Chórzystki

Czarna Owca
2017-03-15
2017-03-15
Nina Dzierżawska
listy chór II wojna światowa kobieta muzyka relacje międzyludzkie samotnoś tęsknota uczucie

Jak słodki jest dźwięk

Pomimo że powieść tę można zaliczyć do szerokiej kategorii literatury wojennej, to jednak tchnie ona optymizmem, siłą kobiecości i subtelnym oddechem żeńskiego chóru. Kobiety piszą listy, pamiętniki i z ich perspektywy śledzimy losy małej mieściny na południu Anglii, w której wbrew pozorom dzieje się wiele. Nieraz zadziwiają zwroty akcji i przemiany charakterów w obliczu trudności związanych... no właśnie, nie tylko z wojną. Bardzo urokliwa, kobieca, wciągająca opowieść, którą polecam nie tylko na szare jesienne dni.

"Chórzystki" to powieść niejako w formie listów i pamiętników, które pisze kilka kobiet. Są to pielęgniarka, akuszerka i dwie siostry z bogatego arystokratycznego domu. Angielska prowincja w roku 1940. Widmo wojny i bombardowań zrzesza grono miejscowych kobiet, które zakładają żeńsku chór, aby śpiewać ku pokrzepieniu serc.

Cudownie urocza, chwytająca za serce, historia kobiet na angielskiej prowincji w czasie II wojny światowej.

II wojna światowa i małe angielskie miasteczko Chillbury. Mężczyźni ruszają na front, podczas gdy kobiety próbują ocalić w sobie pierwiastek twórczy, poczucie wspólnoty i misji, zakładając żeński chór. Niech Was nie zmyli ten dość statyczny opis ;) Połączenie niewielkiego miasteczka z grupą kobiet o zróżnicowanych temperamentach, to mieszanka (wybuchowa?) emocji, poglądów i nieoczekiwanych zwrotów akcji. Mnie pochłonęła i nie chciała wypuścić z objęć. Interesująca fabuła, prostota i uczucia. Piękna. Naprawdę warto.

Dziś śpiewamy dla siebie i dla innych

Jest mnóstwo pięknych i wspaniałych książek, które poruszają ludzkie serca. Jest wiele takich historii, które sprawiają, że nie sposób o nich zapomnieć. Pewnie powtórzę się już któryś raz, ale muszę zrobić to znowu - "Chórzystki" zdecydowanie należą do obu tych kategorii i jest to jedna z najlepszych książek jakie przeczytałam w tym roku.
Powieść opisana jest z punktu widzenia kilku naprawdę silnych i cudownych kobiet, które odkrywają swoje życie na nowo w obliczu wojny. Ich dotąd tak dobrze znany świat musiał ulec wielkim zmianom i chociaż na początku były pewne, że nie podołają im, że nie dadzą sobie rade same bez mężczyzn, udowodniły, że są dzielne i waleczne, i że tak naprawdę w każdej sytuacji mogą liczyć na siebie. Dzięki Prim zakładają Chilburyjski Chór Żeński, który dodaje im siły i energii, by przeżyć jutro. Do tego naprawdę lubią to, co robią i dzięki śpiewu poznają się lepiej, są przy sobie w trudnych chwilach. Każda opowieść niesie ze sobą jakiś przekaz, w dodatku łączy się z pozostałymi bohaterkami. I choć wszystkie do mnie przemówiły, najbardziej lubiłam fragmenty poświęcone Venetii, to zdecydowanie była moja ulubiona postać tej powieści. Troszkę irytowała mnie jej siostra, Kitty, nawet chyba bardziej niż Edwina, zdecydowanie czarny charakter "Chórzystek".
Książka mogłaby się wydawać bolesną opowieścią zważywszy na tematykę, którą porusza, ale o dziwo taka nie jest. Tak jak jest napisane na okładce, to zdecydowanie inspirująca opowieść o kobietach. Obraz II wojny światowej jest tu jak najbardziej realny i dotyka każdą z bohaterek w mniej lub bardziej bezpośredni sposób. Nie brak tu też takich aspektów jak miłość, śmierć, czy zdrada. Jednak to wszystko ostatecznie podnosiło na duchu, a to za sprawą tych niezwykłych bohaterek.
"Chórzystki" to przepiękna książka opowiadająca losy kobiet walczących na domowym froncie. Niezwykle inspiruje, oczarowuje i zachwyca swoją historią, w dodatku Jennifer Ryan napisała ją w przepiękny sposób, przez co trudno oderwać się od lektury. Uwielbiam takie powieści i szalenie się cieszę, że mogłam ją przeczytać, co więcej, że mogę ją mieć w swojej domowej bibliotece, bo jest tego warta. Nie zawiodłam się ani trochę. Gorąco wam polecam.

Dziś śpiewamy dla siebie i dla innych

Ta książka to mistrzostwo! Jestem zachwycona, będę ją polecać każdemu kto mi się tylko napatoczy ;) Naprawdę warto dać się wciągnąć w losy kobiet zmagających się ze zwykłymi problemami i poważnymi przeciwnościami losu. Po skończeniu tej powieści jestem przepełniona jakimś pozytywnym patrzeniem na świat i drugiego człowieka. Polecam!!!1

Słodko-gorzka historia, którą czyta się jednym tchem.

Słodko-gorzka historia, którą czyta się jednym tchem.

A dzisiaj o książce, która ukazuje feminizm w takim wydaniu jak uwielbiam. Chodzi mi oczywiście o "Chórzystki" Jennifer Ryan, które udało mi się zakupić podczas wycieczki do Wrocławia ze znajomymi. Zdecydowałam się na nią, ponieważ czasowo jest osadzona podczas II Wojny Światowej i pomyślałam, że mogłaby spodobać się mojej mamie, która lubi czytać literaturę wojenną. Bardzo cieszę się, że podjęłam tę decyzję, ponieważ "Chórzystki" to zdecydowanie książka warta uwagi. Mamy w nich przedstawioną historię kobiet należących do chóru w małym, angielskim miasteczku. Niestety (albo raczej stety) wojna kompletnie zmieniła życie bohaterek, jako że większość mężczyzn wyjechała walczyć na front, a one musiały całkowicie zmienić swoje życie. Na początku nie było łatwo, ale w końcu dostrzegają swoją wewnętrzną siłę i to, że mogą osiągnąć wszystko ❤️
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Oprócz bardzo dobrze opisanego feminizmu w tej książce bardzo podobał mi się równie, sposób napisania, ponieważ wszystkiego dowiadujemy się z listów/wpisów w dziennikach bohaterek. Dzięki temu jesteśmy w stanie spojrzeć na wojnę i sytuacje opisane w powieści z punktów widzenia kobiet z różnych przedziałów wiekowych. Każda z nich ma swoje problemy, inaczej odreagowuje, ale w końcu wszystkie dochodzą do tego samego wniosku 💛

Jedna z moich ukochanych książek. Mądre, cudowne czytadło!

Jedna z moich ukochanych książek. Mądre, cudowne czytadło!

Polecam! Anglia 1940 rok. Prawie wszyscy mężczyźni wyjechali na wojnę i rozwiązano chór. Grupka kobiet nie poddaje się jednak i tak powstaje Chilburyjski Chór Żeński. Kobiety nie tylko razem występują, ale są dla siebie wsparciem w tych trudnych czasach. Książka napisana jest ciekawie, w formie listów i pamiętników bohaterek. Miło spędziłam czas😀

• 2017