Ręka Fatimy

La mano de Fatima
978-83-7659-171-1
Ildefonso, Hiszpania, muzułmanie,
pablo

Znakomita powieść historyczna autora bestsellerowej „Katedry w Barcelonie”, napisana z epickim rozmachem i dbałością o prawdę historyczną opowieść o miłości i nienawiści, utraconych złudzeniach, religijnej nietolerancji oraz nadziei, która nadaje życiu sens. Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie, stali się mniejszością....

Hiszpania, druga połowa XVI wieku. Obecni na terenie Półwyspu Iberyjskiego od ponad ośmiu stuleci muzułmanie, stali się mniejszością. Katolicka Hiszpania nie zna dla nich miłosierdzia – ograniczani pod względem ekonomicznym, poniżani ze względów religijnych, wyznawcy islamu są zmuszani do wyrzeczenia się swojej wiary i obrzędów… Coraz mniej liczni Maurowie dość mają niesprawiedliwości i prześladowań. Raz jeszcze wypowiadają wojnę chrześcijanom i powstają przeciwko Kastylijczykom na wzgórzach Grenady. Wśród walczących jest również Hernando, syn zgwałconej przez duchownego muzułmanki, człowiek, który, choć próbuje żyć w obydwu światach, nie przynależy do żadnego. Odrzucany przez chrześcijan, Hernando pragnie wolności i szacunku, jednak spotyka się tylko z agresją i brakiem zrozumienia. Po klęsce powstania mężczyzna zostaje deportowany do Kordoby. To właśnie tam, w pięknym, majestatycznym mieście, które wciąż zachowało arabskie wpływy, zakochany w czarnookiej Fatimie mężczyzna usiłuje rozpocząć nowe życie. Mimo brutalnej rzeczywistości, Hernando nie przestaje wierzyć w to, że dwie ludzie należący do dwóch zupełnie odmiennych kultur mogą żyć ze sobą w zgodzie i pełnym zrozumienia szacunku.

toptangram | 2019-05-07

Ildefonso Falcones Ręka Fatimy. Kilka tygodni temu udało mi się ją kupić dzięki jednej z grup sprzedażowych. Ponad 900 stron tej wspaniałej książki historycznej autora Katedry w Barcelonie, powieści rozgrywającej się w XVI-wiecznej Andaluzji, pokazuje ścieranie się dwóch religii- islamu i wypierającego go z kontynentu chrześcijaństwa. Jest w niej wojna, miłość, intrygi, zemsta, poszukiwanie tożsamości, wszystko czego oczekujemy od powieści historycznych. Szkoda Wydawnictwo Albatros, że nie było jeszcze ostatnimi czasy wznowienia. Ildefonso Falcones jest jak dla mnie jednym z najlepszych pisarzy tego gatunku ostatnich lat.

cAAlineczka | 2019-01-09

Tło historyczne, przedstawienie kultury (która jednakowo mnie fascynuje i odrzuca, ze względu na rolę kobiet w krajach muzułmańskich), w której żyje bohater, jak dla mnie wspaniale. Okres kiedy chrześcijaństwo na siłę starało się opanować wszystkie kraje, próba zmiany myślenia u ludzi, którzy wychowali się wśród innych ideałów, innego porządku świata, daje do myślenia.
Jednak historia głównego bohatera, historia miłosna, jest... tak zagmatwana, na siłę skomplikowana i ciężka, że trudno było mi przez nią przebrnąć.
Książka jest bardzo wartościowa, piękna. Tylko wątek miłości głównych bohaterów jest wręcz męczący- za dużo tych przeciwności i są zbyt... brutalne.

EwaWu | 2018-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2018

Ildefonso Falcones jawi mi się jako mistrz spajania w pojedynczych bohaterach dwóch biegunów pojęć antagonistycznych. Najpierw przeczytałam "Bosonogą królową" - tam postać głównej bohaterki łączyła w sobie tożsamość murzyńskiej niewolnicy z wolnością kultury cygańskiej, która ją wchłonęła. Tu, w "Ręce Fatimy", niejaki Hernando został usadowiony pośrodku XVI-wiecznego konfliktu mniejszości muzułmańskiej z hiszpańskimi chrześcijanami, sam będąc synem zgwałconej przez chrześcijańskiego księdza muzułmanki.

