Hiszpański smyczek

The Spanish Bow
Andrzej Wajs
literatura piękna
Ag2S

Ta porównywana z "Cieniem wiatru", napisana z niezwykłym rozmachem powieść jest poruszającym koncertem na wiolonczelę, w którym splatają się losy człowieka i pogrążonego w chaosie świata. Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór...

Pod koniec XIX wieku w miasteczku Campo Seco rodzi się chłopiec. Nikt jeszcze nie przeczuwa, że wkrótce zostanie okrzyknięty królem smyczka i największym wiolonczelistą w historii Hiszpanii. Tymczasem dwór królewski w Madrycie, pełen intryg i zepsucia, chyli się powoli ku upadkowi. Chmury gromadzą się również nad resztą Europy, zwiastując nadejście nowej, okrutnej epoki. Po dojściu do władzy faszystów życie genialnego muzyka staje się nieustającym wyborem pomiędzy osobistym szczęściem a nienawiścią do reżimu. Jego miłość do pięknej żydowskiej skrzypaczki jest zagrożona, podobnie jak stary ład na kontynencie, a ratowanie najbliższych wiąże się ze zhańbieniem własnego nazwiska...

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2015

źródło okładki: http://nk.com.pl/

czytamcałyczas | 2019-09-10

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Nie znam się na smyczkach 🎻,to nie moja muzyka.Lubie za to Hiszpanię,bo krzywdy mi nie robi.
Akcja od XIX ,to lat 70.Mamy,tu dużo postaci.Nawet Picasso🎨 jest i wojna domowa.Wiadomo jak się ona skończ.oNo i ten klimat,czuć tu urok Iberia.Cieszykem się,że czytam głównie takie arcydzieła

Komig | 2019-07-02
Przeczytana: 01 lipca 2019

Książkę oceniam na 3

Belta | 2019-05-11

Początek książki mnie zaintrygował, środek solidnie znudził, a dopiero koniec tej historii zdołał mnie wciągnąć i zaciekawić. Dobrnęłam więc do końca, ale szkoda, że z takimi oporami. W książce drzemie potencjał na świetną pozycję, ale
jest mocno przegadany i przesłonięty niepotrzebnymi, zbyt długimi fragmentami. Dla zdeterminowanych, albo takich, którzy szukają spokoju i wyciszenia dla skołowanego umysłu w czasie czytania.

Inger | 2018-05-10
Na półkach: Przeczytane, Stosik 2015, 2017
Przeczytana: 28 grudnia 2017

Walczyłam dzielnie, ale... do połowy czytało się dobrze. Później coś się dzieje i ciężko przebrnąć. Nie wiem, czy doczytam do ostatniej strony.

tallgirl88 | 2018-04-25
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

Należy niestety stwierdzić, że porównanie "Hiszpańskiego smyczka" z "Cieniem wiatru" jest obelgą dla tej drugiej książki. O ile "Cień wiatru" wciąga i fascynuje, o tyle "Hiszpański smyczek" jest niemiłosiernie przegadany, nudny. Mimo, że opowiada historię muzyka i bliskich mu osób, zupełnie nie porusza, choć przecież takie postaci na tle historycznych wydarzeń powinny poruszać. Przebrnęłam, ale nie polecam.

Aleksandra88 | 2018-01-31
Przeczytana: 31 stycznia 2018

sięgnęłam po książkę kilka lat temu, doczytałam do połowy i oddałam do biblioteki, ale i tak mnie dopadła, kazała mi się zabrać do domu i przeczytać ponownie i nie żałuję. polecam

Zajawka | 2017-08-03

Wyobraź sobie, że patrzysz na instrument, na którym zawsze chciałeś grać. Że jest na wyciągnięcie ręki, w tym samym pokoju, prawie słyszysz, że oddychacie w tym samym rytmie, czekacie na siebie... Jeśli jest to fortepian, wystarczy oprzeć palce na klawiszach. Jeśli gitara, pociągnąć za strunę. Natomoast jeśli jest to wiolonczela... nie wejdziesz z nią w prawdziwą rozmowę, nie mając smyczka.

Cóż, już sam fakt, że książkę rekomendowano jako porównywalną z "Cieniem wiatru" powinno mnie od niej odepchnąć. Ale mój wzrok przyciągnął stojący na okładce mężczyzna: nie patrzył w moją stronę, dłoń opierał na ramieniu wiolonczeli... Musiałam wrócić po nią do biblioteki. I usłyszeć, jak brzmi szczęście.

Po dziecięcych przygodach z nauką gry na skrzypcach i pianinie, Feliu spotyka instrument, do którego pasuje element jego rodzinnej układanki: otrzymany od ojca smyczek. Od chwili, gdy poświęca swoje życie karierze wiolonczelisty, zostaje wciągnięty w polityczne gry, rozpalone koncerty,...

Monika | 2017-06-19
Przeczytana: 19 czerwca 2017

Ciężko uwierzyć, że "Hiszpański smyczek" to fikcja literacka. W powieści zostały przedstawione losy kalekiego wiolonczelisty Feliu, który dążył do spełnienia swoich marzeń. Ciężka praca, chęć bycia lepszym, determinacja, to cechy, które posiadał główny bohater. Tłem dla toczących się wydarzeń stała się Hiszpania końca XIX wieku.
Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że nijak nie mogę znaleźć podobieństw do "Cienia wiatru", który znalazł się w opisie "Hiszpańskiego smyczka".

Kasia | 2017-03-17
Przeczytana: 17 marca 2017

Bardzo ciekawa, napisana z pomysłem. Bywają również dłuższe przestoje opisowe gdzie akcja jakby stoi w miejscu ale tylko złudnie. Wczytywałam się w historię powoli z namysłem bojąc się, że coś mi umknie.
Całość przypomina mi Zafóna. Ale to inna opowieść w niej nie ma takiego napięcia i oczekiwania na kolejne zdarzenia.
Czas płynie spokojniej, bardziej miarowo pomimo czasu powieści i tła historycznego.
Opowieść o muzyku i muzyce, wielkich i małych ludziach których spotkał na swej drodze. O wyborach kalekiego chłopca, który od kalectwa się odsunął by zostać wielkim koneserem muzyki/wiolonczeli.

Natala | 2017-01-02
Przeczytana: 02 stycznia 2017

Do przeczytania zachęciło mnie porównanie do "Cienia Wiatru" , ale jak się potem przekonałam nieuzasadnione. Tak zwykle bywa. Stęskniłam się też za powieściami, których tłem jest Hiszpania lub inne kraje hiszpańskojęzyczne. Taka sobie historia, nic specjalnego.