Gubernator

All the king's men
8371206399
władza, pulitzer
madziekk

Powieść wyróżniona w 1947 r. Nagrodą Pulitzera będąca dramatycznym studium mechanizmów władzy. Jako dzieło funkcjonujące na pograniczu sztuki, historii i socjologii, które łączy powieściową akcję z wrażliwością poezji, zawiera treści wykraczające poza arbitralne klasyfikacje....

PMat | 2015-05-13
Na półkach: Fiction, Przeczytane
Przeczytana: 12 maja 2015

Polski tytuł słynnej powieści Roberta Penn Warrena jest trochę mylący. Oryginalny – “All The King’s Men” – lepiej oddaje jej treść, która skupia się nie tylko na gubernatorze Starku, ale również na jego najbliższym otoczeniu. Centralną postacią i zarazem narratorem jest współpracownik gubernatora, Jack Burden, człowiek od brudnej roboty, „badacz historii”, jak sam siebie nazywa. To właśnie Jack otrzymuje zadanie znalezienia haka na sędziego Irwina, który chce przeszkodzić planom Starka. Pierwszy rozdział „Gubernatora”, wprowadzający na scenę główne postacie oraz zarysowujący rdzeń akcji, to prawdziwy majstersztyk.
To w równej mierze powieść polityczna, co obyczajowa, autor skupia się nie tylko na mechanizmach władzy, ale również na osobistych perypetiach bohaterów i konsekwencjach ich życiowych wyborów. Z jednej strony Penn Warren jest do bólu trzeźwy, jeśli idzie o stosunki panujące na szczytach stanowej władzy, z drugiej strony niemal sentymentalny, gdy opisuje dzieje Jacka i...

GrzegorzDe | 2012-10-29
Przeczytana: 29 października 2012

"Gubernator" Warrena to książka bez wątpienia godna polecenia nie tylko sympatykom teorii spiskowych, ale ludziom, którzy trzeźwo patrzą na świat i nie tylko zauważają w nim związki oczywiste, ale i te ukryte, które mają znaczący wpływ na rozwój wypadków.

Jest to książka o polityce, ale nie tej z kampanii wyborczej ubranej w ładne buźki mówiące to, co chcemy usłyszeć, ale o polityce w zupełności, o tym, jak się układy mają, o różnych pobudkach, które kierują działaniami ludzi i o tych, którzy potrafią ludzi kategoryzować i wykorzystywać ich charaktery do swoich celów.

Po lekturze będziemy już wiedzieć (jeśli tego nie wiedzieliśmy wcześniej), że świat nie jest ani czarny, ani biały, że nie zawsze z dobra wynika dobro, ale wręcz przeciwnie - dobro zazwyczaj wynika z brudów i odmętów. Ale bez wymądrzania się!

Will Stark, młody początkujący prawnik i polityk, postanawia zrobić karierę polityczną. Za sprawą odkrycia nieprawidłowości w swojej okolicy, której dopuścili się lokalni...

Silny_Belwas | 2014-10-31

Prawdziwe arcydzieło, zarówno jeśli chodzi o formę jak i historię. Fenomenalne dialogi. Polski tytuł tej książki sugeruje, że mamy do czynienia z powieścią polityczną. W istocie tak jest jednak tytułowego gubernatora nie ma tutaj w zasadzie aż tak wiele. Centralna postać dziennikarz Jack Burden, który jest jednocześnie narratorem. Powieść zawiera dużo jego przemyśleń i dużo retrospekcji z jego lat młodzieńczych. Styl tych fragmentów jest znakomity i dobrze się je czyta. Niemniej tytułowa postać i tak zawłaszcza sobie książkę ilekroć tylko pojawi się na jej stronach.

Podczas lektury warto spróbować spojrzeć nieco szerzej i nie oceniać gubernatora poprzez to czy prowadził politykę lewicową czy prawicową. Moim zdaniem nie prowadził ani takiej, ani takiej. Może dążył do poprawy życia ludności, może walczył z zastanym porządkiem, przede wszystkim jednak chodziło mu o posiadanie kontroli i podporządkowanie sobie wszystkich dotychczasowych władców tego stanu. Był ich osobistym...

Przemek | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Porywająca, trzymająca w napięciu do (przed)ostatniego rozdziału książka - pokazująca bez cukrowej otoczki zarówno świat polityki, jak i realia wczesno-dwudziestowiecznej Ameryki... pełna wyrazistych postaci, całej gamy uczuć, dramatyzmu. Świetnie pokazuje jak historia potrafi zmienić pojedynczego człowieka, ale również - jak pojedynczy człowiek potrafi zmienić historię.
Polecam!

Matias Szostak | 2014-09-21
Przeczytana: 16 lutego 2014

Krótko dla młodzieży: "House of Cards przed epoką seriali"

Powieść która lepiej pokazuje prawdziwe kulisy polityki niż książki które się tym zajmują.

Pestka-Studio Ignez | 2016-08-17
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Doceniam wielkość tego dzieła, bo i fabuła i forma wybijają książkę ponadprzeciętność. Zaskakujące, że pomimo upływu czasu, książka niewiele straciła na swojej aktualności.

tomektomek_ | 2016-02-28

Moja ulubiona książka :)