Z góry wiadomo, że historia tak rozdartego pomiędzy swymi dwiema tożsamościami młodzieńca, w dodatku w czasach intensywnego i niezwykle krwawego konfliktu pomiędzy związanymi z nimi społecznościami, musi być burzliwa. I taka jest właśnie - jest sztormem przechodzącym przez ludzkie życie, miotającym go we wzlotach i upadkach, o wiele bardziej skrajnie i jaskrawo niż w przypadku przeciętnego śmiertelnika. Sądzę, że można tu nawet mówić o przejaskrawieniu owych uniesień ku niebiosom i...

Małgosia | 2018-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2018

Porywająca, chociaż zmęczyła mnie ogromem zła. Kolejna odsłona prześladowań w Hiszpanii, tak na prawdę, nie wiadomo po co i dlaczego, ludzie w imię miłości sieją bezmyślnie okrucieństwo i nienawiść. Wg. Mnie rzekoma miłość do Boga jest tylko pretekstem by większość oddawała się okrucieństwu i prześladowaniom innych. Czytasz i zastanawiasz się jak to możliwe, żeby ludzie byli aż tak rozdwojeni, nie widzieli, że zło jest złem. Robili z niego właśnie religię. A uzasadnienie zła Bogiem jest nieedopuszczalne. Niestety ludzie, jak wieki wieków pokazują się nie zmieniają.WARTO przeczytać by spojrzeć na prześladowania religijne z innej perspektywy, nie jako ofiary ale jako oprawcy. Prześladowania na tle religijnym, rasowym to uniwersalne zło, i nie jest ważne kto je zadaje i kto jest prześladowany.

Bohaterem książki jest Hernando Rui, jest on synem muzułmanki i katolickiego księdza a zatem jest rozdarty pomiędzy dwie religie i dwie kultury a także musi wybierać ,która z kobiet jest dla niego ważniejsza

student | 2018-06-25

Super, polecam.

Anita | 2018-06-06
Przeczytana: 06 czerwca 2018

Wspaniała lektura, od której trudno się oderwać. Książka pełna przygód i miłości, w której pokazano okrucieństwo jakie niesie ze sobą fanatyzm religijny. Przesłanie tej książki jest aktualne również dzisiaj. Pomimo upływu wieków konflikty na tle religijnym nadal zbierają tragiczne żniwo.

Cailin | 2018-03-18
Przeczytana: 18 marca 2018

Niesamowita książka, tak jak i cała twórczość autora. Jestem pod wrażeniem spójności historycznej, przy której widać ogrom pracy. Pełna realizmu i okrucieństwa powieść o zwykłym chłopcu, który walcząc całe życie z przeciwnościami losu osiągnął wiele dzięki inteligencji, wierze i szczęściu. Nagłe wzloty i upadki bohatera przenosiły nas w przeróżne sfery Hiszpanii XVIw, nie omijając tym samym majestatyczych miejsc, krajobrazów i świątyń.
Jedna z tych książek, których sie nie zapomina przez długi czas.

Belbo | 2018-03-02
Przeczytana: 01 marca 2018

Bardzo długa, bardzo dobra książka. Ma momenty ostrego, wulgarnego seksu. Ma momenty scen gore, scen obrzydliwych zabaw z ludzkim ciałem. Ale jest to historia obyczajowa, przedstawiające losy Ibrahima - od podlotka do dojrzałego, świadomego życia mężczyzny. W tak ciężkich czasach przyszło mu być (żyć). Ludzkie istnienia nie były warte więcej, niż bukłak z winem. Ale liczył się charakter, prawo i porządek. Autor pięknie poprowadził nas przez historię Hiszpanii, której wspaniałe krajobrazy były świadkami niewyobrażalnych zbrodni. Świetnie się czyta. Polecam wyrobionemu czytelnikowi. Ktoś, kto zna książki tylko z lektur autorek piszących o infantylnej miłości damsko-męskiej, będzie przerażony i może doznać szoku.

MC_Roti | 2018-02-08

Historia wciągająca tak samo jak Katedra w Barcelonie