Ministerstwo strachu

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Wydawnictwo: Albatros
The Ministry of Fear
Kominek

Dramat psychologiczny, romans i historia szpiegowska w jednym. Z powodu swojej przeszłości bohater powieści nie został powołany do wojska, nie przyjęto go nawet do obrony cywilnej, mimo że zgłosił się na ochotnika. Odsunięty od udziału w wojnie, Artur Rowe toczy własną, niszczycielską i z góry skazaną na klęskę walkę wewnętrzną. Doskonała powieść Grahama Greene’a, poruszająca problemy eutanazji, pamięci i wyrzutów sumienia.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com

Piotr1967 | 2018-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2018

Podobała mi się. Trochę ciężko mi było z nią wystartować ale jak ruszyłem to wciągnęła mnie. Szpiegowska opowieść w psychodelicznym klimacie. Podoba mi się podział na trzy księgi - trzy stany świadomości głównego bohatera. Zatopieni w tych stanach świadomości poszukujemy rozwiązania zagadki. Finalnie to dla mnie trochę przekombinowane, ale podane jest po mistrzowsku!

Mario | 2017-08-01

Nie umiem się oprzeć wrażeniu, że po lekturze najbardziej poczytnych pisarzy brytyjskich z ostatnich kilku dziesięcioleci (Greene, Lodge, Amisowie, McEwan itd.) czuję się podobnie - jakby autor zamierzył się na wielką prozę, a wyszła mu przyzwoita średnia powieść. Czy brytyjska powściągliwość powściąga też talent pisarzy? Czy trzeba umieć dać się ponieść, żeby pisać całą duszą? Może nie jest przypadkiem, że w wyspiarskich knajpach jedzenie jest głównie włoskie i azjatyckie, a w ich literaturze coraz więcej nazwisk imigranckich?
Ta konkretna powieść opowiada o oczywistym - że można człowiekiem i społeczeństwem manipulować, że możemy mylić się w swoich wyborach i w próbach zrozumienia rzeczywistości. I że na ogół Niemcy są be, a Anglicy cacy. A wszystko to w poetyce zatrącającej o cwaniacki styl Chandlera, czego szczerze nie znoszę.

| 2016-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2016, 2016.03
Przeczytana: 25 marca 2016

Kryminał i thriller w jednym, akcja rozgrywa się w czasie II Wojny Światowej w bombardowanym Londynie. Niepozorne zdarzenie, wręcz błahostka, wikła bohatera w sieć zdarzeń, niebezpieczeństw i zagadek. Nie jest za bardzo trudno domyśleć się, o co chodzi, ale książka napisana jest sprawnie, wartko i to jest jej ogromna zaleta. Fritz Lang nakręcił na podstawie tej powieści w 1944 roku film noir i wcale mnie to nie dziwi, bo fabuła idealnie nadaje na dobry kryminał.