Moc i chwała

Tłumaczenie: Bolesław Taborski
Wydawnictwo: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC
The Power and the Glory
Hanna

Jedna z najlepszych powieści religijnych na świecie. Doskonale skonstruowana i trzymająca w napięciu akcja rozgrywa się w Meksyku w latach trzydziestych XX wieku podczas prześladowań religijnych. Bohaterem jest ksiądz, zmagający się ze swoją słabością i strachem. Książka pełna jest dylematów moralnych. Pozwala zrozumieć misję księdza na wielu płaszczyznach. Opisuje losy kapłana, który ucieka...

Książka pełna jest dylematów moralnych. Pozwala zrozumieć misję księdza na wielu płaszczyznach. Opisuje losy kapłana, który ucieka przed karą śmierci wykonywaną na księżach, którzy nie wyrzekli się swej posługi.

Wydaje się, iż sam bohater nie jest potencjalnie stworzony do wielkich czynów – sam boryka się z wieloma swoimi słabościami. Myśl o rezygnacji z kapłaństwa i uratowaniu życia towarzyszy mu prawie w każdej minucie ucieczki... Wydaje się to takie proste. Tak już zrobili inni. Bohater uparcie wybiera jednak tę drogę trudniejszą... wpada w pułapkę, gdy śpieszy do rannego z ostatnią posługą...

źródło opisu: Wydawnictwo Benedyktynów TYNIEC, 2010

źródło okładki: http://tyniec.com.pl/

carac | 2013-04-30
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

"Otóż faktem jest, że człowiek nie staje nagle przed wyborem jednej z dwu dróg postępowania: dobrej i złej, ale dostaje się w pułapkę".

Ksiądz też człowiek. Zdarza się, że popełnia grzechy śmiertelne, że kapłaństwo to również kariera, sposób na w miarę lekkie życie, o ile lud bogobojny, ciemny... Graham Greene ukazuje nam CZŁOWIEKA będącego księdzem, który z powodu prześladowań KOŚCIOŁA, jakie miało miejsce w Meksyku (1926-1934) jest zmuszony do ukrywania się, do ucieczki przed "prawem". Jest to postać rozdarta, świadoma swych słabości, zdająca sobie sprawę ze swej pychy, ze swej ludzkiej, grzesznej natury. Można odnieść wrażenie, że CZŁOWIEK ów - znajdując się w tej swoistej pułapce - nadal próbuje "odgrywać" rolę księdza. Spowiada, odprawia mszę, udziela chrztów, bo tego oczekuje od niego prosty, biedny lud. Być może w oczach tych ludzi, w których zakorzeniona została WIARA, staje się, mimo słabego i grzesznego ciała - kimś pełnym mocy i godnym chwały. Jednak czy taka "moc i...

lapsus | 2013-09-05

"Moc i chwała" to historia człowieka zawieszonego między dobrem a złem, który mimo woli staje wobec życiowego powołania. Bohaterem jest ksiądz, który niejako mimo woli udziela prostym ludziom posługi religijnej, ryzykując wszystko - w Meksyku lat trzydziestych kapłaństwo mogło kosztować życie. Sytuacja, w której znalazł się bohater, każe odpowiedzieć mu na najbardziej podstawowe pytania o sens ludzkiej egzystencji.

"Moc i chwała" wybitnego pisarza Grahama Greene'a to powieść, która każe czytelnikowi zmierzyć się z własnymi wątpliwościami. To powieść dla ludzi poszukujących DROGI.

poznanianka | 2011-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2011

Co ciekawsze mimo, że Greene pisał prozę, którą można zakwalifikować do literatury religijnej, jego książki (a zwłaszcza Moc i chwała) były chętnie i często drukowane w PRL - u. Dlaczego? To się za chwilę okażę...

Głównym bohaterem książki jest ksiądz, ale to nie jest zwykły ksiądz. Mówią o nim "ksiądz - pijaczyna". Żeby było ciekawiej jest tchórzem, łajzą i cudzołożnikiem. W pewnym momencie mówi: popełniłem grzech nieczystości, a co najgorsze kocha owoc swojego grzechu, co nie pozwala mu wzbudzić w sobie żalu z powodu jego popełnienia.

