Serce królowej

Cykl: Eleonora Akwitańska (tom 2)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
The Winter Crown
historyczna
Ag2S

Niezwykła kobieta. Legendarna królowa. W 1154 roku Henryk II i jego żona Eleonora Akwitańska, jedna z najpotężniejszych kobiet w Europie, zostają królem i królową Anglii. Podczas gdy Henryk tłumi opór przeciwników i snuje coraz śmielsze plany, ona sprawnie rządzi państwem i opiekuje się coraz liczniejszą gromadką dzieci. Ale pragnie czegoś więcej… gdyby tylko mąż zechciał jej...

Niezwykła kobieta. Legendarna królowa.

W 1154 roku Henryk II i jego żona Eleonora Akwitańska, jedna z najpotężniejszych kobiet w Europie, zostają królem i królową Anglii. Podczas gdy Henryk tłumi opór przeciwników i snuje coraz śmielsze plany, ona sprawnie rządzi państwem i opiekuje się coraz liczniejszą gromadką dzieci. Ale pragnie czegoś więcej… gdyby tylko mąż zechciał jej wysłuchać.
Jednakże Henryk spycha ją na margines, znajduje młodą kochankę i odmawia żonie należnych praw. W końcu sprawy się komplikują i Eleonora zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa. Oskarżenie o zdradę nie ominie nawet królowej…

Elizabeth Chadwick snuje dalsze losy średniowiecznej królowej, która walczy o swoje miejsce w świecie sprzecznych interesów, gdzie zdrada goni zdradę.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
Angelika książek: 1139

Historia w najlepszym wydaniu

Eleonora Akwitańska to wyjątkowa kobieca postać historyczna, którą miałam okazję poznać podczas lektury „Pieśni królowej”. Był to jednak zaledwie wstęp do trylogii opowiadającej o jej życiu. Kiedy tylko pojawił się kolejny tom tej swoistej biografii, nie wahałam się długo, czy po niego sięgnąć. Czy dalsze losy Eleonory fascynują równie mocno, jak te opisane w „Pieśni królowej”?

Elizabeth Chadwick w „Sercu królowej” kontynuuje snucie opowieści o Alienor, a rzecz dzieje się bezpośrednio po wydarzeniach z tomu pierwszego. Autorka nie bawi się w przypominanie wcześniejszych faktów z życia władczyni, tylko od razu idzie na przód. Fabuła dotyczy kolejnego rozdziału w losach Alienor. Po nieudanym pierwszym małżeństwie z Ludwikiem VII, królowa wychodzi za drugiego władcę - Henryka II, hrabiego Andegawenii. W 1154 roku zostają oni królem i królową Anglii. Henryk często wyjeżdża w podróże, podczas których walczy z wrogiem i planuje przyszłe posunięcia, natomiast Alienor pomaga w rządzeniu państwem i skupia się na wychowywaniu dzieci. Jak wiadomo już z poprzedniego tomu, nie jest to jednak kobieta, która marzy o byciu tylko matką i swego rodzaju doradczynią króla - to osoba o dużo większych ambicjach i potrzebach. Ponadto, Henryk znajduje sobie młodą kochankę, znieważając tym samym żonę. Eleonora musi sprostać swojej roli królowej, pomimo wszystkich niedogodności, a dodatkowo zostaje wplątana w konflikt, który może przesądzić o sprawach królestwa.

Drugi tom trylogii o Eleonorze...

Drugi tom trylogii o Eleonorze Akwitańskiej podobał mi się równie mocno, co poprzedni. Po raz kolejny obserwujemy, jak główna bohaterka radzi sobie z niełatwą rolą królowej i zarazem żony najważniejszego człowieka w królestwie. Nie tylko musi ona urodzić i wychować potomstwo, ale też pokornie akceptować decyzje i wybryki swojego męża. Po raz kolejny mamy okazję zauważyć, jak silną i inteligentną jest kobietą oraz jaką klasę potrafi zachować w trudnych momentach. Powiedzieć, że jest postacią barwną i ciekawą to mało - Eleonora to najbardziej inspirująca bohaterka (również z tego względu, że jest postacią realną, historyczną), z jaką miałam do czynienia w literaturze rozrywkowej. Bo jest to literatura rozrywkowa - autorka, owszem, bazuje na faktach historycznych, jednak dodaje do tego sporo własnej inwencji twórczej, co owocuje porywającą powieścią fabularną, osadzoną w realiach dwunastowiecznego królestwa.

