Pociąg do Stambułu

2015-10-09
1995-01-01
Piotr Kuś
Piotr Kuś

Po książki Grahama Greene sięgnąłem pierwszy raz ponad 30 lat temu, jako licealista. Zdawałem maturę z angielskiego pisemnie i ustnie, znajomość lektur była niezbędna. Teraz po latach, z ciekawości, sięgnąłem ponownie. Nie jest to może literatura wybitna, natomiast podoba mi się sposób, w jaki kreśli portrety charakterologiczne postaci. Otóż bohaterowie książki robią to sami, snując przemyślenia swoich postaw i zachowań. Mamy tu mieszankę warstw społecznych, narodowości, nutę polityki i oczywiście pewną konsekwencję zdarzeń. A wszystko w i wokół słynnego Orient Ekspresu do Stambułu. Czas z tą książką na pewno nie jest zmarnowany.

Czytałam, czytałam, aż przeczytałam, ale właściwie nie jestem pewna, co, bo już nie pamiętam. Chyba się nie dobrałyśmy, książka i ja - nie było chemii.

Nudna, mglista.

Nudna, mglista.

1956

Moja trzecia pozycja Autora i jak dotąd najlepsza. Powieść psychologiczna z sensacyjną akcją, ukazująca trudne lata przedwojenne, kiedy to następuje nagonka na Żydów i socjalistów.
Podróż Orient Expresem, dla niektórych pasażerów, kończy się tragicznie. Dramatyczne wydarzenia, rozgrywające się w pociągu i podczas postoju, uwydatniają charaktery bohaterów, odcienie miłości, strach, nadzieję z rezygnacją, obłudę i nienawiść.
Graham Greene w swoich powieściach poruszał aspekty etyczno-moralne i zaliczany jest do twórców o światopoglądzie katolickim.
Jego niebanalna twórczość godna jest polecenia, przykuwa uwagę i zmusza czytelnika do głębszej analizy ludzkiego postępowania.

To moje czwarte spotkanie z Grahamem Greenem i kolejne udane. Świetnie ukazani bohaterowie, których wiąże podróż do Stambułu. To trudne czasy międzywojenne wspaniale ukazane przez autora.

Pociąg do Stambułu to obok Morderstwa w Orient Express Agaty Christie to chyba najbardziej znana powieść gdzie akcja odbywa się w pociągu.W pociągu który zaczyna swoją podróż od Ostendy,Kolonii,Wiednia,Suboticę,Stambuł,poznajemy osoby które jadą w wyznaczonym celu jednak przypadkowe spotkanie urozmaicają podróż oraz fabułę akcji.Jeden z głównych bohaterów żyd Myatt jedzie do Stambułu w sprawach biznesowych ,jednak przypadkowo poznaje tancerkę Coral Muster która również jedzie do Stambułu w celu pracy.W pociągu jedzie też Richard Czinner jeden z przywódców socjalistów jugosławiańskich ,który jest we własnym kraju poszukiwany,jedzie także dziennikarka Mabel Warren która rozpoznaje Czinnera i która próbuje zrobić materiał o Czinnerze,jednak Czinner pod wpływem rozmów z dziennikarką decyduje się na to że wysiądzie we własnym kraju mimo że jest poszukiwany.Jednak wypadki doprowadzają do tego że dziennikarka Waren musi pozostać w Wiedniu gdyż nie ma biletu,ani dokumentów ,natomiast na stacji w Suboticy zostaje zatrzymany Richard Czinner,wraz z uciekającym Josefem Grunlichem oraz Coral Musket,wypadki doprowadzają do tego że Czinner zostaje zabity,Grunlichowi udaje się uciec ,natomiast Coral Musket pomoże Mabel Warren która dociera do Suboticy.
Pociąg do Stambułu to bardzo ciekawa powieść psychologiczna z wątkiem politycznym,poznajemy bohaterów którzy podróżują w określonym celu,jednak wypadki doprowadzają do tego że ich podróż zostaje zmieniona co do kierunku podróży. Zakończenie powieści może nieco rozczarować , samą powieść czyta się przyjemnie i czeka jaki obrót przyniesie zakończenie.

Ciekawie skonstruowana fabuła, niezbyt banalna ale i też niezbyt zawiła - tak, żeby czytało się lekko, łatwo, acz z refleksją. Polecam!

aydiobook

aydiobook