Akcja rozgrywa się w latach 30. XX wieku w Meksyku, w czasie prześladować Kościoła przez władze, główny bohater ukrywa się przed wojskiem i policją, uciekając przed karą śmierci jaka grozi za nie zastosowanie się do nowego prawa. Jest ostatnim księdzem w prowincji. Tuła się od wioski do wioski, gdzie tubylcy przyjmują go z coraz mniejszą radością, staje się bezużyteczny, stacza się, powoli zarzuca księżowskie obowiązki (modlitwę, odmawianie...

wiking | 2013-01-29

tu nie ma co pisać, to trzeba przeczytać, książka napisana bez zadęcia, z wielkim kunsztem, tu widać Moc i Chwałę Jasnej Strony Życia w Świecie Brudnym i Złym, to książka drogi w której bohaterowie wykazują się moralnymi instynktami, przez co wyłamują się z logiki tłumu i choć nie są ze spiżu to podążają ku oczyszczeniu...

Nancy | 2010-08-17

Niezwykła książka ukazująca wiele istotnych dla człowieka wartości. Historia księdza zmagającego się z własnymi słabościami. Uzasadnienie stwierdzenia, że każdy człowiek jest ważny i zdolny do czynienia dobra.
Kilka fragmentów bardzo mnie poruszyło. Uważam, że dzięki tej książce można uświadomić sobie wiele rzeczy. Ksiądz, o którym mowa jest w książce jest zwyczajnym grzesznikiem, do którego możemy się w jakimś stopniu porównać, a jednak... tak jak w każdym z nas jest w nim wiele dobra. Pomaga on wielu osobom i do końca wypełnia swoją misję. Ma on, tak jak każdy, swoją indywidualną drogę do świętości, jednak kapłaństwo wcale nie chroni go przed upadkiem.
Polecam;)

Orszada | 2016-04-05
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Publikuję odnalezione po roku poczynione przez siebie zapiski na temat tej książki zaraz po jej przeczytaniu:
W człowieku, który nie doznał łaski przebaczenia, powstaje taka dziura, w którą wpychają się wszystkie złe myśli i intencje; która nie zakleja się tym sposobem, lecz staje się dziurą wysłaną brudem. Kręgosłup takiego człowieka tworzy łuk, który jest wynikiem straszliwego przytłoczenia. Nic nie zaradzi, jedynie przebaczenie. A co, jeśli go nie ma? Zostaje pretensja, że się w ogóle istnieje.

Powieść ma dość ciężką atmosferę. Polecam ją osobom, które nie boją się spotkań z pytaniami o moralność i stronią od wydawania jednoznacznych osądów.

koemata | 2013-11-18
Na półkach: Przeczytane, Az w 2013

nieważne jaki to ksiądz i to, że pozbawiony wszystkich świętych przedmiotów, jest w ludziach przedziwna potrzeba uzasadnienia swojego istnienia przez obrzędy i zapewnienie jego ciągłości po śmierci,
te zachowania ludzi zawsze zadziwiały swoją różnorodnością i drażniącą determinacją
całkiem rozchwiany ksiądz posiada niezachwianą wiarę w swoją nadprzyrodzoną moc dotyczącą wina z winogron i dysponowania świętymi sakramentami
strzał w ucho kończy jego własną drogę

winni77 | 2014-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2014

Niestety, ksiazka nie dla mnie. Nuda straszna. Doszedlem do polowy i swierdzilem, mimo duzego zaparcia zeby ja skonczyc, ze po prostu szkoda mojego czasu.

Adriana | 2016-11-18

Bardzo dobra powiesc. Warto przeczytac!

radexxx | 2013-03-11
Przeczytana: 13 lipca 2013

Rewelacja !

Najdroższe książki świata

Stanley Gibbons, firma specjalizująca się w numizmatyce i filatelistyce, ale także wszelkich artykułach kolekcjonerskich, opublikowała zestawienie najcenniejszych obecnie książek literatury współczesnej. Na liście znajduje się 30 klasyków, znanych z wielu ekranizacji i mających status kultowych.