Język, jakim napisane jest „Serce królowej” to język przyjemny i stosunkowo łatwy w odbiorze. Książka nie jest typowym zbiorem faktów historycznych, uporządkowanych chronologicznie i przedstawionych w surowy, pozbawiony emocji sposób, ale zachowuje formułę powieści fabularnej, w której bohaterowie są wyraziści i namacalni, a istotne dla historii wydarzenia okraszone są tymi bardziej prozaicznymi sytuacjami, które stanowią taki „ludzki” pierwiastek w fabule.

Elizabeth Chadwick stworzyła świetną kreację literacką dla tak fantastycznej postaci, jaką jest Eleonora Akwitańska. Jej znajomość faktów historycznych i umiejętne przekazanie ich czytelnikowi w przystępnej formie robi bardzo pozytywne wrażenie, a z każdą stroną ma się ochotę na więcej. Książki z tej serii polecam zarówno miłośnikom biografii, jak i osobom, które w takowych zraża zbyt oficjalna forma przedstawiania faktów - w tym przypadku jest ona bardziej rozrywkowa i przyjemna w czytaniu.

Angelika Paterak

Diane_Rose | 2017-09-04

Chadwick daje nam jasny pogląd na to jak traktowane były kobiety w tamtych latach. Były uważane za własność królestwa, nieludzko używane jako pionki polityczne, aby zapieczętować sojusze i zabezpieczać ziemie, pieścić ego mężów i rozgrzewać ich łoża. Do rzadkości należały relacje między żoną a mężem, które opierały się na miłości i wzajemnym zrozumieniu. Autorka doskonale opisuje sytuację młodych kobiet poprzez rozmyślenia samej Alienor, która rozważa nad losem córki, wiedząc, że będzie ona jedynie pięknym ptakiem w klatce, który nigdy w pełni nie będzie miał możliwości rozwinąć swoich skrzydeł.

Całość: http://www.recenzjezpazurem.pl/2017/09/przedpremierowo-elizabeth-chadwick.html

kurokamiira | 2017-09-04
Przeczytana: 04 września 2017

"Historia Henryka II Plantageneta i jego królowej, Alienor, zaczyna się w Opactwie Westminister w 1154 r. Właśnie tam zostają koronowani na króla i królową Anglii. Przeżywając ciężkie lata, przechodząc przez liczne porody Alienor nadal pozostaje silną i mądrą kobietą, która opiera się swojemu dominującemu mężowi i nie daje się zepchnąć na dalszy plan. Chadwick ukazuje Alienor jako wpływową kobietę, która w jednej chwili była kochana i szanowana, a w drugiej dotkliwie zdradzona.

[...]

Niesamowita znajomość historii autorki i jej wnikliwa własna interpretacja sprawiają, że wydarzenia przedstawione w „Sercu królowej” wydają nam się bardzo autentyczne. Przez to, że rozdziały przyporządkowane są danemu okresowi i miejscu, miewałam czasem wrażenie jakbym czytała kronikę historyczną. Najbardziej odczuwalne było to w pierwszych rozdziałach, które ukazywały tylko najważniejsze wydarzenia, a resztę pozostawiały w cieniu i naszym domysłom. Jest to dość ciekawy zabieg, zwłaszcza, że autorka...

Midian | 2017-10-15
LubimyCzytać | 2017-09-05
Na półkach: Pod naszym patronatem
Panna Nikt | 2017-08-28
Autor musi odrobić lekcje. Wywiad z Elizabeth Chadwick

Jak wygląda proces zbierania materiałów do książki, jak zbudować wiarygodną postać i czy drobiazgowe opisanie epoki odgrywa kluczową rolę w tworzeniu powieści historycznych? M.in. na te pytania odpowiada Elizabeth Chadwick, autorka książki „Serce królowej”.

Patronaty tygodnia

Początek tygodnia, początek szkoły… Na szczęście poniedziałek ma nam również coś więcej do zaoferowania: premiery wydawnicze spod znaku średniowiecznej legendy o Eleonorze Akwitańskiej i kontynuację losów bohaterów znanych nam z „Millenium” w wykonaniu Davida Lagercrantza. Polecamy!