajcą. Czy dlatego zginął? To musi wyjaśnić lord John Grey, który nie jest zachwycony z powierzonego mu zadania. Jednak chcąc nie chcąc wyrusza szukać mordercy. Trop wiedzie go przez sprośne londyńskie przybytki aż po dostojne gabinety arystokratów. Lord John podąża w ślad za nieuchwytnym służącym oraz tajemniczą damą w zielonej sukni, która może mieć klucz do rozwiązania zagadki... lub nie mieć go wcale. Jak zakończy się śledztwo lorda Greya? Czy uda mu się rozwikłać zagadkę? A także czy zdoła zapobiec skandalowi z udziałem swojej kuzynki i lorda Trevelyana?
Przyjemna powieść, choć muszę przyznać, że...