Gubernator

All the king's men
8371206399
władza, pulitzer
madziekk

Powieść wyróżniona w 1947 r. Nagrodą Pulitzera będąca dramatycznym studium mechanizmów władzy. Jako dzieło funkcjonujące na pograniczu sztuki, historii i socjologii, które łączy powieściową akcję z wrażliwością poezji, zawiera treści wykraczające poza arbitralne klasyfikacje....

Wojciech Gołębiewski | 2017-03-05
Przeczytana: 05 marca 2017

W trakcie rozmowy z "Jonaszem" z LC o brudach aktualnej polskiej sceny politycznej, wspomniałem o tej książce, jako o katechizmie odwiecznych świństw czynionych w walce politycznej i ze zdziwieniem zauważyłem brak mojej opinii na LC.
Więc ad hoc naprawiam to niedopatrzenie: Robert Penn Warren (1905 – 1989) dostał za nią Pulitzera w 1947 a polski czytelnik jej pełną wartość ma okazję w pełni docenić dzisiaj, per analogiam do obecnej sytuacji w Kraju.
Cynizm, bezwzględność i grzebanie w przeszłości, bo zawsze ktoś ukradł ołówek w przedszkolu albo miał dziadka w Wermachcie.
Gorąco polecam.
Wszystko okaże się jasne, gdy podam, że tytuł oryginału to „All the King's Men” i że książkę zekranizowano w 2006 pod tytułem oryginału (polski tytuł: „Wszyscy ludzie króla”) z Sean Pennem.
A, że pisane „nagle” to dodam (Wikipedia):
„It is rated as the 36th ...

GrzegorzDe | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

"Gubernator" Warrena to książka bez wątpienia godna polecenia nie tylko sympatykom teorii spiskowych, ale ludziom, którzy trzeźwo patrzą na świat i nie tylko zauważają w nim związki oczywiste, ale i te ukryte, które mają znaczący wpływ na rozwój wypadków.

Jest to książka o polityce, ale nie tej z kampanii wyborczej ubranej w ładne buźki mówiące to, co chcemy usłyszeć, ale o polityce w zupełności, o tym, jak się układy mają, o różnych pobudkach, które kierują działaniami ludzi i o tych, którzy potrafią ludzi kategoryzować i wykorzystywać ich charaktery do swoich celów.

Po lekturze będziemy już wiedzieć (jeśli tego nie wiedzieliśmy wcześniej), że świat nie jest ani czarny, ani biały, że nie zawsze z dobra wynika dobro, ale wręcz przeciwnie - dobro zazwyczaj wynika z brudów i odmętów. Ale bez wymądrzania się!

Will Stark, młody początkujący prawnik i polityk, postanawia zrobić karierę polityczną. Za sprawą odkrycia nieprawidłowości w swojej okolicy, której dopuścili się lokalni...

Roman Dłużniewski | 2016-12-08

Dawno, bardzo dawno temu czytałem powieść Warrena. I zastanawia mnie jedno - od akcji książki minęło chyba ze sto lat, a książka jest zupełnie na czasie. Ktoś słusznie porównał tę książkę do House of Cards. Tak było, tak jest a czy tak będzie...?

Silny_Belwas | 2014-10-31

Prawdziwe arcydzieło, zarówno jeśli chodzi o formę jak i historię. Fenomenalne dialogi. Polski tytuł tej książki sugeruje, że mamy do czynienia z powieścią polityczną. W istocie tak jest jednak tytułowego gubernatora nie ma tutaj w zasadzie aż tak wiele. Centralna postać dziennikarz Jack Burden, który jest jednocześnie narratorem. Powieść zawiera dużo jego przemyśleń i dużo retrospekcji z jego lat młodzieńczych. Styl tych fragmentów jest znakomity i dobrze się je czyta. Niemniej tytułowa postać i tak zawłaszcza sobie książkę ilekroć tylko pojawi się na jej stronach.

Podczas lektury warto spróbować spojrzeć nieco szerzej i nie oceniać gubernatora poprzez to czy prowadził politykę lewicową czy prawicową. Moim zdaniem nie prowadził ani takiej, ani takiej. Może dążył do poprawy życia ludności, może walczył z zastanym porządkiem, przede wszystkim jednak chodziło mu o posiadanie kontroli i podporządkowanie sobie wszystkich dotychczasowych władców tego stanu. Był ich osobistym...

Przemek | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Porywająca, trzymająca w napięciu do (przed)ostatniego rozdziału książka - pokazująca bez cukrowej otoczki zarówno świat polityki, jak i realia wczesno-dwudziestowiecznej Ameryki... pełna wyrazistych postaci, całej gamy uczuć, dramatyzmu. Świetnie pokazuje jak historia potrafi zmienić pojedynczego człowieka, ale również - jak pojedynczy człowiek potrafi zmienić historię.
Polecam!

Matias Szostak | 2014-09-21
Przeczytana: 16 lutego 2014

Krótko dla młodzieży: "House of Cards przed epoką seriali"

Powieść która lepiej pokazuje prawdziwe kulisy polityki niż książki które się tym zajmują.

Pestka-Studio Ignez | 2016-08-17
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Doceniam wielkość tego dzieła, bo i fabuła i forma wybijają książkę ponadprzeciętność. Zaskakujące, że pomimo upływu czasu, książka niewiele straciła na swojej aktualności.

tomektomek_ | 2016-02-28

Moja ulubiona książka :)